موقعیت شما در سایت:

راهکار های داشتن زندگی بهتر

راهکار های داشتن زندگی بهتر

0 نظر

0 لایک

253 بازدید

تاریخ انتشار: 1403/02/26

توضیحات

زندگی تان را متحول کنید! در این مقاله، راهکارهای عملی و اثبات شده ای برای ارتقای کیفیت زندگی تان در زمینه های مختلف ارائه می شود. از یافتن شادی و آرامش گرفته تا رسیدن به موفقیت و تعادل در زندگی، این مقاله گامی مهم در جهت ساختن زندگی ایده آل شما خواهد بود.

بیداری احساسی مرد، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که تقریباً تمامی زوج‌ها بعد از ازدواج با آن درگیر هستند. بعد از ازدواج، عوامل مختلفی هستند که بر روی احساسات زن و شوهر تأثیر منفی می‌گذارند که مردان تأثیرپذیری بیشتری دارند، عواملی مثل مشغله‌های کاری، مشکلات معیشتی و اقتصادی و... می‌توانند به مرور زمان در احساس مردان نسبت به همسرشان تأثیر منفی داشته باشند ولی برای ساختن زندگی بهتر قرار نیست کار سختی بکنیم یا دست به خودسانسوری بزنیم. در هر رابطه‌ای چه در شروع یا امتداد آن، مشکلات زندگی اجتناب‌ناپذیر و حتی بسیاری از مسائل از کنترل ما خارج است. در واقع ما شاید نتوانیم عوامل مؤثر خارجی بر زندگی خودمان مثل اطرافیان را کنترل کنیم، اما عوامل داخلی که مستقیماً به خودمان وابسته است را می‌توانیم کنترل کنیم به بیان ساده، ما می‌توانیم با کنترل کردن افکار، رفتار و صحبت‌هایمان می‌توانیم زندگی را آن‌طور که دوست داریم بسازیم.


چگونه زندگی بهتری بسازیم؟

زندگی‌های معمولاً خیلی آرام و بی‌صدا سقوط می‌کنند! اگر زن و شوهر آگاهانه مراقب رابطه‌شان نباشند، اگر شور، شوق و شادی در زندگی کم‌رنگ‌تر شود، زندگی‌شان به آرامی رو به نابودی خواهد رفت. برای ساختن زندگی بهتر، ابتدا باید جلوی روزمرگی و کرختی در زندگی را بگیرید. گاهی اوقات حتی فکر نمی‌کنیم که رابطه و زندگی مشترک هم نیاز به نگهداری، مراقبت و گاهی اوقات تعمیر دارد. داشتن هیجان در زندگی، می‌تواند تا حد زیادی یکنواختی و روزمرگی را از شما بگیرد. درواقع با کنترل کردن میزان هیجان زندگی شما خیالتان راحت‌تر است. اما برای ساختن زندگی بهتر باید از کجا باید شروع کنیم؟ در ادامه برای شما کامل توضیح دادم.

عاشق باشید

خوب و بد زندگی بسته به درون ما هست یک سری از چیزهایی که باعث میشه ما حس خوب زندگی رو نداشته باشیم و نتونیم تجربش کنیم مربوط میشه به باورهایی که داریم. یکی از عواملی که باعث میشه ما حس خوب زندگی رو نتونیم تجربه کنیم نبودن عشق است. آدم‌هایی که عاشق هستند حالشون خوبه و زندگی خوبی رو تجربه می‌کنند خیلی‌ها فکر می‌کنند باید یکی باشه تا عاشق باشن اما عشق اول از خودت شروع میشه.

خودتون رو بهترین دوستتون بدونید

اولین قدم برای داشتن حس خوب اینه که خودتون رو بهترین و وفادارترین دوست خودتون بدونید و خودتون رو دوست داشته باشید. قدم بعدی اینه که همواره با روی خوش و زبانی مهربون و لحنی دوستانه با خودتون صحبت کنید. برای داشتن زندگی بهتر خودتون رو در فضای منفی و تفکرات منفی قرار ندید.

حال خودتون رو خوب نگه دارید

وقتی احساس بدی داریم منتظر اتفاق خوبی نباشیم حال خوب و حال بد خیلی در زندگی روزمره‌ی ما مهم هست و تعیین‌کننده نوع و کیفیت زندگی ماست. پس به این موضوع احساس خوب و احساس بد توجه بیشتری نشون بدیم و سعی کنیم که خودمونو در حال خوب نگه داریم. پس حستونو خوب نگه دارید و از هر چیزی که در همین لحظه هست لذت ببرید و احساس خوب رو به خودتون هدیه بدید، چون شما لایق بهترین‌ها هستید و همیشه از لحظه لحظه‌ی زندگیتون لذت ببرید و خودتونو در حال خوب نگه دارید.

برای داشتن زندگی شاد و موفق ابتدا باید ترس‌هایتان را بشناسید!

اینکه خودتان را لایق داشتن چیزهای خوب نمی‌دانید دقیقاً به ترس‌های شما برمی‌گردد، اینکه هنوز به نقطه‌ای نرسیدید که بتوانید به وسیله آن بر ترس‌هایتان غلبه کنید و خودتان را در جایگاهی ببینید که لایق بهترین‌ها هستید، همه اینها به ترس‌هایی بازمی‌گردد که شما در وجودتان انباشته‌اید! ترس، مهم‌ترین و قدرتمندترین منبع ایجاد نارضایتی در زندگی است. ترس از اینکه من به اندازه کافی ندارم یا ترس از اینکه من به اندازه‌ای نیستم که بتوانم به اندازه کافی به دست بیاورم، به عبارتی خودمان را لایق داشتن چیزهای خوب نمی‌دانم! و همه اینها برمی‌گردد به یک بخش کوچک اما فوق‌العاده قدرتمندی در مغز انسان به نام "آمیگدال مغز" که نقش این بخش کوچک مغز برطرف کردن نیازهای اولیه ماست، مثل نفس کشیدن، گردش خون و... حالا یکی از وظایف مهم این بخش کنترل عضلات غیرارادی بدن انسان است، مثل فکر کردن، فرار کردن، جنگیدن و... می‌باشد. آمیگدال مغز وظیفه ذخیره اطلاعات گذشته‌ی ما هم هست و بر اساس اولویت‌بندی‌های مشخصی آنها را دسته‌بندی می‌کند، حالا بسته به این دارد که اطلاعات و خاطرات گذشته‌ی شما تا چه حدی شیرین، تلخ و یا دردناک باشد را اولویت‌بندی می‌کند. نمی‌خواهم موضوع را پیچیده کنم اما هدفم این بود که بگویم تمام حالات روحی ما از جمله غم و شادی و... با جسم ما ارتباط مستقیم دارد یعنی هر چقدر شما خودتان را از لحاظ ظاهری شاد نگه دارید، قطعاً این شادی عملکرد مثبتی بر روی نقاطی از مغز شما می‌گذارد و در نتیجه شما زندگی شاد و موفق را یه یک زندگی پر از غم و اندوه و بدبختی ترجیح خواهید داد! البته این شادی باید شادی واقعی باشد نه شادی و خوشحالی ظاهری.

ترک کردن اتاق خواب یعنی مرگ زندگی!

شما حق دارید گاهی اوقات در زندگی با همسرتان قهر کنید، ناراحت شوید، دلخور شوید و... قرار نیست همیشه و هر لحظه زندگی هیجان‌انگیز داشته باید. اما همان‌طور که هر چیزی حد و اندازه دارد. قهر کردن هم حد دارد. اگر اشتباه کنید، ممکن است این اشتباه به تباه‌شدن زندگی‌تان منجر شود! بزرگ‌ترین اشتباهی که بعضی از زنان و حتی مردان هنگام قهر و دعوا انجام می‌دهند این است که مدت زمان آن را طولانی می‌کنند. برای اینکه عصبانیت شما فروکش کند، نهایتاً برای چند ساعت قهر کنید (حداکثر برای افراد زودرنج و قهری!) نه بیشتر!!! حتماً در جریان هستید که زندگی کوتاه‌تر از آن است که به لج و لجبازی ختم شود! اینکه شما جای خوابتان را از همسرتان جدا می‌کنید خطای بسیار بزرگ و نابخشودنی است!! شما با این کار، به همسرتان می‌فهمانید که او بدون شما هم می‌تواند بخوابد، زندگی کند و... مطمئناً متوجه خطای استراتژیک خودتان شده‌اید!! پس حواستان باشد! 


چگونه زندگی بهتری بسازیم؟


شکارچی نقاط خوب همسرتان باشید!!

دقت کردید، زمانی یک شکارچی می‌خواهد شکاری انجام دهد، با کوچک‌ترین صدایی، حواسش را جمع می‌کند و تفنگش را به سمت صدا نشانه‌گیری می‌کند و در زمان مناسب شلیک می‌کند!! در رفتار و برخورد در زندگی مثل یک شکارچی عمل کنید. دقیقاً مثل آن شکارچی، نقاط قوت همسرتان را ببیند و آن را بزرگ کنید. نه اینکه نقاط ضعف او را ببینید و به خاطر عیب‌ها و ضعف‌هایش سرزنشش کنید. دوستان خوبم، زندگی هیجان‌انگیز، عشق و شادی در زندگی با مهربانی و خوش زبانی به دست می‌آید نه با نیش و کنایه! پس تا می‌توانید تکنیک‌های رفتاری و کلامی با همسرتان را بیاموزید. اینکه شما مدام نقاط ضعف او را به رخش بکشید، اول خودتان را تحقیر کرده‌اید و در ادامه زندگی خودتان را به سمت نابودی می‌کشانید.

به همسرتان حس خوب بدهید

یکی از مهم‌ترین روش‌های همسرداری موفق دادن احساس خوب به شوهر است. به‌عنوان مثال، یکی از عمیق‌ترین احساسات خوبی که یک زن می‌تواند به همسرش بدهد، احساس درجه یک بودن است. وقتی شما احساس بهترین بودن را به همسرتان بدهید، هیچ اتفاقی، هیچ زنی و هیچ عاملی نمی‌تواند همسرتان را از شما بگیرد. زمانی که شما مراقب همسرتان هستید، او را با رفتار و کلامتان آن‌قدر بالا می‌برید که هیچ زن دیگری به چشمش نمی‌آید. همسرتان شما را تافته جدا بافته می‌بیند و هرگز جذب زن دیگری نخواهد شد. بعضی‌ها به‌اشتباه فکر می‌کنند که حفظ همسر یا مرد زندگی‌شان، فقط با دادن سرویس‌ها و خدمات شبانه‌روزی امکان‌پذیر است!! متأسفانه بعضی از خانم‌ها حکم پادری پیدا می‌کنند. یعنی اجازه می‌دهند که هر مردی با هر شخصیت و اخلاقی وارد زندگی‌شان شود، آنها را پایمال کند، حق‌وحقوقشان را نادیده بگیرد و بعدش هم برود!!!

تفاوت محبت‌کردن و صمیمیت را بدانید

حواستان باشد به اسم محبت، آدم‌ها در غل‌وزنجیر نکشید!! به اسم محبت، خودتان را قربانی نکنید. به اسم محبت، لذت‌های دنیا را از خودتان محروم نکنید و به کام طرف مقابلتان نریزید. خیلی وقت‌ها ما حاضریم که جانمان را هم به طرف مقابلمان بدهیم. اما بدون این که بدانیم آیا این جان‌فشانی ارزشش را دارد؟ آیا این از خود گذشتن‌های شما، صمیمیت هم به دنبال دارد؟ این خیلی مهم است که محبت‌کردن باعث به وجود آمدن صمیمیت بین شما و همسرتان شود. اینجا همان نقطه‌ای است که بسیاری از دختران و زنان ایرانی با آن مشکل دارند. یعنی این که نمی‌توانند محبت کردن‌ها را تبدیل به صمیمیت کنند!

رنگ‌ها نقش مؤثری دارند!

رنگ‌ها تأثیر مستقیمی بر روی احساسات همسران دارند، واقعاً برای انتخاب سبک لباس‌هایی که در خانه بر تن می‌کنید وقت بگذارید و از رنگ‌های زنده و شاد استفاده کنید. کمی از رنگ‌های مشکی و تیره در مواقعی که با همسرتان در خانه هستید دوری کنید. یکی دیگر از روش‌های ساختن زندگی بهتر همین رسیدگی به وضعیت ظاهری‌تان است، از آن غافل نشوید.

کمال طلبی را کنار بزارید

مورد مهم بعدی که شما را در ساختن زندگی بهتر با مشکل مواجه کرده است و اجازه شاد بودن و داشتن یک زندگی شاد و موفق را به شما نمی‌دهد کمال طلبی‌های شماست. کمال طلبی‌ها یعنی من توقع‌های غیرواقعی از خودم داشته باشم و چون این انتظارها و توقع‌ها در لحظه برآورده نمی‌شوند پس من اقدامی نمی‌کنم!! اما دیگرانی که شرایط یکسانی با من دارند، چه‌بسا شرایط بدتر از من، شروع کرده‌اند و از مسیر رسیدن به موفقیت هم لذت می‌برند. اما من هنوز با بهانه‌های مختلف شروع نکرده‌ام!! اینها مصادیق کمال طلبی هستند و اگر کمال طلب باشید هرگز هیچ‌چیزی در زندگی شما را خوشحال و راضی نخواهد کرد. روی خودتان کار کنید، روی فیلترهای ذهنی که باعث شاد شدن شما می‌شود کار کنید و از همه مهم‌تر آفت‌های ذهنی و شخصیتی خودتان را بشناسید.


ساختن زندگی بهتر


غصه خوردن الکی تمومش کن!

به جای حرص خوردن و غر زدن برای چیزایی که دستت نمیرسه، رو چیزایی که می‌تونی کنترل کنی تمرکز کن. مثلاً می‌تونی طرز فکرت، رفتارت و انتخاب‌هات رو عوض کنی. این‌جوری هم حالت بهتر میشه، هم می‌تونی اوضاع رو طبق میلت پیش ببری.

خودت رو بشناس!

اولین قدم برای یه زندگی خفن‌تر، شناخت خوده. علایقت، چیزا که برات مهمه، نقاط قوت و ضعفت رو پیدا کن و بفهم چی توی زندگیت معنی داره. این‌جوری می‌تونی اهدافت رو مشخص کنی و یه مسیری انتخاب کنی که با ارزش‌هات همسو باشه.

هدف تعیین کن!

برای خودت هدف‌های SMART تعیین کن. یعنی هدف‌هایی که مشخص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و دارای زمان‌بندی باشن. این اهداف باید یه جوری باشن که هم بهت انگیزه بدن، هم واقع‌بینانه باشن. نوشتنشون و به اشتراک گذاشتنشون با بقیه می‌تونه کمکت کنه که بهشون پایبند بمونی و انگیزت رو حفظ کنی.

برنامه‌ریزی کن و دست به کار شو!

برای رسیدن به اهدافت باید یه برنامه داشته باشی و دست به کار شی. برنامه‌تو به گام‌های کوچیک‌تر و قابل‌کنترل تقسیم کن و برای هرکدوم یه زمان مشخص بذار. هر روز یه قدم، حتی یه قدم کوچیک، برای رسیدن به اهدافت بردار.

از خودت مراقبت کن!

سلامتی جسم و روحت رو اولویت قرار بده. ورزش منظم، تغذیه سالم، خواب کافی و مدیریت استرس رو فراموش نکن. یه وقتایی هم برای انجام کارهایی که دوست داری و بهت آرامش میدن، وقت بذار.

روابط خوب بساز!

یکی از مهم‌ترین چیزها برای یه زندگی شاد و پرمحتوا، داشتن روابط قوی و سالم با خانواده، دوست‌ها و شریک زندگیت هست. وقتت رو با کسایی که دوستشون داری و برات مهم هستن بگذرون و برای حفظ و تقویت این روابط تلاش کن.

یاد بگیر و رشد کن!

هیچ‌وقت یادگیری رو متوقف نکن. دنبال فرصت‌هایی باش که مهارت‌های جدید یاد بگیری و سطح آگاهیت رو بالا ببری. کتاب بخون، تو دوره‌های آموزشی شرکت کن و با آدم‌های جدید آشنا شو.

قدردان باش!

برای چیزهای خوب زندگیت، هرچند کوچیک، شکرگزار باش. قدردانی بهت کمک می‌کنه که رو جنبه‌های مثبت زندگیت تمرکز کنی و حس شادی و رضایت بیشتری داشته باشی.

به دیگران کمک کن!

به بقیه کمک کن و تو جامعه خودت مشارکت داشته باش. این کار نه‌تنها به دیگران کمک می‌کنه، بلکه به تو هم یه حس رضایت و هدفمندی میده.

انعطاف‌پذیر باش!

زندگی همیشه طبق برنامه پیش نمیره. برای چالش‌ها و موانع آماده باش و در صورت نیاز، برنامه‌هات رو تغییر بده. انعطاف‌پذیری و سازگاری کلید عبور از سختی‌ها و رسیدن به موفقیته.


نتیجه گیری به زبان پریسا نصری


آنچه باید در مورد زندگی بهتر بدانیم

در این مقاله، سفری را در جهت ساختن زندگی‌ای بهتر آغاز کردیم. مسیری که با خودشناسی و شناخت ارزش‌ها و علایقمان آغاز شد و با تعیین هدف و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن ادامه یافت. در طول این مسیر، آموختیم که چگونه با تمرکز بر داشته‌ها و شکرگزاری، نگرشمان را مثبت نگه داریم و با چالش‌ها و موانع زندگی با انعطاف‌پذیری روبرو شویم. همچنین، دریافتیم که مراقبت از جسم و روان، ایجاد روابط سالم و کمک به دیگران، نقشی اساسی در ارتقای کیفیت زندگی ما ایفا می‌کنند. اما این پایان ماجرا نیست. زندگی سفری پویا و پر از فراز و نشیب است و ما هر روز فرصتی دوباره برای یادگیری، رشد و تبدیل شدن به بهترین نسخه از خودمان داریم. با به کارگیری آموخته‌هایمان و ادامه‌ی این مسیر پرفراز و نشیب، می‌توانیم زندگی‌ای بسازیم که سرشار از معنا، شادی و رضایت باشد. به یاد داشته باشید، زندگی بهتر مقصدی نهایی نیست، بلکه مسیری است که باید با گام‌های استوار و قلبی سرشار از امید و انگیزه آن را طی کرد.


سوالات متداول


سؤالات متداول در مورد زندگی بهتر

چطور می‌تونم شادتر و راضی‌تر باشم؟

پاسخ: برای شادتر و راضی‌تر بودن، باید روی جنبه‌های مثبت زندگی خود تمرکز کنید، به داشته‌هایتان شکرگزار باشید و از چیزهای کوچک زندگی لذت ببرید. همچنین باید به دنبال علایق خود بروید، اهداف خود را دنبال کنید و به دیگران کمک کنید. در نهایت، باید از زندگی خود لذت ببرید و هر روز فرصتی برای یادگیری و رشد خود بدانید.

چطور می‌توانم با چالش‌های زندگی کنار بیایم؟

پاسخ: زندگی پر از چالش و سختی است، اما این چالش‌ها فرصتی برای رشد و یادگیری هستند. برای کنار آمدن با چالش‌های زندگی می‌توانید:
مثبت‌اندیش باشید: به جای اینکه روی مشکلات تمرکز کنید، به دنبال راه‌حل باشید.
از دیگران کمک بخواهید: از خانواده، دوستان یا یک متخصص کمک و حمایت بخواهید.
صبوری داشته باشید: حل مشکلات زمان می‌برد، پس صبور باشید و ناامید نشوید.
از اشتباهات خود درس بگیرید: هر اشتباهی فرصتی برای یادگیری است.

چه چیزی در زندگی مهم‌تر است؟

پاسخ: مهم‌ترین چیز در زندگی به ارزش‌ها و اولویت‌های فردی شما بستگی دارد. برای برخی افراد، خانواده و دوستان مهم‌ترین چیز هستند. برای برخی دیگر، شغل یا دنبال کردن علایقشان مهم‌تر است و برای برخی دیگر، معنویت یا کمک به دیگران ممکن است مهم‌ترین باشد. هیچ پاسخ درست یا غلطی برای این سؤال وجود ندارد. مهم این است که بفهمید چه چیزی برای شما مهم‌تر است و زندگی خود را بر این اساس بسازید.

چطور می‌تونم بفهمم که چی تو زندگیم برام مهمه؟

پاسخ: برای پاسخ به این سؤال، باید به علایق، ارزش‌ها و اهداف خود توجه کنید. از خودتان بپرسید که از چه‌کارهایی لذت می‌برید، چه چیزی برایتان مهم است و در نهایت می‌خواهید به چه چیزی در زندگی برسید. همچنین می‌توانید با افراد مختلف صحبت کنید، کتاب بخوانید و به تجربیات دیگران توجه کنید تا دیدگاه‌های جدیدی راجع به زندگی به دست آورید.

چطور می‌تونم روابط سالمی با دیگران داشته باشم؟

پاسخ: برای داشتن روابط سالم با دیگران، باید به آنها احترام بگذارید، به حرف‌هایشان با دقت گوش کنید و برایشان وقت بگذارید. همچنین، باید در روابطتان صادق و قابل‌اعتماد باشید و به تعهدات خود پایبند باشید.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه زنان موفق دنیا، مقالات زندگی سالم و ویدئوهای آموزشی استقلال مالی را برای ازدواج موفق و زندگی سالم خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها

راه اندازی سایت و سیستم سازی کسب و کار