موقعیت شما در سایت:

دلایل نداشتن خواستگار

دلایل نداشتن خواستگار

0 نظر

0 لایک

8246 بازدید

تاریخ انتشار: 1402/09/19

توضیحات

در این مقاله به 13 دلیلی که باعث می‌شود یک دختر خواستگار نداشته باشد، پرداخته شده است. این دلایل شامل عواملی مانند بالا رفتن سن ازدواج، رسم و رسوم غلط، بالا رفتن هزینه‌های زندگی، کمبود مردان مناسب، مشکلات شخصیتی و خانوادگی و... می‌شود.

یکی از دغدغه‌های اساسی خیلی از دخترانی که توی سن ازدواج قرار دارن انتخاب و پیداکردن خواستگار و همسر مناسبه! داشتن خواستگار خوب و ایدئال و مطابق با ملاک‌های هر دختری می‌تونه یک اتفاق مهم و جذاب باشه، چون حداقل از نظر اون دختر چنین خواستگاری می‌تونه تعیین‌کننده و تأمین‌کننده‌ی آینده‌اش باشه! اما خیلی از دخترها هم هستن که علی‌رغم داشتن شرایط مناسب فردی و اجتماعی خواستگار ندارن. این موضوع می‌تونه دلایل مختلفی از جمله مشکلات موجود در جامعه و یا مسائلی مربوط به دختر و خانواده‌ی دختر باشه. برای بررسی بیشتر این مسئله تا انتهای این مقاله با من همراه باشین تا با جزئیات بیشتری در این باره با هم صحبت کنیم.


عوامل مؤثر برنداشتن خواستگار

اگه شما هم براتون این سؤال پیش اومده که چرا با وجود شرایط خوب یا نسبتاً خوب باز هم خواستگار ندارید تا انتهای این مقاله همراه من باشید، ممکنه به جوابتون برسید!!
بالارفتن سن ازدواج
رسم‌ورسوم غلط
بالارفتن هزینه‌های زندگی
کمبود اعتماد به نفس
توقعات بالای دختران
سخت‌گیری خانواده‌ها
نرسیدن به ظاهر خود
سابقه طلاق در خانواده دختر
سابقه بیماری‌های خاص در خانواده دختر
مشکل بزهکاری در خانواده دختر

پرتوقع و مغرور هستین!

یکی از دلایل اصلی که می‌تونه توی کم‌شدن تعداد خواستگارای خوب شما تأثیر زیادی داشته باشه، توقعات و غرور بالای شما نسبت به آقایون هست. اگه شما هم جزء اون دسته از دخترخانم‌هایی هستین که همیشه دنبال ایرادگرفتن از دیگران مخصوصاً خواستگارانتون هستین و می‌خواین همسر آینده تون شرایط صددرصد ایدئالی داشته باشه، بهتره کمی توی معیارهای خودتون تجدیدنظر کنید و اونها رو اصلاح کنید. قرار نیست شما به‌طورکلی همه‌ی ملاک‌ها و فاکتورهایی که برای انتخاب همسر آیندتون دارید نادیده بگیرید، اما باید اونها رو بازبینی کنید و به‌نوعی اونها رو واجب - مستحب کنید. اونهایی که به‌هیچ‌عنوان نمی‌تونید ازشون بگذرید رو جزء واجبات قرار بدید و اونهایی رو که تا حدودی می‌تونید کمتر کنید یا نادیده بگیرید جزء ملاک‌های مستحب خودتون قرار بدید تا تعادل مناسبی بین خواسته‌ها و انتظاراتتون از طرف مقابل برقرار بشه؛ و هر بار به خاطر خواسته‌های غیرواقع‌بینانه موقعیت‌های مناسب ازدواج تون رو از دست بدید. توقعات شما از همسر آیندتون باید تا حد زیادی با شرایط و ویژگی‌های خودتون همخونی داشته باشه و تفاوت زیادی با اونچه که هستید نداشته باشه.


 عوامل مؤثر برنداشتن خواستگار


روابط اجتماعی ضعیفی دارید!

ضعف در مهارت برقراری ارتباط با دیگران تأثیر منفی در روابط شما خواهد داشت. قطعاً توی محیط‌هایی که قرار می‌گیرید به‌خصوص محیط کار و محیط دانشگاه، می‌تونید گزینه‌های خوبی برای ازدواج پیدا کنید، اما به شرطی که بتونید اونها رو جذب کنید. زمانی که شما نتونید با یک آقا به‌درستی ارتباط برقرار کنید، طبیعتاً اونها هم انگیزه‌ای برای پا پیش گذاشتن و شروع یک ارتباط با شما رو ندارند. شما می‌تونید به‌راحتی این مهارت رو یاد بگیرید و اونو تقویت کنید؛ یکی از ساده‌ترین راه‌ها عضویت توی گروه‌های دوستانه یا علمی دانشگاه و محل کارتون هست. بعد از گذشت مدت کوتاهی خودتون متوجه تغییرات و تفاوت رفتار اطرافیانتون خواهید شد. همین مسئله می‌تونه مقدمه‌ای برای بیشتر شدن تعداد خواستگارای شما و پذیرفته شدنتون باشه!!

اعتماد به نفستون پایینه!

اعتماد به نفس پایین آفت هر رابطه‌ی اجتماعی هست. شما به عنوان یک دختر باید همیشه یادتون باشه که بالابودن اعتماد به نفس می‌تونه به گسترده‌تر شدن روابط اجتماعیتون و بالطبع زیادشدن تعداد خواستگارای خوبتون بهتون کمک کنه. خیلی از دختران ما به‌اشتباه فکر می‌کنن که همیشه باید انتخاب بشن و به خاطر همین به خودشون هیچ زحمتی نمیدن و منتظر می‌شینن تا کسی زنگ خونشون رو بزنه و اونها رو انتخاب کنه! این طرز تفکر تا حد زیادی از اعتماد به نفس پایین شما نشئت می‌گیره، اما باید بدونید که خواستگار خوب از آسمون فرود نمیاد؛ خودِ شما هم تا حدِ زیادی در پیداکردن خواستگار خوب نقش دارید. اگه شما به چشم یک دختر زیبا، تحصیل‌کرده، هنرمند و موفق به خودتون نگاه کنید، قطعاً به این باور می‌رسید که همیشه نباید منتظر اومدن خواستگار خوب بنشینید بلکه باید دست به عمل بزنید و دامنه‌ی روابط اجتماعی خودتون رو بهبود ببخشید.

به ظاهرتون اهمیت نمی‌دید!

اگه شما هم جزء اون دسته از دخترخانم‌هایی هستین که بنا به هر دلیلی به ظاهرتون اهمیت نمی‌دید، باید بگم که شاید یکی از مهم‌ترین دلایل نداشتن خواستگار همینه! ظاهر زیبا و آراسته یکی از ملاک‌های اصلی انتخاب همسر برای آقایون هست و اولویت زیادی براشون داره. پس این مورد رو در نظر داشته باشید و به ظاهر خودتون اهمیت بدید، مسلماً خودتون هم دوس ندارید با یه مرد شلخته با ظاهری به‌هم‌ریخته ازدواج کنید. بنابراین چه زمانی که می‌خواید پسری جذب شما بشه و چه زمانی که خواستگار به منزل شما اومده، سعی کنید آراستگی خودتون رو حفظ کنید و به ظاهرتون برسید. پوشش شما در برخورد اول اهمیت و تأثیر بسزایی در ادامه‌ی رابطه‌ی شما خواهد داشت. سعی کنید تا جایی که می‌تونید آراسته باشید، آرایش ملایمی داشته باشید و از یک عطر خوش‌بو استفاده کنید.

سطح اقتصادی خانواده!

دخترهایی هم هستن که با وجود داشتن زیبایی‌های ظاهری و تحصیلات خوب باز هم خواستگار ندارن؛ چون توی خانواده‌هایی زندگی می‌کنن که از لحاظ اجتماعی و اقتصادی جایگاه مناسبی ندارن! به دلیل تغییر در نوع نگرش‌ها و نوع ارزش‌گذاری‌ها، جایگاه اجتماعی و وضعیت مالی پدرِ دختر برای خیلی از افراد اهمیت زیادی داره. این موضوع برای این دسته از دخترخانم‌ها قطعاً ناخوشاینده، اما از جمله عوامل بیرونی هست که شما کنترل چندانی روی اون ندارید. کاری که شما می‌تونید برای جبران این موضوع بکنید اینه که روی توانمندی‌های خودتون خارج از محیط خونه و خانواده تمرکز کنید! و سعی کنید توی محیط دانشگاه و محل کارتون از خودتون چهره‌ی یک دختر مستقل، موفق، باپشتکار و بااستعداد نشون بدید؛ تا در ابتدا با این خصوصیات اخلاقی خواستگارهای خودتون رو جذب کنید. با این روش شاید بشه گفت اهمیت جایگاه اجتماعی - اقتصادی پدرتون کمتر به چشم میاد، البته این یه قانون کلی نیست و به شخصیت خواستگار شما بستگی داره.

تحصیلاتتون پایینه!

از جمله ملاک‌های مهم دیگه ای که برای ازدواج و انتخاب همسر وجود داره، میزان تحصیلات طرف مقابل هست. دختر و پسر هر دو ترجیح میدن که همسر آیندشون تحصیل‌کرده باشه و جایگاه اجتماعی خوبی داشته باشه. احتمالاً شما هم یکی از ویژگی‌های خواستگار خوب رو تحصیل‌کرده بودن اون می‌دونید. پس اگه جزء اون دسته از دخترایی هستین که تحصیلات پایینی دارید بهتره کمی روی این گزینه فکر کنید و اگه شرایطش رو دارید ادامه تحصیل بدید. چرا که سطح تحصیلات پایین و متوسط می‌تونه تا حد زیادی انتخاب‌های شما رو محدود کنه!


چرا خواستگار ندارم


سن ازدواجتون بالا رفته!

معمولاً با بالارفتن سن تعداد انتخاب‌های شما هم محدودتر میشه، زمانی که سن شما بیشتر از 35 سال بشه به‌مرور تعداد خواستگارای شما هم کمتر میشه. بااین‌وجود هیچ قطعیتی در این رابطه وجود نداره و فقط در حد احتمال باید اون رو در نظر بگیرید؛ سعی کنید به‌خاطر ایدئال‌های غیرواقع‌بینانه و سخت‌گیری، خواستگارای خودتون رو از دست ندید. تا اینجا با بعضی از عواملی که باعث میشن در زمان آشنایی خواستگارای مناسب خودتون رو از دست بدید آشنا شدیم؛ اما زمان‌هایی هم وجود داره که خواستگار شما بعد از چند جلسه صحبت و گفت‌وگو نظرش عوض میشه و شما رو نمی‌پسنده.

درباره‌ی خواستگارای قبلی خودتون حرف می‌زنید!

یکی از اشتباه‌های مهلکی که معمولاً افراد توی جلسات اول معارفه و آشنایی انجام میدن اینه که مدام درباره‌ی خواستگارهایی که در گذشته داشتن صحبت می‌کنن و از اونها تعریف و تمجید می‌کنن. خب اولین سؤالی که با این کار توی ذهن طرف مقابلتون ایجاد میشه اینه که پس چرا به همون خواستگار جواب مثبت ندادید؟ فکر نکنید با این کار خواستگارتون رو جذب می‌کنید، این کار دقیقاً نتیجه‌ی عکس میده.

همیشه ساز مخالف می‌زنید

بعضی از دخترا هم هستن که فکر می‌کنن باید همون جلسه‌ی اول آشنایی گربه رو دم حجله بکشن و به خواستگاراشون نشون بدن که قدرت دست کیه! به خاطر همین با هر چیزی که طرف مقابلشون مطرح می‌کنه مخالفت می‌کنن و با این کار می‌خوان استقلال رأی و نظر خودشون رو نشون بدن. هرچند داشتن استقلال رأی در رابطه‌ی عاطفی امر درست و سنجیده‌ای هست اما نه توی همون جلسه‌ی اول آشنایی و معارفه! پس صبور باشین  اینقد زود اقدام نکنین.

لبخند نمی‌زنید!

لبخندزدن خارج از هر موقعیت مکانی و فرهنگی یک زبان مشترک بین همه‌ی انسان هاست. وقتی لبخند می‌زنید دیگران ناخودآگاه تمایل دارن با شما بیشتر ارتباط برقرار کنن؛ اما وقتی مدام اخم کردین یا از شدت استرس و نگرانی چهرتون در هم فرورفته، این پیام رو به دیگران منتقل کنین که دوست ندارید به اونها نزدیک بشید یا با اونها ارتباط برقرار کنید. شاید اخمالو بودنتونه که خواستگارای شما رو فراری میده! پس به جای اینکه اخم کنید آگاهانه سعی کنید همیشه لبخند بزنید. حتی وقتایی که خیلی حالتون خوب نیست و واقعاً شاد نیستید، باز هم لبخند بزنید تا در نهایت این شادی به قلبتون هم راه پیدا کنه. برای اینکه روحیه‌ی لبخندزدن داشته باشید به اتفاقات خوبی فکر کنید که باعث خوشحالیتون میشه. به روزها و خاطرات خوب گذشته یا حتی درباره‌ی آینده‌ی روشنتون خیال‌پردازی کنید. اگه این فکرهای مثبت جواب نداد، برای خودتون اهداف روزمره‌ی کوچک تعیین کنید که می‌دونید می‌تونید اونها رو انجام بدید. بعد از دست‌یافتن به این اهداف روزمره از خودتون تشکر کنید و احساس شادی و نشاط کنید. به عبارت دیگه یک دلیل واقعی برای خوشحالیتون پیدا کنید یا بسازید.


چرا خواستگار ندارم


تن صداتون بالاست!

یک صدای آروم و دلنشین می‌تونه تأثیر خیلی زیادی روی مخاطب شما داشته باشه؛ این یه حقیقتِ روان‌شناسی که افراد جذب کسایی میشن که تن صدا و لحن اونها خلی آروم و گرمه! اگه زمان گفت‌وگو با خواستگارتون خیلی بلند صحبت می‌کنید و صدای دلنشینی ندارید بهتره کمی روی این موضوع کار کنید و با تمرین و تکرار اون رو بهبود ببخشید. می‌تونید هر روز صدای خودتون رو ضبط کنید و  به اون گوش کنید، دقت کنید ببینید کجای صداتون نیاز به تغییر داره و احساس می‌کنید لازمه که بهتر بشه، کتاب داستان بخونید و سعی کنید صدای خودتون رو ضبط کنید تا بتونید روی لحن خودتون بهتر کار کنید. می‌تونید توی کلاس‌های آموزشی شرکت کنید یا از اطرافیان خودتون بخواید نظرشون رو درباره‌ی صدای شما و لحن تون بهتون بگن، بعد از یه مدت متوجه میشید که به‌مرور صدای شما چقدر بهتر شده و تغییر کرده!

بهداشت و نظافت خودتون رو رعایت نمی‌کنید!!

هر چند نکته‌ی مؤدبانه‌ای نیست اما به‌هرحال باید گفته بشه. متأسفانه خیلی از دخترا به‌خاطر رعایت‌نکردن بهداشت، همون جلسه‌ی اول خواستگار رو از خودشون می‌رونن و به‌اصطلاح می‌پرونن. یکی از اصلی‌ترین دلایل بوی بددهان و دندان هست! به عبارت دیگه وقتی دندون هاتون کثیف و زرد باشه، دهن شما بوی بدی بده، ناخن هاتون بلند و کثیف باشه بعیده مردی جذب شما بشه. خوشبختانه حل این مسئله خیلی راحته؛ روزی دو یا سه بار مسواک بزنید، از اسپری‌ها و قرص‌های خوش‌بوکننده‌ی دهان استفاده کنید، البته ممکنه این بوی بد علت پزشکی داشته باشه، بنابراین حتماً به یک دندان‌پزشک مراجعه کنید. ناخن هاتون رو مرتب و تمیز نگه دارید، و از اسپری‌های خوش‌بوکننده‌ی بدن هم استفاده کنید؛ حتماً یک عطر خوش‌بو مخصوص خودتون داشته باشید.

انحراف اجتماعی!

متأسفانه شاهد این هستیم که گاهی برخی از دخترخانم‌ها دچار خطا یا انحراف اجتماعی و اخلاقی یا یک صفت اخلاقی ناپسند میشن که تمام محل اون رو می‌دونن! این مسئله از طرفی باعث سلب اعتماد مردم محل و از طرف دیگه باعث مردود شدن اون دختر در تحقیقات محلی افراد غریبه میشه. به همین دلیل کسی خواستگاری اون فرد نمیره که البته باید تا حدودی در این رابطه به مردم حق داد، قطعاً خودِ شما هم دوست ندارید فردی که هیچ تعهدی نسبت به خودش و جامعه نداره وارد خانوادتون بشه!


نتیجه گیری به زبان پریسا نصری


آنچه باید در مورد اینکه چرا خواستگار ندارم بدانیم

اگه شما علی‌رغم داشتن صورت و سیرت زیبا، تحصیلات عالی و خانواده مناسب، خواستگارای خوبی ندارید باید به دلایل احتمالی این موضوع توجه کنید. غرور و توقعات بالا می‌تونه شانس شما رو توی این زمینه کاهش بده؛ پایین‌بودن اعتماد به نفس و نداشتن روابط اجتماعی قوی هم از جمله دلایل کم‌شدن تعداد خواستگارای خوب شماست. تحصیلات و جایگاه اجتماعی - اقتصادی پایین، نداشتن ظاهر آراسته و شیک و بالارفتن سن ازدواج هم از دلایل دیگه ای هست که باید به اون توجه کنید. در کنار همه‌ی اینها گاهی پیش میاد که بعضی از دخترخانم‌ها خواستگار خودشون رو در همون جلسات ابتدایی معارفه و آشنایی از دست میدن؛ شاید از جمله دلایل اصلی این موضوع رعایت‌نکردن بهداشت شخصی به‌خصوص توی جلسه اول، صحبت‌کردن درباره‌ی خواستگارهای قبلی، لجبازی و یکدندگی، اخمو بودن و تن صدای بالا باشه. البته باید دقت کنید این موارد صرفاً دلایل احتمالی هستن و هیچ قطعیتی درباره‌ی اونها وجود نداره اما در صورت رعایت‌کردن این موارد به نتایج مطلوبی خواهید رسید.


سوالات متداول


سؤالات متداول مربوط به اینکه چرا خواستگار ندارم

آیا عدم وجود خواستگار به معنای عدم جذابیت است؟

پاسخ: خیر، عدم وجود خواستگار ممکن است به عوامل متعددی از جمله عدم آمادگی شخصی یا موانع محیطی ناشی شود و به‌هیچ‌وجه نشان‌دهنده عدم جذابیت فرد نیست.

چگونه می‌توانم به خودم آموزش دهم که برای روابط عاطفی آماده شوم؟

پاسخ: برای آمادگی به روابط عاطفی، می‌توانید به بهبود مهارت‌های ارتباطی، توسعه هویت شخصی، و شناخت بهتر نقاط قوت و ضعف خود اهمیت بدهید.

آیا مسائل مالی یکی از دلایل مهم عدم وجود خواستگار می‌تواند باشد؟

پاسخ: بله، مسائل مالی ممکن است یکی از عواملی باشند که به تعویق‌انداختن یا عدم جدی‌گرفتن روابط عاطفی منجر شود.

چگونه می‌توانم موانع فرهنگی را در روابط خود غلبه کنم؟

پاسخ: برای غلبه بر موانع فرهنگی، مهم است که با دقت به تفاصیل فرهنگی هم‌راستا با فرد موردنظر آشنا شوید و تلاش کنید برای احترام به تفاوت‌ها و تعامل فرهنگی فعال شوید.

چگونه از تجربیات گذشته منفی در روابط عاطفی عبرت بگیرم؟

پاسخ: برای گرفتن عبرت از تجربیات گذشته، می‌توانید به تحلیل مواردی که منجر به مشکلات شدند بپردازید و تغییرات مثبتی در رفتارها یا انتخاب‌های آتی‌تان اعمال کنید.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه زنان موفق دنیا، مقالات زندگی سالم و ویدئوهای آموزشی استقلال مالی را برای ازدواج موفق و زندگی سالم خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها

راه اندازی سایت و سیستم سازی کسب و کار