موقعیت شما در سایت:

شادی درونی و راهکار های رسیدن به آن

شادی درونی و راهکار های رسیدن به آن

0 نظر

0 لایک

109 بازدید

تاریخ انتشار: 1403/02/23

توضیحات

در این مقاله، به کاوش در شادی درونی، گوهر نابی که در اعماق وجودمان نهفته است، می‌پردازیم. راه‌های دستیابی به این گنجینه بی‌نظیر و فواید آن را بررسی می‌کنیم. با ما همراه شوید تا سفری به ژرفای وجود خود داشته باشید و کلید خوشبختی پایدار را بیابید.

ممکن است این روزها در جامعه ببینید که بعضی افراد انرژی روانی بالایی ندارند! البته منظورم بعضی‌ها هستند نه همه افراد، اما یک عامل بسیار مهمی به شما کمک می‌کند که همیشه انرژی درونی بالایی داشته باشید و هرگز احساس غم، غصه و ناراحتی نداشته باشید و آن چیزی نیست جز: "احساس شادی درونی". بسیاری از ما فکر می‌کنیم که شاد بودن یعنی اینکه شیطنت کردن و بگوبخند همیشگی!! اما در واقع این‌طور نیست، به‌عنوان مثال بعضی از آدم‌ها را دیدید که در جمع‌ها همه را شاد نگه می‌دارند اما در خلوت خودشان شاد نیستند و احساس رضایت و شادی درونی را ندارند. مهم‌ترین اصل شاد بودن درونی این است که احساس شادی شما درونی، ماندگار و عمیق باشد نه سطحی و گذرا. برخی از افراد هم فکر می‌کنند که احساس شادی و خوشبختی متعلق به افراد خاص است نه همه اما این‌طور نیست عزیزانم، شادی حق همه انسان هاست، با وجود تمام گرفتاری‌ها، مشغله‌ها و سختی‌ها باز هم این شادی است که می‌تواند شما را سرپا نگه دارد. اگر به بهانه اینکه صبح تا شب به دنبال یک لقمه نانیم و وقت شادی نداریم، احساس شادی درونی را در خودمان از بین ببریم نتیجه‌اش همین می‌شود که می‌بینیم سلامت روحی و روانی‌مان در خطر افتاده است! چرا؟ به این دلیل که ما نیازی به شاد بودن نمی‌بینیم!! در صورتی که شما زمانی شکوفا می‌شوید، زمانی به پیشرفت‌های اساسی در زندگی می‌رسید که سلامت روحی و روانی‌تان به خطر نیفتد. حالا من به شما می‌گویم که برای حفظ سلامتی‌تان می‌بایست احساس شادی درونی داشته باشید.


شادی درونی چیست؟

شادی درونی، گوهری گران‌بها و دست‌نیافتنی در نگاه اول به نظر می‌رسد، اما در حقیقت، گوهر ناب و اصیلی است که در اعماق وجود هر انسان نهفته است. این حس عمیق و پایدار از رضایت و خرسندی، از درون انسان سرچشمه می‌گیرد و نوری گرمابخش بر تار و پود زندگی می‌تاباند. برخلاف شادی بیرونی که وابسته به عوامل خارجی مانند ثروت، موقعیت اجتماعی و دارایی‌های مادی است و غالباً مقطعی و ناپایدار است، شادی درونی ریشه در وجود انسان دارد و تحت‌تأثیر عوامل بیرونی قرار نمی‌گیرد. این شادی، مانند چشمه‌ای جوشان، همواره در اعماق وجودمان جاری است و سیراب کننده روح خسته ماست. شادی درونی، سفری است، نه مقصدی نهایی. سفری پرماجرا، با فراز و نشیب‌های متعدد، اما سرشار از آموخته‌ها و تجربیات ارزشمند. در این مسیر، با چالش‌هایی روبرو خواهیم شد، اما با اتکا به قدرت درون و تعهد به خودمان، می‌توانیم بر آنها غلبه کرده و به سوی خوشبختی گام برداریم.


چگونه به شادی درونی برسیم؟

وقتی با خانمی برخورد می‌کنیم که در زندگی سلامت را در اولویت خود قرار داده است، چیزی که ما را به خود جذب می‌کند ذهنیت اوست. سالم بودن چیزی فراتر از درست خوردن و باشگاه رفتن است، بنابراین، تعدادی از بانوان تندرست را انتخاب کردیم تا بدانیم چطور شادی درونی را برای زندگی‌شان بر می‌گزینند. این‌ها عادات، آداب، و ذهنیت‌هایی است که این زنان الهام‌بخش را به‌سوی یک سبک زندگی متعادل راهنمایی می‌کند.

قدردانی از خود، به شما احساس شادی می‌دهد!

یکی از دلایلی که ما احساس شادی درونی نداریم، این است که ما موفقیت‌های کوچک خودمان را نمی‌بینیم و مهم‌تر از همه اینکه قدردان خودمان نیستیم!! مثل چی؟ مثلاً شما وقتی بعد از اتمام کار روزانه به منزل می‌روید و برای همسر و فرزندانتان غذا درست می‌کنید و...، باید قدردان خودتان باشید، قدردان این تعهد، قدردان این همه کار مفیدی که انجام می‌دهید و باعث رضایت همسر و فرزندانتان هستید. یا اگر صبح‌ها قبل از اینکه به سرکار بروید، دوش می‌گیرید و یا پیاده‌روی می‌کنید و یا هر کار خوب کوچکی که به اشتباه فکر می‌کنید جزو وظایف شماست اما در واقع اینها موفقیت‌ها و پیروزی‌های کوچکی هستند که شما باید به خاطر آنها به خودتان افتخار کنید.

با خودتان مهربان باشید و معجزه‌ها را ببینید!

چرا با خودتان مهربان نیستید؟؟ زمانی که شما با خودتان مهربان هستید، قانونی در زندگی شما جاری می‌شود که به آن " قانون شکرگزاری " می‌گوییم. وقتی قانون شکرگزاری در زندگی شما جاری شود، قطعاً احساس رضایت درونی بیشتری دارید و به طبع آن احساس شادی خوبی دارید. همیشه به یاد داشته باشید که برای اینکه بتوانید در هر زمینه‌ای پیشرفت داشته باشید باید احساس شادی و رضایتمندی درونی و احساس شادی خوبی داشته باشید. به زندگی باخت ندهید! از همه چیزتان لذت ببرید.


شادی درونی چیست


آیا در لحظه زندگی کردن را می‌دانید؟

اصلاً می‌دانید در لحظه زندگی کردن و لذت بردن از داشته هایتان چقدر حس رضایت مندی و فوق العاده خوبی در شما ایجاد می‌کند؟ چه بخواهید یا نخواهید عمر من و شما در حال سپری‌شدن است و به‌سرعت هم این اتفاق می‌افتد، در حال این من و شما هستیم که با لحظه‌های زندگی‌مان چطور رفتار می‌کنیم؟ اگر شهامت لذت بردن از چیزهایی که در اطرافمان قرار گرفته را نداریم، نباید طلبکار روزگار و جامعه و... شویم! باز هم تأکید می‌کنم منشأ تمام موفقیت‌ها و پیروزی‌های زندگی نه غم، غصه و ناراحتی بلکه شادی و احساس شادی درونی است. باید به ترس‌هایتان غلبه کنید. ممکن است یک ترسی داشته باشید که اجازه ندهد شما عمیقاً شاد باشید و همین احساس ترس سال‌هاست که احساس شادی درونی را از شما گرفته و به شما اجازه پیشرفت و زندگی آرام را نمی هد.

خاص باش، خود را با دیگران مقایسه نکن

وقتی شروع به نشر فرکانس خود بجای جذب فرکانس‌های افراد اطرافت می‌کنی، همه چیز تغییر می‌کند، یعنی هنگامی‌که هدفت را به دنیا القا می‌کنی به جای اینکه دنیا وجودش را به تو القا کند. خاص بودن، خودتان بودن، انرژی بهتری ساطع می‌کند تا به دنبال دیگری بودن.

شکست و موفقیت در اصل خیلی شبیه به هم هستند

شکست و موفقیت قطبی سازی می‌کنند و شما را از اصل خودتان بسیار دور می‌کنند. تعادل درست تنها در مرکز نمودار موجود است، هر دوی موفقیت و شکست به یک اندازه شما را از موفقیت دور می‌کنند. پس، بدون در نظر گرفتن اینکه شکست خورده‌اید یا موفق شده‌اید، زمانی هست که نیاز دارید به عقب بازگشته و نسبت به اقدامات خود بازنگری‌هایی را انجام دهید. یک کنفرانس عالی در سایت TED هست که الیزابت گیلبرت آن را اجرا می‌کند. هر وقت به یک یادآوری نیاز دارم آن را تماشا می‌کنم. برای من بازگشت به اصل معمولاً شامل بازگشت به طبیعت، مخصوصاً اقیانوس، برای دریافت انرژی مثبت و احساس خلاقیت است.

اهدافتان را بنویسید

هدف‌هایی داشته باشید که در راستای دستیابی به موفقیت نباشند. اما چیزی باشند که شما را بهتر از قبل کنند یا محدودیت‌های شخصی شما را به کنار بزنند. اگر چیزی با ارزش در خود یا دیگران ایجاد کنید بی شک این موفقیت است که شما را پیدا می‌کند.

هر چیزی را بی‌اهمیت جلوه ندهید

دنیا را از طریق چشمان عشق در مقابل ترس ببینید. همیشه مهربانانه رفتار کرده و سپاسگزاری را تمرین کنید. این سه عمل کلید لذت خواهند بود و شما را قادر خواهند ساخت که زندگی طولانی داشته باشید.

یاد بگیرید که بی خیال باشید

بی خیال آینده شوید: محال است! ما انقدر غرق برنامه‌ها و هدف‌هایمان شده‌ایم که برای دیگران درکش سخت خواهد بود، اما هنگامی که این حقیقت را متوجه می‌شوید، به خود اجازه می‌دهید که در لحظه زندگی کنید و قدردان چیزهای کوچکی باشید که این زندگی گران‌بها را می‌سازند. تندرستی هنگامی وجود دارد که سلامت فیزیکی، ذهنی و روحی شما با هم محیا باشد.

آگاهی ذهنتان را تمرین کنید

هنگامی‌که برای خوردن غذا می‌نشینم، لحظه‌ای را برای آگاه شدن می‌گذارم. هر دو دستم را دور غذا گذاشته و نفس عمیقی می‌کشم، به یاد می‌آورم که برای هر تکه از غذا و جایی که از آن آمده‌ام شکرگزار باشم. این به من کمک می‌کند که آرام غذا خورده و مزه هر تکه از غذا را بفهمم.

سپاسگزار باشید

سپاسگزاری نیروی حیاتی زندگی من است. زمان گذاشتن برای تشکر از دیگران برای کارهایی که انجام داده‌اند، چه با بیان کلمه مثبت و پذیرایی از خانواده‌ام، مطمئن می‌شوم که طوری از آنها سپاسگزاری کرده‌ام که همان حس خاصی که به من منتقل کرده‌اند را به آنها منتقل کرده باشم.


شادی درونی


مثبت بمانید و ادامه دهید

تغییرات سازنده بسیاری وجود دارد که پشت صحنه زندگی در جریان است، پس مثبت بمانید. بجای تمرکز روی انجام همه چیز، و غرق شدن در افکار، فقط به خود می‌گویم که در آن پیش بروم و انجامش دهم. انگار روی خلبان خودکار می‌روم، اگر نشد ریسک هرگز دست برنداشتن را می‌پذیرم.

حس خوبی نسبت به اندام خود پیدا کنید

حس خوب نسبت به اندام‌تان، در کل باعث می‌شود به هر چیز دیگری در جهان حس خوبی داشته باشید. احساس خوب در نهاد شما در واقع باقی راه را نشان می‌دهد

پاسخ، موسیقی است

موسیقی باید بخش عمده‌ای از زندگی روزانه شما باشد. یافتن یک موسیقی عالی می‌تواند مرا از شرایط بد نجات داده و حالم را به‌کلی تغییر دهد. موسیقی می‌تواند مرا به هرجا ببرد و من آن را دوست دارم.

خود را باور داشته باشید

به یاد داشته باشیم که بدن چیزی را می‌پذیرد که ذهن به آن اعتقاد داشته باشد. پس دفعه بعدی که فکر کردید نمی‌توانید کاری را انجام دهید این را با خود تکرار کنید و مطمئن باشید که عمل خواهد کرد.

مراقبه و مدیتیشن کلید شادی است

بسیار حائز اهمیت است که صبح‌ها خالی از استرس باشید. مهندسی درست صبح‌هایتان همیشه شما را در ذهنیت صحیحی برای باقی روز قرار می‌دهد. 20 دقیقه مدیتیشن هر روز صبح، تأثیر مثبت فراوانی در احوال روزانه و ارتباطات شما با دیگران خواهد داشت.

هنگامی‌که تردید دارید، لبخند بزنید

دیگر هیچ چیز مرا پریشان نمی‌کند. به زندگی‌ام نگاه می‌کنم و فقط می‌دانم که چقدر خوشبختم، و اگر مردد باشم، فقط لبخند می‌زنم. این دائماً سبب می‌شود که شما و دیگران حس بهتری داشته باشید.

"نه" گفتن را بلد باشید

این عادت بد قاتل شادی است. اگر نمی‌خواهید امشب با دوستتان شام بخورید، نخورید! اگر نمی‌خواهید با مردی که دیروز ملاقات کردید فردا بیرون بروید، نروید. وقتی کسی از شما می‌خواهد کاری را انجام دهید، و واکنش اولیه شما مکثتان است فقط بگویید "نه"، این اغلب به شما حس بهتری می‌دهد. (مگر اینکه او مدیرتان باشد!)


راه های رسیدن به شادی درونی


از دیگران تعریف کنید

اگر تصادفاً تعریفی از شخصی بشنوید، مخصوصاً اگر از طرف خانمی که نمی‌شناسید باشد، می‌دانید که این موضوع چقدر می‌تواند روزتان را تغییر دهد. اگر استایل، لبخند، یا حالت کلی شخصی را می‌پسندید، خجالت نکشید و از بیان آن نترسید. (فقط از به زبان آوردنش دلهره نداشته باشید. شما یک زن هستید و تفاوت توجه خواسته و ناخواسته را می‌دانید.)

از کسی کینه به دل نگیرید

خشم به کسی که غضب کرده بیشتر از کسی که آن را دریافت نموده آسیب می‌رساند. اگر دارید احساس منفی نسبت به کسی پیدا می‌کنید، آن احساس در واقع فقط باعث می‌شود شما حس بدی داشته باشید نه کس دیگر. فرقی نمی‌کند چه آن شخص را رو در رو ببخشید و چه از درون، فقط باید بی خیال او شوید تا به آرامش و شادی برسید.

مهربانی را تمرین کنید

وقتی کسی حواسش نیست، روی میز همکارتان شکلات بگذارید و یا روی شیشه ماشین همسایه‌تان یادداشت شادی بخشی بگذارید. این عمل‌های آغازین نیازی نیست بزرگ و مفهومی باشند، اما تلاش‌های کوچکی که برای انجام آنها می‌کنید در آینده برای شما پاداش‌های بزرگی به همراه خواهند آورد.

نگویید که چگونه می‌خواهید باشید بلکه همان‌گونه باشید

از گفتن اینکه می‌خواهید نویسنده، موسیقی‌دان، یا نقاش باشید دست بردارید، بجای آن فقط نویسنده، موسیقی‌دان یا نقاش باشید! وقتی را در هفته به ابتکارو شروع کارهای جدید در راستای آرزوهایتان بپردازید، چه از طریق دوره حرفه‌ای و چه از طریق تلاشی مبتدی و آسان در منزل.

لیست شکرگزاری داشته باشید

این گزینه زندگی‌تان را به معنی واقعی تغییر می‌دهد. در بدترین روزهای زندگی‌تان، وقتی چیزی نمی‌یابید که بابت آن شکرگزار باشید، موارد ساده‌ای همچون "آب داغ" یا "صبحانه لذیذ" یا هر چیزی مثل آن را یادداشت کنید. به این ترتیب برای کوچک‌ترین چیزها هم سپاسگزار خواهید بود. این یکی از سریع‌ترین و مؤثرترین راه‌های تغییر حال و هوایمان است که در زندگی تجربه کرده‌ایم.

مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید

افراد شاد می‌دانند که مهم‌ترین چیز در زندگی سلامتی‌شان است، چه ذهنی، چه فیزیکی و چه عاطفی؛ بنابراین، با اولویت‌بندی منابع (زمان و پول) در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند، طوری که بتوانند سرویس، درمان، یا وقت ملاقاتی که لازم است را داشته باشند. حتی اگر پول کمی دارید، یک حمام آب داغ تغییری در وضعیت بودجه شما به وجود نمی‌آورد. یا اگر وقت کافی ندارید، حتماً می‌توانید ساعتی را به تمیز کردن دندان‌هایتان اختصاص بدهید. اگر وابستگی‌ها و مسئولیت‌هایی دارید، مهم است که مراقبت از خود را فراموش نکنید، چون اگر نتوانید از خودتان مراقبت کنید، نمی‌توانید از شخص دیگری مراقبت کنید.


نتیجه گیری به زبان پریسا نصری


آنچه باید در مورد شادی درونی بدانید

شادی درونی، گوهر گران‌بهایی است که در اعماق وجود هر انسان نهفته است. این حس عمیق و پایدار از رضایت و خرسندی، نه از عوامل بیرونی، که از درون انسان سرچشمه می‌گیرد و نوری گرمابخش بر تار و پود زندگی می‌تاباند. در این مقاله، به کاوش در این گنجینه بی بدیل و راه‌های دستیابی به آن پرداختیم. شادی درونی، مقصدی نهایی نیست، بلکه سفری است که در طول زندگی باید آن را طی کرد. سفری پرماجرا، با فراز و نشیب‌های متعدد، اما سرشار از آموخته‌ها و تجربیات ارزشمند. در این مسیر، با چالش‌هایی روبرو خواهیم شد، اما با اتکا به قدرت درون و تعهد به خودمان، می‌توانیم بر آنها غلبه کرده و به‌سوی خوشبختی گام برداریم. همانند نهالی که با عشق و مراقبت به درختی تناور تبدیل می‌شود، شادی درونی نیز با تلاش و پشتکار پرورش می‌یابد. با آبیاری نگرش مثبت، تابش نور قدردانی و کوددهی یاری به دیگران، می‌توانیم نهال شادی را در وجودمان بارور کرده و ثمره شیرین آن را در تمام جنبه‌های زندگی بچشیم.


سوالات متداول


سؤالات متداول در مورد شادی درونی

شادی درونی چیست؟

پاسخ: شادی درونی، حس عمیق و پایدار رضایت و خرسندی از زندگی است که از درون انسان سرچشمه می‌گیرد و تحت‌تأثیر عوامل بیرونی قرار نمی‌گیرد. این حس با احساس آرامش، صلح درون، عشق به خود و دیگران و قدردانی از نعمت‌های زندگی همراه است.

آیا شادی درونی پایدار است؟

پاسخ: شادی درونی، مانند هر حس دیگری، فراز و نشیب دارد. اما با اتکا به راهکارهای ذکر شده، می‌توانیم نوسانات آن را به حداقل رسانده و به خوشبختی پایدار دست یابیم.

تفاوت شادی درونی با شادی بیرونی چیست؟

پاسخ: شادی بیرونی، از عوامل بیرونی مانند ثروت، موقعیت اجتماعی، و دارایی‌های مادی سرچشمه می‌گیرد و مقطعی و ناپایدار است. در مقابل، شادی درونی از درون انسان نشئت می‌گیرد و تحت‌تأثیر عوامل بیرونی قرار نمی‌گیرد و پایدار و ماندگار است.

چگونه می‌توانم شادی درونی را در زندگی خود پرورش دهم؟

پاسخ: برای پرورش شادی درونی، می‌توانیم از راهکارهای مختلفی مانند مدیتیشن، یوگا، سپاسگزاری، گذراندن وقت در طبیعت، و معاشرت با افراد مثبت‌اندیش استفاده کنیم. همچنین، مطالعه کتاب‌های انگیزشی و معنوی و شرکت در دوره‌های آموزشی مربوط به شادی و خودشناسی نیز می‌تواند در این زمینه مفید باشد.

نقش ذهن در شادی درونی چیست؟

پاسخ: ذهن انسان نقش بسیار مهمی در شادی درونی دارد. با آموزش ذهن و پرورش افکار مثبت، می‌توانیم نگرش خود را به زندگی تغییر دهیم و به شادی درونی نزدیک‌تر شویم.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه زنان موفق دنیا، مقالات زندگی سالم و ویدئوهای آموزشی استقلال مالی را برای ازدواج موفق و زندگی سالم خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها

راه اندازی سایت و سیستم سازی کسب و کار