موقعیت شما در سایت:

رازهای موفقیت در شناخت همسر، ازدواج با چشمان باز

رازهای موفقیت در شناخت همسر، ازدواج با چشمان باز

0 نظر

0 لایک

11966 بازدید

تاریخ انتشار: 1402/08/09

انتخاب همسر آینده‌تان برچه اساسی صورت می‌گیرد؟
شما همسر آینده‌تان را بر چه اساس و معیاری انتخاب می‌کنید؟
دوست دارید یک‌عمر زندگی‌تان را در کنار چه شخصیتی بگذرانید؟
آیا به فرهنگ خانواده و نوع تربیت طرف مقابلتان دقت می‌کنید؟
اصلاً به این موضوع مهم و حیاتی توجه کردید که شغل، خانواده و تحصیلات طرف مقابل با شما همخوانی دارد یا خیر؟!!
خیلی وقت‌ها می‌بینم، انتخاب بعضی‌ها بر اساس درآمد و میزان ثروت طرف مقابل است یا اینکه ممکن است جایگاه شغلی طرف مقابل، شما را وسوسه کند که با او ازدواج کنید! شما برای انتخاب همسر آینده‌تان چه ملاک‌هایی را در نظر می‌گیرید دوست دارید یک‌عمر زندگی‌تان را در کنار چه تیپ شخصیتی بگذرانید اما بدون تعارف باید بگویم که شوروشوق قبل از ازدواج و یا روزها و ماه‌های ابتدای آشنایی بعد از ازدواج قطعاً فروکش خواهد کرد و حالا ادامه این رابطه که به ازدواج ختم شده است مستقیماً به معیارهایی که شما برای انتخاب همسر داشته‌اید بستگی دارد. اگر انتخاب شما از روی احساس و صرفاً مسائل ظاهری و مادی باشد مطمئن باشید که دیر یا زود به شکست منجر خواهد شد. توجه به فرهنگ خانواده یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در انتخاب همسر آینده‌تان باید در نظر داشته باشید که البته در بعضی مواقع تا حدودی نادیده گرفته می‌شود و باعث به‌وجودآمدن مشکلات زیادی بعد از ازدواج می‌شود.


شناخت همسر قبل از ازدواج چیست؟

شناخت همسر قبل از ازدواج به این معنا است که قبل از اینکه تصمیم به ازدواج بگیرید، مفهوم و ویژگی‌های همسر آینده‌تان را به‌خوبی بفهمید. این شامل مواردی مانند اعتقادات، ارزش‌ها، تجارب گذشته، و نگرش‌هایی است که همسر آینده‌تان نسبت به مسائل مختلف دارد. این شناخت به شما کمک می‌کند تا بفهمید که آیا شما و همسر آینده‌تان با همسان هستید یا خیر. برای دستیابی به این شناخت می‌توانید با همسر آینده‌تان در مورد موضوعات مختلف صحبت کنید و نظرات و دیدگاه‌های او را بفهمید. همچنین می‌توانید زمانی با او بگذرانید و تجربیات مشترکی داشته باشید تا بهتر بفهمید که آیا شماها سازگار هستید یا خیر. همچنین می‌توانید با دوستان و خانواده نیز در مورد همسر آینده‌تان مشورت کنید تا نظرات و تجارب آن‌ها را بشنوید. مهم‌ترین نکته این است که این مراحل باید با احترام و در حدود معقولی انجام شوند و حریم خصوصی همسر آینده‌تان را رعایت کنید. همچنین تصمیمات مربوط به ازدواج باید با هم گرفته شود تا این مسیر را با هم طی کنید.


شناخت همسر قبل از ازدواج چیست؟


لزوم و اهمیت شناخت همسر

گاهی وقتا هم هست که درست یا نادرست بودن بعضی چیزها به شرایط بستگی داره، مثلاً خنده خیلی خوبه و باعث شادی میشه اما اگر در زمان و مکان نامناسبی باشه می‌تونه حتی تبدیل به اشتباهی بزرگ بشه. یکی از اصلی‌ترین عواملی که مانع اشتباه‌کردن آدم‌ها میشه شناخت یا همون آگاهیه! که یکی از نکات مهم دوران نامزدی به‌حساب میاد و پیش‌نیاز یک زندگی مشترکه! هر دو طرف باید نسبت به همدیگه شناخت پیدا کنن و آگاهی لازم رو از شخصیت طرف مقابل در تمامی جنبه‌ها به دست بیارن تا بتونن درست‌ترین یا حداقل کم‌اشتباه‌ترین تصمیمات رو برای زندگیشون بگیرند! شناخت دقیق و کامل از همسر آینده‌تان بسیار حیاتی و اساسی است. این بدان معناست که قبل از اینکه تصمیم به ازدواج بگیرید، باید به عمق و جزئیات نگاه کنید تا بفهمید که همسر آینده‌تان چه ارزش‌ها، اهداف و انتظاراتی دارد.
این شناخت کمک می‌کند تا مسائل مهمی مثل نقش‌های خانوادگی، تصمیمات مالی و دیگر موارد مشابه مشخص شوند. همچنین این امر به شما اجازه می‌دهد تا از پیش‌بینی و پیشگیری از مشکلات و اختلافات زناشویی برخوردار شوید. در نتیجه، شناخت دقیق و کامل از همسر آینده، مهم‌ترین گام در تصمیم‌گیری به‌منظور شروع یک زندگی مشترک خوب و پایدار است. با شناخت همسر آینده، شما می‌توانید روابط خود را بر پایه اطلاعات دقیق بسازید. این شناخت به شما امکان می‌دهد تا با اطمینان بیشتری تصمیم به ازدواج بگیرید و در طول زندگی مشترک، از این اطمینان بهره‌مند شوید. همچنین، شناخت همسر آینده به شما کمک می‌کند تا در مواجهه با چالش‌ها و مسائل زناشویی، بهترین راهکارها را انتخاب کنید و رؤیای یک زندگی مشترک خوب و خوشبخت را به واقعیت تبدیل کنید.
اگر شما انتخاب کردید که مثلاً دست از یک زندگی مرفه بکشید و با مردی ازدواج کنید که وضع مالی مناسبی ندارد، و مدام از این وضع ناراحت باشید و گلایه کنید، این انتخاب شماست و شما در حال پرداخت بهای انتخاب خودتان هستید. موضوع بعدی اینکه بعضی از خانم‌ها فرصت‌های خوب زندگی‌شان را در یک رابطه طولانی دیگر می‌سوزانند و به بهانه اینکه مرد مقابلشان در پی ساختن زندگی و جمع‌کردن پول یک رابطه را طولانی می‌کند، هرگز به فکر شما و ساختن زندگی نیست. مطمئن باشید آن مرد برای خودش زمان می‌خرد و تنها کسی که دراین‌رابطه آسیب و ضرر می‌بیند، شمایید! شما دیگر نمی‌توانید به گذشته برگردید و مطمئناً تمام فرصت‌هایتان را ازدست داده‌اید. به یاد داشته باشید بعضی از آقایان همیشه بچه هستند و مرد ساختن یک زندگی نیستند و یا اینکه خیلی دیر به بلوغ شخصیتی می‌رسند و این سرمایه‌گذاری شما برای رسیدن به یک زندگی ایدئال ممکن است اصلاً درست نباشد. زندگی خود را دودستی تقدیم کسی نکنید و سعی کنید خودتان زندگی خودتان را بسازید و از یک رابطه طولانی و بی‌هدف و بدون آینده دست بردارید.


آیا از تربیت تلقینی چیزی می‌دانید؟

تربیت تلقینی، درست همان کاری است که هم اکنون بسیاری از شبکه‌های ماهواره‌ای به آن پرداخته‌اند و هدفشان هم تنها به فساد کشیدن ستون و پایه‌های خانواده، یعنی زن‌ها، مادران و دختران جوانی است که به‌تازگی ازدواج کرده‌اند. رواج‌دادن روابط فرازناشویی، یکی از این تربیت‌های تلقینی است که به دختران ما القا می‌کنند که شما هم می‌توانید زندگی مشترک خود را داشته باشید و هم‌زمان هم می‌توانید روابط دیگری داشته باشید!! این یعنی مرگ یک زندگی و یک رابطه. اگر نگران زندگی خودتان و فرزندانتان هستید، شما را از دیدن سریال‌ها و فیلم‌های شبکه‌های ماهواره‌ای به‌شدت منع می‌کنم. بسیاری از آقایان می‌گویند: همسرم فردی انرژیک نیست و مدام در حال ناله‌کردن است و وقتی با همسرم صحبت می‌کنم بسیار بی انرژی و نالان است. یاد بگیرید که با همسر یا نامزدتان باانرژی صحبت کنید و همواره جذاب باشید. البته که همیشه نمی‌توان خوب و عالی بود اما اینکه اغلب اوقات بتوانید باانرژی باشید، کمک زیادی به استحکام زندگی شما می‌کند.


تفاوت احتیاط و وسواس در شناخت و انتخاب همسر

ببینید دوستان عزیزم، من دقت در انتخاب را تأیید می‌کنم و بر این باورم باید قبل از ازدواج حساسیت به خرج دهیم و باتوجه‌به ملاک‌ها و ایدئال‌هایی که داریم شریک زندگی خود را انتخاب کنیم. اما باید ببینیم آیا در این زمینه سخت می‌گیریم و یا منطقی فکر می‌کنیم؟ مهم این است؛ زمان ایدئالی که برای ازدواج دارید را از دست ندهید. بدانید همه ما کامل نیستیم و هیچ‌کسی را شبیه به خود پیدا نمی‌کنیم. کسی را انتخاب کنید که به شما نزدیک باشد نه اینکه مثل شما باشد!! بسیاری از شما عزیزان زمانی که به سن ازدواج می‌رسید، محتاط‌تر عمل می‌کنید و این "احتیاط" و "دقت" شما ممکن است از نظر دیگران "وسواس" تلقی شود و شما را فردی "وسواسی" برای انتخاب همسر آینده‌تان قلمداد کنند. اما واقعیت امر این است که شما در انتخاب فردی که قرار است یک عمر در کنار او در آرامش زندگی کنید، دقت عمل به خرج می‌دهید و تصمیم عجولانه و احساسی نمی‌گیرید و دوست دارید قبل از ازدواج شناخت کافی از او به دست آورید، امری کاملاً طبیعی و منطقی است. اما اگر این کار، از حالت نرمال و طبیعی خارج شود، به طور مثال، شما با وجود پیشنهادات ازدواج، تمام آنها را به بهانه‌های مختلف رد می‌کنید. این حالت شما دیگر منطقی و نرمال نیست و باید بررسی کنید که آیا دچار نوعی وسواس شدید یا خیر.


انتخاب همسر


مشخصات افراد ایرادگیر و وسواسی

فرد ایرادگیر و وسواسی فردی است که نمی‌تواند به‌راحتی فردی را برای همسر آینده خود انتخاب کند و دائماً در حال ایرادگرفتن است.آدم‌های ایرادگیر، از درون دچار نوعی خودکم‌بینی هستند. افرادی که نکته‌بین هستند و در انتخابشان دقت نظر دارند، قبل از انتخاب در مورد شخصیت موردنظرشان تحقیق می‌کنند و او را تا مدتی به طور نامحسوس زیر نظر می‌گیرند و سعی می‌کنند موارد کلی و اصولی طرف مقابل را به‌خوبی درک کنند. این کار فوق‌العاده اصولی و منطقی است که درصد اشتباه شما را به صفر می‌رساند. اما فرد ایرادگیر فردی است که خیلی راحت از فرصت‌هایی که برای ازدواج دارد می‌گذرد و بدون اینکه به نکات خوب طرف مقابل توجه کند، بیشتر به دنبال پیداکردن عیوب اوست و خوبی‌های و نکات مثبت اخلاقی او را نمی‌بیند.


بهترین راه‌های شناخت همسر قبل از ازدواج

انتخاب همسر مناسب و ازدواج مراحل مختلفی دارد که در مرحله‌ی اول از آشنایی شروع می‌شود به هر طریقی، هرجایی به‌شرط پختگی هر دو نفر با اطلاع خانواده‌ها، سپس نامزدی و عقد و ازدواج که می‌توان گفت از مهم‌ترین آنها انتخاب همسر مناسب و دوران نامزدی هست. ما چند نوع آشنایی داریم یک مدل از این آشنایی‌ها گزینش در ذهن هست.
همسان گزینی در انتخاب همسر: مثلاً آقا میره دنبال کسی می گرده که دقیقاً عین مامانش باشه یا برعکس خانم دنبال کسی می‌گرده که دقیقاً عین پدرش باشه!
ناهمسان گزینی: شخص از خانوادش دل خوشی نداره دقیقاً برعکس انتخاب می کنه!
خب شاید ازدواج ما ازدواج سنتی باشه و شناخت کافی رو نداشته باشیم و یا اصلاً با کسی که آشنا هستم و داریم پروسه آشنایی رو می‌گذرونیم هنوز نمی دونم چه مواردی رو باید بهش توجه کنم و اصلاً چه چیزهایی رو باید مدنظر داشته باشم. دوستان گلم شناخت همسر قبل از ازدواج چه خانم چه آقا، باید ساعت‌ها وقت بزاریم برای شناخت طرف مقابلمون. هدف ما یک‌عمر خوب و خوش زندگی کردنه. اصلاً به دنبال این نباشید که از همون اول بگید که اگر نشد، نشد، از هم جدا میشیم، نه ما قرار هست که زندگی هامون رو مستحکم کنیم و نگه داریم. پس باید بدونیم فردی که روبه روی من قرار گرفته چه مرد و چه زن آیا به بلوغ‌های شخصیتی رسیده یا نه باید یک فرد بالغ باشه. در ادامه راه‌های شناخت همسر رو براتون توضیح دادیم.


بلوغ فکری - شخصیتی مهم‌ترین راه شناخت

برای شناخت همسر قبل از ازدواج ابتدا باید طرف مقابل رو بسنجیم و ارزیابی کنیم ببینیم به اون بلوغ‌ها رسیده یا نه شاید کار خود شما نباشه صرفاً شناخت تک‌تک بلوغ‌های شخصیتی افراد ولی مهم این هستش که اگر خودم تا حدی به اون ارزشیابی رسیدم چه‌بهتر اگر نتونستم بیش از اون چیزی که میخوام رو به دست بیارم باید از یک مشاور و متخصص استفاده کنم و کمک بگیرم که بتونن کمکم کنن و هدایتم کنن که بهترین تصمیم رو بگیرم. اولین شرط ازدواج با شخص موردنظر شما اینکه فرد بلوغ شخصیتی داشته باشه.
یعنی اینکه این فرد از نظر تیپ شخصیتی چه تیپ آدمی هست؟
بلوغ شخصیتی یعنی چی؟
آیا دچار اختلالات روانی هست یا نه؟
آیا دچار اختلال شخصیتی هست یا نه؟


برای انتخاب درست همسر اختلال‌های شخصیتی رو بشناسید!
یک فرد پارانوئید، یک فرد اسکیزوئید، یک فردی که از نظر شخصیتی یک فرد خودشیفته است و همیشه منم‌منم داره آیا در زندگی مشترک من باهاش به مشکل بر خواهم خورد یا نه؟ قطعاً به مشکل برمی‌خوریم پس بهتره از همین‌الان شخصیت‌ها و تیپ‌ها رو بشناسیم و روی اینکه چگونه باید با این افراد ارتباط برقرار کنیم یه مقدار اطلاعاتمون رو بالا ببریم و ببینیم اصلاً درست هست با این آدم‌ها باشیم یا نه .ما نمی‌تونیم با یک فرد پارانوئید دائماً در حال تنش و چالش و جنگ باشیم که بخوام دائماً جواب پس بدم که چه کارهایی کردم، چه کارهایی نکردم، کی بود کی نبود، کجا بودم کجا نبودم. زندگی قراره با اعتماد ساخته بشه. یک فرد خودشیفته‌ای که تحت هیچ شرایطی تو رو قبول نداره و صرفاً خودش رو می پذیره و خودبرتربینی خاصی رو داره یکم زندگی باهاش سخته، پس بلوغ شخصیتی رو در وهله اول بسنجید که چه تیپ آدمی مقابل من قرار گرفت.


شناخت همسر قبل از ازدواج


بلوغ اجتماعی، تفاوت فرهنگی

دومین بلوغی که باید در نظر داشت بلوغ اجتماعی است. فردی که در مقابل من قرار گرفته از نظر اجتماعی چه جور آدمیه؟ آیا آدم گوشه‌گیر و منزوی هست یا نه یک فردی هستش که توی اجتماع ظاهر میشه، ارتباط می‌گیره، مراوده می‌کنه و میشه توی هر جمعی کنار این آدم شاد و خوش بود. اصلاً خودتون چه جوری هستید آیا شما هم جزء اون دسته آدم‌هایی هستید که ترجیح می‌دید دایره ارتباطی تون 4 - 5 نفر آدم خاص باشه و با همین‌ها رفت‌وآمد کنید یا نه شما دوست دارید آدمی باشید که تفریح کنید، سفر کنید، جاهای شلوغ باشید، شاد باشید و حالا فکر کنید اگر طرف مقابل شما عکس این قضیه باشه چقدر آزار خواهید دید.

بلوغ عاطفی، زندگی آرام

مورد بعدی در شناخت همسر قبل از ازدواج، سنجش بلوغ عاطفی طرف مقابل هست. به این معنی که باید فکر کنید فردی که مقابل شما قرار داره آیا هنوز بندناف وابستگی نه دل‌بستگی؛ وابستگی عاطفیش به خانوادش وصل هست یا نه؟ هنوز بدون مامان و خواهر و بابا اینا نمی‌تونه کاری رو انجام بده یک فرد دهن بینه و باید دیگران تأییدش کنن یا نه توانایی تصمیم‌گیری داره. از نظر عاطفی چه جوریه وقتی در کنار منه آیا بروز میده احساساتشو، دوست دارم هاشو، علایقشو، حرف هاشو، ناراحتی هاشو چطور میگه؟ بلوغ عاطفی خیلی مهمه خیلی از خانم‌ها و آقایون وارد زندگی مشترک میشن و میگن که من با کسی دارم زندگی می‌کنم که مثل چوب خشکه؛ نه محبتشو می‌فهمم و نه ناراحتیشو. این یعنی اینکه بلوغ عاطفی در این فرد تشخیص داده نشد. بلوغ عاطفی یعنی اینکه من بتونم هم کلام احساسی خوبی رو برای خودم داشته باشم.

شما یک فرد گرم‌مزاج هستید یا سردمزاج؟

یکی دیگه از موارد بسیار مهمی که باید در شناخت همسر قبل از ازدواج به اون توجه کنید اینه که ببینید طرف مقابل شما گرم‌مزاج هست یا سردمزاج؟ اگر هر کدوم شما قطب مخالف دیگری باشید، زندگی شما زندگی پر تنش و پر چالشی خواهد بود. خب همین‌الان خیلی از شما می‌پرسید خب ما که نمی‌تونیم بریم از بگیم آقا یا خانم فلانی شما از نظر جنسی چطور هستید!! این کار رو بسپارید به مشاورها، مشاورهایی که با تست‌های شخصیت، با تست‌هایی که از شما می‌گیرن و صحبت‌هایی که با شما می‌کنند میتونن تشخیص بدن که شما چه تیپ آدمی هستید و چقدر مسائل و روابط جنسی براتون مهم هست در زندگی مشترک. یادتون باشه ستون‌های اصلی زندگی مشترک، یکی از ستون‌های زندگی مشترک، رابطه زناشویی خوب هستش.

بلوغ معنوی

یکی دیگه از موارد که در شناخت همسر قبل از ازدواج باید به اون توجه کرد بلوغ معنوی است. باید از خودتون سؤال کنید که آیا فردی که در کنار من هست از نظر معنوی، از نظر فکری و ازنظر مذهبی با من هم سطح هست یا نه! خانمی که شما کاملاً مقید به مسائل مذهبی هستید مثل حجاب کامل و اینکه همه چیز باید توی چارچوب‌های خودش انجام بشه، یادتون باشه خیلی سخته با یک مردی که از نظر فکری با شما متفاوت هست، کنار بیایید. اون آدم خیلی راحته خیلی راحت مراوده می‌کنه، برخورد می‌کنه، ارتباط می‌گیره و خیلی راحت با جنس مخالف خودش صحبت می‌کنه، خیلی راحت توی اجتماع خانوادگیشون هر جوری که میخوان لباس میپوشن و الان تو تک میشی این وسط آیا تو می‌تونی این رو بپذیری؟ عشق، احساس، دوست‌داشتن اساس یک زندگی مشترک هست اما یادتون باشه تمام آتش این عشق و احساس ممکنه تا 3 – 4 سال بعد فروکش کنه و زندگی که روال عادیشو طی می‌کنه، کم‌کم اون چیزایی که اول زندگی براتون مهم نبود، مهم شمرده بشه. پس بلوغ عاطفی و معنوی فرد رو هم در نظر داشته باشید. بلوغ عاطفی و معنوی طرف مقابل رابطه مستقیمی با هم دارند. پس این قضیه رو حتماً با همدیگه حلش بکنید و از مشاور کمک بگیرید.

بلوغ اقتصادی و مالی

خانم‌ها یادتون باشه که درمورد مسائل مالی همون اول قبل از ازدواج با مردتون صحبت کنید اگر داری میری سرکار تعیین کن که من دارم میرم سرکار و کار می‌کنم آیا شما روی درآمد من حساب می‌کنید یا نه؟ که بعداً به مشکل برنخورید و فردا بیایید بگید که همسرم گفته این مبلغ رو من آوردم تو زندگی و این مبلغ هم تو باید بیاری. باید در نظر داشته باشید که توی بحث بلوغ اقتصادی مردی که در مقابل من قرار گرفته به اون تمکن مالی رسیده که دستش توی جیب خودش باشه؟ به دنبال خانوادش و یا دیگران باشه که بهش کمک کنن که زندگیشو جمع کنه! باید در نظر داشته باشم مردی که روبه روی من قرار گرفته آیا روی کارکرد من حساب می‌کنه یا نه؟ تمام این موارد باید دونه دونه در موردش صحبت بشه!

همدلی مرد و زن

دوستان عزیزم، اگر ما با همسرمان همدل نباشیم، باعث بروز اختلافات خواهد شد. اگر ما نتوانیم مسائل و موضوعاتمون رو با زبان مشترک بیان کنیم دچار سوءتفاهم خواهیم شد. اگر آگاهی شما ازطرف مقابلتون به‌عنوان زن یا مرد بیشتر باشد، ناخودآگاه شما می‌توانید آگاهانه و بهتر عمل کنید. به‌عنوان‌مثال: اگر شما بدانید که همسرتان در چه محیط و خانواده‌ای رشد کرده و تربیتش چطور بوده قطعاً بیشتر و بهتر همسرتون رو درک می‌کنید و آرامش خودتون رو در زندگی هم حفظ خواهید کرد.

بررسی ارزش‌ها و معیارهای یکدیگر

این به معنای درک و تقدیر از ارزش‌های یکدیگر است. برای مثال، شما ممکن است بخواهید بدانید که آیا همسر آینده شما از کار خیری خوشش می‌آید؟ آیا او به سلامتی اهمیت می‌دهد؟ آیا او به خانواده نزدیک است؟ چگونه نگاهش به پول است؟ چه چیزهایی را در زندگی مهم می‌داند؟

صحبت‌کردن و وقت گذراندن در مورد مسائل مختلف

این به معنای صحبت‌کردن در مورد هر چیز، از سفرهای آینده تا برنامه‌های تلویزیونی مورد علاقه، است. هرچه بیشتر صحبت کنید، بیشتر یاد می‌گیرید. شما همچنین ممکن است بخواهید ببینید که چگونه با فشار و تغییرات زندگی کنار می‌آید.

آشنایی با خانواده و دوستان یکدیگر

دیدار با خانواده و دوستان همسر آینده شما می‌تواند به شما درک بهتری از رفتار و شخصیت او بدهد. شما همچنین ممکن است بخواهید ببینید که چگونه با دوستان و خانواده خود رفتار می‌کند.

مشخص‌کردن نیازها و انتظارات در زمینه‌های مختلف

شما باید بفهمید که همسر آینده شما چه چیزی را از زندگی مشترک خود انتظار دارد. به‌عنوان نمونه، آیا او از شما انتظار دارد که در خانه کار کنید؟ آیا او انتظار دارد که شما باید در بیرون خانه کار کنید؟


شناخت همسر


موضع‌گیری مشخص در مورد مسائل مالی و فرزند داشتن

شما حتماً باید در مورد پول و فرزندان صحبت کنید. این دو عامل عمده‌ای هستند که باعث تعارض در زندگی مشترک می‌شوند. شاید شما بخواهید ببینید که چگونه با مسائل مالی روبرو می‌شود و چقدر صرفه‌جویی کرده است.

شرکت‌کردن در کلاس‌های آموزشی مربوط به ازدواج

بسیاری از سازمان‌های دولتی کلاس‌های آمادگی برای ازدواج را اجباری کرده‌اند. این کلاس‌ها به شما فرصت می‌دهند تا در مورد نقطه‌نظرات خود صحبت کنید و نقطه‌نظرات همسر آینده خود را بشناسید.


از کجا بفهمیم همسر درستی انتخاب کردیم؟

با کسی که دوستش داری ازدواج نکن!! اگه میخوای بدونی چرا نباید با کسی که دوستش داری ازدواج کنی این متن رو تا انتها بخون به جوابت میرسی! باتوجه‌به خاصیتی که انسان دارد نمی‌توان گفت که شخصیت آدم‌ها ثابت است و شما بر اساس این بتوانید یک انتخاب صددرصد درست داشته باشید و با خیال بگویید که انتخاب درستی داشتید. انسان مدام در حال تغییر هستند، همان‌طور که شما نسبت به ده سال گذشته تغییرات زیادی داشتید از نوع جهان‌بینی، نگاه به دنیا، شخصیتتان، ظاهر و حتی ذائقه‌تان هم تغییر کرده است. قطعاً انتخاب درست همسر هم نیازمند مطالعه و دقت نظر است، همان‌طور که شما در خرید یک مانتو یا شلوار دقت زیادی به خرج می‌دهید و کلی وسواس به خرج می‌دهید من در عجبم که بعضی‌ها چطور انقدر راحت دست به انتخاب می‌زنند؟ پس نمی‌توان گفت که صددرصد آدم‌ها همان چیزی هستند که می‌بینید و نباید از کسی توقع داشته باشید که برای همیشه و تا ابد خوب بماند. یک انسان فرهیخته می‌تواند قاتل هم باشد‍! و برعکس یک انسان بزهکار هم می‌تواند روزی به انسانی شریف تبدیل شود.


چرا نباید با کسی که دوستش دارید ازدواج کنید؟!

چون دوست‌داشتنی که در سنین پایین اتفاق می‌افتد و صرفاً به علت ترشح هورمون‌های بدن است، نمی‌تواند خوشبختی شما را تضمین کند. من موافق ازدواج جوانان هستم، از دیدن خوشبختی و خوشحالی جوانان سرزمینم بی‌نهایت خوشحال می‌شوم. اما عزیزانم نکته اینجاست که انتخاب‌های سرسری و بدون تفکر، انتخاب‌هایی که از سر هوس و لذت‌های گذرا صورت می‌گیرد هرگز دوام نخواهد آورد و هیچ‌گاه نمی‌تواند خوشبختی شما را تضمین کند. انتخاب همسر را با چشمانی باز و آگاهانه انجام دهید، اگر به طرف مقابلتان عشق می‌ورزید، ملاحظه کنید که او چقدر این عشق، علاقه و محبت شما را می‌فهمد و می‌بیند و چقدر می‌تواند پاسخ محبت شما را بدهد. البته یک زمانی هست که طرف مقابلتان شخصیتی درون‌گرا دارد و پاسخ محبت‌ها و علاقه زبانی شما را ممکن است با رفتارش پاسخ دهد که این اصلاً مورد بحث ما نیست. منظور من اصطلاحاً مرام و معرفت است. مخصوصاً زمانی که طرف مقابل بفهمد شما او را دوست دارید آیا از این دوست‌داشتن شما گروکشی می‌کند؟ دوستان عزیزم، اینها مسائل بسیار مهمی هستند که شما قبل از ازدواج حتماً حتماً باید در نظر بگیرید و باتوجه‌به این نکات طرف مقابلتان را به‌خوبی بشناسید. فراموش نکنید مشخصات ظاهری به‌زودی برایتان تکراری می‌شود و چیزی که باعث تداوم یک زندگی مشترک می‌شود منش، مرام و معرفت طرفین یک رابطه است.


چطور می‌توانیم همسر درستی انتخاب کنیم؟

زمانی شما می‌توانید در انتخاب درست همسر خوب عمل کنید که اولاً شما بتوانید تفاوت‌ها و اختلافات کسی را تحمل کنید یا بهتر بگویم اگر بتوانید تفاوت‌ها و اختلاف‌نظر کمتری با کسی داشته باشید و از طرفی به نقاط مشترک بیشتری با طرف مقابلتان برسید، قطعاً چالش‌های کمتری پیشروی شماست و در آینده با مشکلات کمتری مواجه خواهید بود و در نتیجه انتخاب درست و بهتری خواهید داشت. اما چرا نباید با کسی که دوستش داریم ازدواج کنیم؟ در ادامه متن از مشکلاتی خواهم گفت که بسیاری از دختران و پسران با آن درگیر هستند و نمی‌دانند که با کسی که دوستش دارند ازدواج کنند یا نه!!

خودتان را گول نزنید، ظاهر زیبای دیگران برایتان نان‌وآب نمی‌شود!

قطعاً برای شما هم پیش‌آمده که با افرادی برخورد کردید که از لحاظ ظاهری بسیار افراد مرتب، شیک و زیبایی به نظر می‌رسند اما هنگام معاشرت با آنها نه‌تنها هیچ نشانی از آن همه زیبایی ظاهری در شخصیت آنها دیده نمی‌شود بلکه ممکن است صفات بسیار زشت و ناپسندی همه داشته باشند!! البته این به آن معنا نیست که همه کسانی که شیک‌پوش و زیبا هستند، حتماً آدم‌های بدی هستند، خیر منظورم ابداً این نیست اما هستند کسانی که برخلاف ظاهر زیبایشان که اتفاقاً جذاب هم هست، اخلاق و شخصیتی درخور ظاهر زیبایشان ندارند! و متأسفانه هستند دختران و پسرانی که شیفته همین ظاهر زیبا می‌شوند و از شخصیت، منش و اخلاق طرف مقابل چشم‌پوشی می‌کنند و همین‌جا دقیقاً نقطه عطفی است بر شروع یک زندگی که سراسر ناکامی و تلخ‌کامی است، لطفاً با کسی که دوستش دارید، فوراً ازدواج نکنید!! دوست خوب من، سعی کن انتخابت رو صرفاً بر اساس زیبایی‌ها و ظاهر طرف مقابلت انجام ندی. چشم و ابروی مشکی، بدن ورزیده و قدبلند و... برای تو تکراری میشه و هیچ کدوم از اینها نمی‌تونه ضامن یک زندگی آرام باشه. برای شناخت بهتر ببینید طرف مقابلتان چه منش و مرامی دارد! یک همسر خوب، یک شریک خوب، عملاً باید رفیقی خوبی برایتان باشد! سنجش مرام و معرفت طرف مقابلتان در انتخاب درست همسر به شما کمک فراوانی می‌کند. یکی دیگر از مواردی که باتوجه‌به آن می‌توان به شخصیت طرف مقابل پی برد این است که مدتی او را زیر نظر بگیرید و ببینید در رفتارش با شما و دیگران چقدر مرام دارد؟

آیا محبت‌های شما را با محبت پاسخ می‌دهد؟

دوستان عزیزم این نکته بسیار مهمی است که اگر شما کسی را دوست دارید یا حداقل اینکه اگر کسی نظر شما را نسبت به خودش جلب کرده دلیل بر این نیست که او فردی همه چی تمام است و صرف اینکه شما با دیدن او حس خوبی پیدا می‌کنید، پس حتماً آدم خوبی هم هست و شما انتخاب درستی داشتید و این انتخاب می‌تواند شما را خوشبخت کند نه این درست نیست، باید برای شناخت او زمان بگذارید و سعی کنید مواردی که برای سالم‌بودن شخصیت یک فرد مهم است را در نظر بگیرید تا شناخت لازم نسبت به او را پیدا کنید.


شناخت همسر


5 سؤال مهم برای شناخت همسر

ارزش‌ها و اولویت‌ها

از همسر آینده‌تان بپرسید که برایشان ارزش‌ها و مسائل مهمی کدامند؟ به‌عنوان‌مثال، ممکن است بپرسید: برای شما چه مسائلی در زندگی بسیار مهم هستند؟

تصورات از آینده

از او بپرسید که تصورات و آرزوهای آینده‌اش چیستند؟ مثلاً: در آینده، چه آرزوها و تصوراتی برای زندگی خود دارید؟

تجربیات گذشته و یادگیری‌ها

از همسر آینده‌تان بپرسید در مواقع مختلف چه تجربیاتی داشته است و چه چیزهایی از آنها یاد گرفته است؟

تصمیمات زندگی مشترک

در مورد مسائلی مانند کار، مالیات، فرزندان، زندگی خانوادگی و... بپرسید که تصمیمات و دیدگاه‌هایش چیستند؟

نگرش به مسائل حساس

از او بپرسید که در مورد موضوعاتی همچون اعتقادات دینی، مسائل اجتماعی، حقوق زنان و مردان و... چه نگرشی دارد و چه مواقعی برای او مهم است.


نتیجه گیری به زبان پریسا نصری


آنچه باید از شناخت همسر قبل از ازدواج بدانیم

شناخت دقیق و کامل از همسر آینده قبل از ازدواج بسیار حیاتی و اساسی است. این بدان معناست که قبل از اینکه تصمیم به ازدواج بگیرید، باید به عمق و جزئیات نگاه کنید تا بفهمید که همسر آینده‌تان چه ارزش‌ها، اهداف و انتظاراتی دارد. این شناخت کمک می‌کند تا مسائل مهمی مثل نقش‌های خانوادگی، تصمیمات مالی و دیگر موارد مشابه مشخص شوند. همچنین این امر به شما اجازه می‌دهد تا از پیش‌بینی و پیشگیری از مشکلات و اختلافات زناشویی برخوردار شوید. در نتیجه، شناخت دقیق و کامل از همسر آینده، مهم‌ترین گام در تصمیم‌گیری به‌منظور شروع یک زندگی مشترک خوب و پایدار است. با شناخت همسر آینده، شما می‌توانید روابط خود را بر پایه اطلاعات دقیق بسازید. این شناخت به شما امکان می‌دهد تا با اطمینان بیشتری تصمیم به ازدواج بگیرید و در طول زندگی مشترک، از این اطمینان بهره‌مند شوید. همچنین، شناخت از همسر آینده به شما کمک می‌کند تا در مواجهه با چالش‌ها و مسائل زناشویی، بهترین راهکارها را انتخاب کنید و رؤیای یک زندگی مشترک خوب و خوشبخت را به واقعیت تبدیل کنید.


سوالات متداول


سؤالات متداول مربوط به شناخت همسر

چرا شناخت همسر قبل از ازدواج مهم است؟

پاسخ: شناخت همسر قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که شخصی که قصد دارید با او زندگی کنید، باورها، ارزش‌ها و اهداف مشابهی دارد. این کمک می‌کند تا از تطابق در زندگی روزمره و آینده مشترک شما اطمینان حاصل کنید.

چه مواردی باید در مراحل شناخت همسر بررسی شود؟

پاسخ: در مراحل شناخت همسر، به مواردی مانند ارتباطات خانوادگی، اعتقادات دینی، اهداف زندگی، مسائل مالی، مسائل حقوقی و اخلاقی توجه کنید. همچنین، بررسی شخصیت و رفتارهای همسر برخی از موارد مهم هستند.

چگونه می‌توان در مراحل شناخت همسر از اطلاعات دقیق‌تری بهره برد؟

پاسخ: برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر، می‌توانید از صحبت صادقانه با همسر بهره ببرید. همچنین می‌توانید از تجربیات گذشته و رفتارهای فرد در مواقع مختلف استفاده کنید تا به تصویر کامل‌تری از شخصیت او برسید.

چگونه باید با مسائل و مشکلات مربوط به شناخت همسر برخورد کرد؟

پاسخ: برخی از مسائل ممکن است نیاز به مذاکره و گفت‌وگو داشته باشند. در این صورت، بهتر است با صداقت و احترام به همدیگر صحبت کنید. همچنین، مهارت‌های ارتباطی خوب و توانایی درک نقاط نظر متفاوت نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.

چگونه می‌توان از شناخت همسر قبل از ازدواج بهره برد تا زندگی مشترک موفقی داشت؟

پاسخ: شناخت دقیق از همسر به شما کمک می‌کند تا در زندگی مشترک باتوجه‌به نیازها و توقعات هر دو طرف پیش بروید. این امر می‌تواند از تداخل‌ها و مشکلات احتمالی کاسته و به روابط محترمانه و پایدار کمک کند.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه زنان موفق دنیا، مقالات زندگی سالم و ویدئوهای آموزشی استقلال مالی را برای ازدواج موفق و زندگی سالم خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها

راه اندازی سایت و سیستم سازی کسب و کار