موقعیت شما در سایت:

عشق چیست و چند نوع دارد؟

عشق چیست و چند نوع دارد؟

0 نظر

1 لایک

7105 بازدید

تاریخ انتشار: 1402/09/06

توضیحات

در این مقاله، عشق را بررسی می‌کنیم از حس مفهوم تا تأثیرات عمیقش بر زندگی. با سفری به دل این احساس پویا، دشواری‌ها و لذت‌هایش را کاوش کرده و راهنمایی‌هایی برای تجربه بهتر آن ارائه می‌دهیم.

عشق یه حس قویه که می‌تونه زندگیت رو عوض کنه و بهت انگیزه بده. این حس می‌تونه با شادی، هیجان، شوق و گاهی اوقات حتی درد و رنج همراه باشه. عشق می‌تونه به صورت‌های مختلفی تجربه بشه. مثلاً عشق خانوادگی، عشق دوستانه و عشق رمانتیک. هرکدوم از اینا خودشون یه حس خاصی دارن. در آخر هم باید بگم که عشق یه تجربه فردیه و هر کسی ممکنه اون رو به طور متفاوت تجربه کنه. اما یه چیزی که مشترکه اینه که عشق می‌تونه یکی از قوی‌ترین و مؤثرترین احساساتی باشه که ما به عنوان انسان‌ها تجربه می‌کنیم.


تعریف عشق واقعی

حتماً تعریف‌های زیادی از عشق شنیدید. شاید هر کسی یک تعریفی از عشق داشته باشه. اما از کجا بدونیم عشق واقعی چیه؟ راه تشخیص عشق واقعی چیه؟ از کجا عشق واقعی رو از هوس تشخصی بدیم؟ مدت زمان عشق واقعی چقدر هست؟ راه‌های تشخیص علاقه کدام‌اند؟ آیا کسی هست که ارزش عشق واقعی رو بدونه؟ هر شخصی بنا به درک و فهم و تجربه‌ای که از این اتفاق داشته یه تعریفی از عشق داره. خاطرخواهی، مهر و محبت بی‌منت و بی‌انتها و... خلاصه هرکسی یه تعریفی داره ازش. توی این مقاله خیلی مفصل و موشکافانه به موضوع عشق می‌پردازم. به‌احتمال زیاد بعضی از مطالبی که توی مقاله عشق واقعی نوشتم رو شاید جایی نخونده باشید. می‌خوام دیدتون به عشق و عاشقی رو عوض کنم!!! اما به شرطی که حوصله به خرج بدید و این مقاله رو تا انتها بخونید.


انواع عشق کدام‌اند؟

قبل از هر چیز بریم ببینیم اصلاً این عشق و شیدایی که پدر همه رو درآورده چیه، بعدش انواع عشق و اشتیاق رو بررسی کنیم و بعدم در مورد عشق واقعی و علائم عاشق شدن و خاطر خواهی صحبت می‌کنم و در انتها می‌بینیم که عشقی که تو فیلم‌های هندی هست با عشق واقعی خیلی فرق داره! دنیای ما آدما با عشق، متفاوت و پرچالش میشه؛ البته قطعاً با عشق واقعی متفاوت‌تر هم میشه!! اما به هر جهت، داستان‌ها و ماجراهای زیادی هم درباره‌ی این واژه‌ی اسرارآمیز وجود داره. بعضی از این داستان‌ها شیرین و جذاب هستن و بعضی‌های دیگه هم خیلی تلخ و آزاردهنده با پایانی غم‌انگیز! تقریباً همه‌ی ما در طول زندگی تجربه‌های عاطفی تلخ و شیرینی داشتیم و داریم. اما تجربه‌های تلخ ممکنه باعث بشن گاهی اوقات فکر کنیم داشتن رابطه عاطفی، مهربانی‌کردن، محبت‌کردن به دیگران، شیدایی و یا عاشق شدن سخته و فقط مال فیلم هاست. اما واقعیت اینه که خود آدم‌ها همه چی رو سخت می‌کنن و این چالش‌ها رو به وجود میارن؛ شاید بپرسید چرا؟ چون عموماً انسان بخصوص در رابطه‌ی عاطفی کمی خودخواهه و دوست داره همیشه همه چیز رو به نفع خودش تموم کنه! به‌خاطر همینه که گاهی روابط عاشقانه تبدیل به یک میدان جنگ میشه و دو نفر نمی‌تونن همدیگه رو درک کنند. یکی از راه‌های غلبه بر این خودخواهی‌ها و سوءتفاهم‌های عاشقانه، شناخت انواع عشق هست. زمانی که نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشید و انواع عشق واقعی رو بشناسید بهتر می‌تونید رابطه‌ی عاطفی خودتون رو مدیریت کنید؛ در ادامه درباره‌ی انواع عشق با هم می‌خونیم:

عشق بی‌قیدوشرط

اولین گزینه توی تقسیم‌بندی انواع، عشق بی‌قیدوشرط به هم نوع هست که با از خودگذشتگی همراهه و تعداد کمی از آدم‌ها چنین عشقی رو تجربه می‌کنن. مثلاً مسیحی‌ها اعتقاد دارند که عشق و علاقه عیسی مسیح (ع) نسبت به بشر و دنیا، از همین نوع بوده، چون خودش رو به خاطر رهایی انسان‌ها از گناه قربانی کرد.

عشق جنسی و غریزی

این نوع عشق بر شور و هیجان جسمانی و شهوانی تأکید داره و در واقع نشان‌دهنده‌ی میل جنسی و علایق مرتبط با اون هست. هرچند این نوع عشق برای بشر خوشایند و جذابه اما متأسفانه گاهی عواقب ناخوشایندی به همراه داره. 

عشق مهربانی و دوستی

"فیلیا" یا عشق مهربانی و دوستی؛ نوعی از عشق هست که ما نسبت به دوستان خودمون ابراز می‌کنیم. به‌نوعی فیلیا بین افراد هم تراز و دوستان به وجود میاد؛ بعضی‌ها این نوع عشق رو بالاتر و بهتر از عشق جنسی و غریزی می‌دونند. خیلی از افراد کلمه عشق رو یک عنوان کلی می‌دونند. مشخصه اصلی فیلیا دوستی یا حسن‌نیت هست؛ ارسطو معتقد هست که هر فرد می‌تونه به سه دلیل حسن‌نیت داشته باشه، فرد پر منفعتی برای شخص باشه، فرد خوش‌مشربی باشه، یا اینکه واقعاً انسان خوب و عاقلی باشه! این دوستی باید جنبه‌های همدلی، اطمینان و صداقت رو داشته باشه.

عشق به فرزند

این نوع عشق نوعی از فیلیا هست که به رابطه بین پدر و مادر و بچه هاشون گفته میشه. تفاوت این عشق با فیلیا (دوستی) در گرایش‌های اون هست، بخصوص در بچه‌های کوچک‌تر که می‌تونه یک‌طرفه یا غیرمتقارن باشه! در حقیقت این عشق همون انس و وابستگی هست که پدر و مادر از بدو تولد بچه‌ها، نسبت به اونها دارند.

عشق به خود یا عشق خطرناک

این عشق می‌تونه سالم یا خطرناک باشه، جنبه ناسالم می‌تونه باعث غرور و تکبر در فرد بشه؛ برخی از افراد اعتقاد دارن که غرور می‌تونه باعث تباهی و کینه‌جویی در فرد بشه که این غرور می‌تونه باعث احساس توانمندی کاذب، گستاخی و خودرأی شدن فرد بشه. جنبه مثبت و سالم عشق به خود باعث بیشتر شدن عزت نفس و احساس ارزشمندی فرد نسبت به خودش در مقابل دیگران میشه. این احساس ارزش و عزت به افکار، احساسات، اعمال، تصمیمات و روابط ما هم منتقل میشه؛ عزت نفس و اعتماد به نفس همیشه در راستای همدیگه نیستن، ممکنه فردی عزت نفس بالایی داشته باشه اما برای ابراز این ارزش درونی، اعتماد به نفس کافی نداشته باشه. افرادی که عزت نفس بالایی دارن نیازی نمی‌بینن تا خودشون رو با عوامل خارجی مثل پول و موقعیت بالا بکشن یا با استفاده از مواد مخدر یا روابط جنسی متعدد انگشت‌نما بشن. این افراد نسبت به دیگران بیشتر خودشون رو درگیر کارهای مردم می‌کنن چون از شکست هراسی ندارن. تا اینجا با مهم‌ترین انواع عشق آشنا شدیم و اطلاعات تقریبی نسب به اونها به دست آوردیم اما حقیقت اینه که فقط دونستن این کافی نیست.


عشق


عشق بیولوژیکی چیه؟

ما از لحظه‌ای که متولد میشیم و حتی قبل از اون طبیعت برای ما زمینه عشق‌ورزی مادر رو فراهم کرده؛ بدون دریافت چنین عشقی، زنده موندن ما تقریباً غیرممکن به نظر میرسه. عشق مادر یعنی مراقبت، حمایت و رشد و پرورش یک کودک! در واقع اولین درک ما از عشق ارتباط ما با "مادر" هست. امروزه برخی از افراد ممکنه قبل از ازدواج تجربه رابطه جنسی با شریک عاطفی خودشون رو داشته باشن و همین مسئله باعث کشش قوی نسبت به طرف مقابلشون بشه؛ در موارد زیادی یک نفر یا هر دو نفر در یک رابطه، برای پیداکردن عشق بادوام اشتباه می‌کنن و تقریباً همه ما به‌نوعی با هزینه‌های گزاف این اشتباه آشنایی داریم که یا تجربه‌ی خودمون بوده و یا برای نزدیکانمون اتفاق افتاده! در همین رابطه یک مغز شناس به اسم دانا فرم سه سیستم مغزی مرتبط با همسر، تولیدمثل و والدین رو توضیح میده، این سیستم‌ها به ترتیب شهوت، کشش و وابستگی نام‌گذاری شده که در ادامه با هم درباره‌ی اونها میخونیم.

شهوت

راهی غریزی هست که آن‌قدر مرد و زن تحریک می‌کند، تا عمل جنسی بین آنها انجام شود و اتفاق بیفتد.

کشش

این سیستم دو شریک را به طور شهوت‌آمیزی متمرکز می‌کند تا تلقیح انجام بگیرد. فیشر متوجه شد فرضیه سیستم کشش به‌عنوان راهی فردی هست تا بهترین شریک را انتخاب و این تمرکز را ادامه دهد. افرادی که فکر می‌کردند به طور ژنتیکی برترند و هنوز هم هستند، می‌توانند شریک زناشویی مطلوبی باشند.

وابستگی

این روش عاطفی یا "عشق مهربان" به وجود اومده تا زادوولد و حیات نسل‌ها تضمین شود. منظور اصلی از افزایش سطح هورمون‌های و اسوپرسین و اکسی‌توسین برای حفظ زندگی مشترک والدین است، حداقل تا زمانی که فرزند توانایی مراقبت از خود را داشته باشد. افرادی هم هستن که با کشش و جذبه تونستن رابطه‌ای رو شرع کنن ولی بعد از اون دیگه نمی‌تونن روال سابق رو ادامه بدن و انگار دیگه شادی توی رابطه و زندگیشون وجود نداره! اما چرا این اتفاق میوفته؟ چون بیشتر این افراد "کشش" رو با عشق واقعی اشتباه‌گرفتن! وقتی کسی رو دوست دارید تلاش می‌کنید تا برای افزایش علاقه و عشق بین خودتون راه‌های زیادی رو امتحان کنید، و برای اون شخص ارزش زیادی قائل هستید. توی چنین رابطه‌ای آسایش و پیشرفت رو توی اولویت قرار می‌دید، چون در این شرایط احساس بهتری رو تجربه می‌کنید. تحقیقات نشون داده وجود عشق باعث ایجاد رضایت و لذت از زندگی میشه!


زبان عشق چیه؟

گری چاپمن درمانگر روابط و پنج زبان برای عشق تعریف کرده! چاپمن معتقده که هر کسی به شکلی متفاوت از افراد دیگه ابراز عشق می‌کنه و عشق دریافت می‌کنه؛ اما درهرصورت انواع عشق توی پنج گروه یا یه دسته‌ی پنج‌تایی قرار می‌گیره.

زبان تأیید

بعضی از افراد دوست دارن تعریف و تمجید و جمله‌ی "دوست دارم" رو از زبان طرف مقابلشون بشنون؛ و زمانی که این خواسته و نیاز اونها برآورده نمیشه، احساس می‌کنن دوست‌داشتنی نیستن؛ زبان عشق این افراد زبان تأیید است.

زبان عمل

بعضی از افراد هم برای طرف مقابلشون کارهای مختلفی انجام میدن، مثلاً خونه رو به خاطرش تمیز و مرتب می‌کنن، ماشینش رو سرویس می‌کنن، کارهاش رو انجام میدن و حمایت و همراهی طرف مقابل رو دوست دارن. در واقع این افراد به این شکل و با زبان عمل، عشق خودشون رو به طرف مقابل نشون میدن!

زبان دریافت

زبان دریافت هم زبان دیگه ای که چاپمن برای تقسیم‌بندی انواع عشق به کار میبره. به عقیده چاپمن برخی از افراد ارزش عشق خودشون رو با چیزهایی می‌سنجن که دریافت یا اهدا می‌کنن؛ اگه شما هم عشق طرف مقابلتون رو با تعداد هدیه‌هایی که به شما میده می‌سنجید، باید خودتون رو جزء افرادی قرار بدید که زبان عشق دریافت دارن!

زبان وقت‌گذاشتن برای یکدیگر

شاید شما هم جزء اون دسته از افرادی باشید که میزان عشق و علاقه طرف مقابل رو توی مدت زمانی می‌دونید و ارزیابی می‌کنید که فرد مقابل با شما می‌گذرونه یا دوست داره با شما بگذرونه؛ یعنی زبان شما در عشق‌ورزی و دریافت اون، زبان وقت‌گذاشتن برای همدیگه هست. اگر طرف مقابل برای شما وقت کافی نگذاره، احساس می‌کنید که شما رو دوست نداره!

زبان تماس و لمس‌شدن

زبان لمس و تماس جسمی هم زبان دیگه ای هست که بعضی از افراد در عشق‌ورزی به اون علاقه دارن، این افراد دوست دارند مدام با فرد مورد علاقه‌شون تماس جسمی داشته باشن؛ منظور از تماس جسمی بغل‌کردن، روابط جنسی، نوازش و... هست.

نکته: وقتی دو نفر با زبان کاملاً متفاوت به همدیگه عشق‌ورزی می‌کنن احتمال اینکه دچار مشکل بشن خیلی زیاده، مثلاً اگه شما دوست داشته باشید مدام "دوست دارم" بشنوید و طرف مقابل شما زبان عشق عملی داشته باشه، این یعنی دو شیوه‌ی کاملاً متفاوت که اگر از اون آگاهی نداشته باشیم به مشکل می‌خوریم و احتمالاً احساس‌های ناخوشایند زیادی رو در طول رابطه عاطفی خودمون تجربه می‌کنیم. شناخت زبان عشق به شما کمک می‌کنه تا شیوه صحیح ابراز و دریافت عشق رو یاد بگیرید.


عشق چیست


رفتارهای یک زن عاشق

همیشه همراه شماست!

از نشانه‌های یک زن عاشق اینه که ناگهان متوجه میشید که همه‌جا حضور داره. او به طور اتفاقی هر کجا شما هستید پیداش میشه، یا تو راهروی محل کارتون مرتب جلوی شما قدم میزنه، یا تصادفی به شما برخورد می‌کنه، یا توی مهمانی در اطراف شما مانور میده و به‌اصطلاح میپلکه. اونچه که انجام میده تلاش برای جلب‌توجه شماست و بـرای اینکه خودش رو در موقعیتی قرار بده تا شما قدم اول رو بردارید. مسئله اینجاست که خیلی از مردان نسبت به این رفتار زنان بی‌توجه هستن و به همین دلیـل خیلی از فرصت‌ها رو از دست میدن؛ توجه کنید مردان مستقیم عمل می‌کنن و زنان غیرمستقیم. بنابراین اگر زنی بارهاوبارها سر راه شما قرار گرفت، احتمال اینکه اینکار رو عمداً انجام میده زیاده.

حرکات و زبان بدن او!

طبیعت بشر رو طوری برنامه‌ریزی کرده که زمان ابراز علاقه بی‌اختیار شروع به انجام‌دادن یک‌سری حرکات جسمانی می‌کنه؛ این اعمال غیرکلامی از گشادشدن چشم موقع نگاه‌کردن به فرد تا لبخندزدن به اون متغیر هست. بعضی از این زبان بدن‌ها شامل:
اشاره‌کردن در جهت شما با پاها یا شانه
خم‌شدن طرف شما هنگام صحبت‌کردن
بازی‌کردن با مو و دست‌کشیدن لای موها
نوازش کردن جواهرات مثل انگشتر
خیره‌شدن به شما موقع صحبت کردنتون
تقلید از حرکات و زبان بدن شما
لبخندزدن به شما زمانی که بهش توجه می‌کنید

همیشه برای شما زمان داره!

این اصلی‌ترین بازی عشق البته یه عشق واقعی به طور مثال اگه زنی به برقراری رابطه و ازدواج با شما علاقه داشته باشه، همیشه خودش رو در دسترس قرار میده، یعنی یه شماره‌تلفن یا ایمیل به شما میده. دراسرع‌وقت به تلفن و پیام شما جواب میده و دعوت شما رو برای زمان گذروندن با هم قبول می‌کنه.

در مورد شما کنجکاو!

زنی که به شما علاقه داره دوست داره همه چی رو در مورد شما بدونه تا بتونه در مورد شما با دوستاش صحبت کنه. معمولاً در مورد خانواده، پیشینه، سلیقه غذایی، موسیقی، فیلم و مسائل مختلف از شما سؤال می‌پرسن. انگیزه اصلی او اینه که علایق شما رو بشناسه تا بتونه با شما علایق مشترک پیدا کنه و پیوستگی بیشتری ایجاد کنه.

وضعیت مالی شما رو می‌سنجه!

زنی که به شما علاقه داره و دوست داره رابطه آینده‌دار و طولانی‌مدتی با شما داشته باشه دوست داره منابع و بنیه مالی همسر آینده خودش رو بررسی کنه. ممکنه سؤالاتی مثل: کجا زندگی می‌کنی؟ چه ماشینی داری؟ شغلت چیه؟ و شبیه اینها از شما بپرسه که تا حدودی نشونه‌ی علاقه‌مندی این فرد به شما هست. اگر پاسخ این سؤالات مطابق با علاقه‌مندی‌ها و معیارهای او باشه، حضور پررنگ‌تری در زندگی شما خواهد داشت؛ اما اگر این‌طور نباشه احتمالاً کم‌کم ناپدید خواهد شد.

در مورد آینده با شما صحبت می‌کنه!

زن عاشق همیشه دوست داره در مورد نقشه‌های آینده و کارهایی که می‌تونید با هم انجام بدید اشتیاق نشون میده! در واقع اغلب مواقع چیزی شبیه این میگه: وای تو هم از والیبال خوشت میاد؟ حتماً یه بار با هم میریم بازی می‌کنیم. اگر او چنین چیزی رو بیان کرد، شک نکیند که دوست داره با شما بیرون بره و در کنار شما زمان بگذرونه.

نسبت به بقیه خانم‌های اطراف شما حسادت می‌کنه

یک زن عاشق تلاش از مرد موردعلاقه‌ی خودش مراقبت کنه و اونو با چنگ و دندون حفظ کنه؛ بنابراین اگر زمانی که دارید با خانم‌های دیگه گفت‌وگو می‌کنید یا می‌خندید متوجه حرص خوردن او شدید، بدونید که انتظار داره براش بیشتر از یک دوست باشید.


ویژگی های عشق


عشق واقعی چه ویژگی‌هایی داره؟

احتمالاً برای شما هم پیش اومده در رابطه یا رابطه هاتون از خودتون پرسیده باشید حالا چطور متوجه بشم این عشق واقعیه؟! یا این موضوع ذهنتون رو درگیر کرده باشه که شاید این احساس یه احساس زودگذره. اگه می‌خواین با بارزترین خصوصیات عشق واقعی آشنا بشین با من همراه باشین:

کمک و حمایت بدون توقع

توی یه رابطه سالم، هر دو طرف در مواقع ضروری و نیاز به‌سرعت به همدیگه کمک می‌کنن بدون اینکه توقع جبران داشته باشن، به‌راحتی به همدیگه تکیه می‌کنن و مطمئن هستن که در این مواقع حمایت همدیگه رو دارن.

شناخت خوب نسبت به همدیگه

کسایی که به همدیگه ابراز علاقه می‌کنن و احساسشون واقعیه، سعی می‌کنن شناخت خوبی از همدیگه پیدا کنن و زندگی خودشون رو با هم تطبیق بدن؛ اونها هیچ‌وقت قصد تغییردادن طرف مقابل رو ندارن. عشق واقعی یعنی اینکه طرف مقابل خودتون رو هر جوری که هست قبولش داشته باشید و اون رو بپذیرید.

ارزش و احترام برای همدیگه قائلن

وقتی دو نفر عاشق همدیگه هستن، موارد خصوصی شون رو همه‌جا جار نمی‌زنن و برای هم ارزش و احترام قائل هستن. زمانی که توی رابطه یک نفر نقاط ضعف طرف مقابلش رو مورد تمسخر قرار میده، باید پذیرفت که اصلاً عاشق نیست و رابطه‌ای که شکل‌گرفته، حداقل برای یک طرف رابطه آسیب‌زا خواهد بود.

به احساسات همدیگه گوش می‌کنن

گاهی اوقات دو نفر موقع دعوا بهتر همدیگه رو می‌شناسن، اگر کسی مدعی که عاشق شماست؛ موقع دعوا و مشاجره سعی می‌کنه با گوش‌کردن، احساسات شما از اون اتفاق رو بفهمه و مشکل واقعی رو پیدا و حل کنه. به‌این‌ترتیب شما می‌تونید طرف مقابلتون رو بهتر از گذشته بشناسید. اما اگر بجای چنین رفتاری، به دنبال انتقام بود یا خیلی راحت به خط‌قرمزهای شما بی‌احترامی کرد، بهتره دیگ بهش اعتماد نکنید و هرچه سریع‌تر اون رابطه رو ترک کنید.

به همدیگه اهمیت میدن

دو نفر که همدیگه رو واقعاً دوست دارن، معمولاً توی برنامه‌ریزی هاشون همدیگه رو در نظر می‌گیرن. اونها هیچ‌وقت تک‌روی نمی‌کنن و بجای پیروی از خواسته‌های خودخواهانه، اهداف مشترکی رو انتخاب می‌کنن. این افراد هرکاری انجام میدن تا در نهایت با یه حال خوب کنار هم قرار بگیرید. اما کسی که فقط ادعای عاشقی داره، در همه‌ی موارد هم فقط به خودش فکر می‌کنه و اگر چیزی به نفعش نباشه اون رو انجام نمیده.

همدیگه رو درک می‌کنن

توی عشق واقعی هر دو نفر به خواسته‌ها و ارزش‌های همدیگه اهمیت میدن و سعی می‌کنن همدیگه رو درک کنن. چنین افرادی برای رسیدن به خواسته‌های خودشون هیچ‌وقت طرف مقابل رو به خطاکاری متهم نمی‌کنن. بعضی از افراد با گرفتن نقش قربانی و مقصر جلوه‌دادن طرف مقابل به دنبال رسیدن به اهداف و مقاصد خودشون هستن که چنین رفتاری در عشق واقعی اتفاق نمی‌افتد.


عشق


عشق‌ورزیدن افراد درون‌گرا

یکی از مهم‌ترین نیازهای ما توی رابطه عاطفی شنیدن جمله‌های محبت‌آمیز و عاشقانه از شریک عاطفی و همسرمون هست. اینکه چه چیزی توی دل طرف مقابل آدم میگذره، همیشه موضوع جالب و مهمی؛ مخصوصاً زمانی که هنوز شناخت زیادی از هم نداریم! ممکنه توی رابطه‌ای که هستین هیچ مشکل یا مسئله حل نشده‌ای هم وجود نداشته باشه اما تابه‌حال چنین چیزی رو تجربه نکرده باشین یا به‌ندرت تجربه کرده باشین، در این صورت به‌احتمال زیاد طرف مقابل شما فرد درون‌گرایی هست؛ افراد درون‌گرا از تنها بودن با خودشون لذت میبرن و بهترین ایده‌ها زمانی به ذهنشون میرسه که تنها هستن! این افراد معمولاً شروع‌کننده‌ی گفت‌وگو نیستن و به‌اندازه‌ی سایر افراد تماس تلفنی برقرار نمی‌کنن. یکی از ویژگی‌های بارز افراد درون‌گرا اینه که زیاد فکر می‌کنن اما دیر دست به عمل می‌زنند! و همین موضوع گاهی براشون مشکلاتی رو هم ایجاد می‌کنه، ولی دقیقاً به همین دلیل همسران بهتری هم هستن. ویژگی‌های عشق ورزیدنه اونها با بقیه هم متفاوته که در ادامه درباره‌ی هفت روش از اونها با هم صحبت می‌کنیم.

افراد درون‌گرا حالت صفر و یک دارن!

شما یا برای افراد درون‌گرا اهمیت زیادی دارید یا کوچک‌ترین اهمیتی ندارید؛ اگر بخوام واضح‌تر توضیح بدم افراد درون‌گرا گروه کوچکی از افراد رو به عنوان دوستان خودشون انتخاب می‌کنن و تمام عشق و علاقه و توجه خودشون رو صرف این گروه می‌کنن. برخلاف درون‌گراها افراد برون‌گرا، عشق و علاقه خودشون رو بین افراد زیادی تقسیم می‌کنن و ترجیح میدن با آدم‌های زیادی در ارتباط باشن دقیقاً برعکس افراد درون‌گرا.

افراد درون‌گرا شنونده‌های خیلی خوبی هستن!

افراد درون‌گرا تنهایی خودشون رو به بودن با بقیه ترجیح میدن و از طرف دیگه دوست دارند دریافت‌کننده اطلاعات باشن تا توزیع‌کننده‌ی اون! درون‌گراها ترجیح میدن که شما صحبت کنید و اونها فقط گوش کنن؛ در واقع شما با فردی روبرو هستین که واقعاً به حرف‌های شما گوش می‌کنه و منتظر نیست حرف شما تموم بشه یا حرف شما رو قطع کنه تا خودش هم حرف بزنه! به‌این‌ترتیب وقتی شما این ویژگی همسرتون رو بشناسید، بیشتر با هم ارتباط برقرار می‌کنید و از احساسات همدیگه مطلع میشید.

افراد درون‌گرا بجای صحبت‌کردن از عشق اون رو نشون میدن!

افراد درون‌گرا اهل کارهای فوق‌العاده بزرگ و عاشقانه نیستن و از این ویژگی خودشون خبر دارن؛ بنابراین انتظار سورپرایزهای عاشقانه از همسرتون نداشته باشین، اما اونها به‌خاطر اینکه عمیقاً به شما گوش میدن بهتر از هر کس دیگه ای می‌دونن که شما دقیقاً به چی نیاز دارید. البته این به اون معنا نیست که اونها معنی عشق واقعی رو نمی‌دونن!

افراد درون‌گرا حسود نیستن!

درون‌گراها بیشتر از هر فرد دیگه ای ارزش فضای شخصی رو می‌فهمند به همین دلیل وقتی بیرون میرید تا زمانتون رو با دوستانتون بگذرونید، نگران شما نیستن و سعی می‌کنن از اون زمان به بهترین شکل استفاده کنن و به‌نوعی خودشون رو ریکاوری کنن تا دوباره انرژی بگیرن. قرارگرفتن افراد درون‌گرا توی جمع‌های شلوغ انرژی اونها رو تخلیه می‌کنه، چون اونا نیاز دارن تا زمانی رو با خودشون تنها باشن و اگر شما هم بخواین زمانی رو با خودتون تنها باشید اونها درک می‌کنن.

افراد درون‌گرا به‌شدت صبورند!

افراد برون‌گرا از هر فرصتی استفاده می‌کنن و در لحظه تصمیم می‌گیرن؛ اما افراد درون‌گرا بسیار صبور و متفکر هستن و تصمیم‌های ناگهانی و عجولانه در معماری ذهن این افراد جایگاهی نداره و پذیرفته نیست. به‌خاطر صبور بودن در مواجهه با بحران‌ها و مشکلات رابطه، خیلی خوب واکنش نشون میدن و پارتنرهای خوبی هستن و به همین دلیل عشق اونها هم می‌تونه یه عشق واقعی و یه شیدایی محض باشه.

افراد درون‌گرا به رشد شخصی بها میدن!

افراد درون‌گرا چون به خودشون اهمیت میدن، همیشه به دنبال رشد، پیشرفت و بهبود شخصیت خودشون هستن، اشتباهات خودشون رو قبول می‌کنن و اونها رو تصحیح می‌کنن! و مدام خودشون رو قضاوت می‌کنن و در حال تجزیه‌وتحلیل تصمیماتشون هستن؛ هیچ همسری به بدی شخصی نیست که اشتباهی رو انجام میده و به‌خاطر غرورش حاضر به پذیرش اون نمیشه.


عشق


ارتباط جذب عشق واقعی و شکرگزاری

قبل از هر چیز دیگری، استفاده از "راز" برای دریافت چیزی که می‌خواهید شامل پروراندن حس قدردانی است. این در جامعه ما می‌تواند بسیار سخت باشد، چون ما برای شکایت از چیزی که در زندگی‌مان درست نیست برنامه‌ریزی شده‌ایم. اغلب، ممکن است متوجه نشویم که راه‌حل‌هایی برای مشکلمان وجود دارند، و ممکن است آنها را به عنوان واقعیتی از زندگی‌مان بپذیریم. خوب، تنهایی شما واقعیتی از زندگی نیست. چه تنها باشید و چه نباشید، می‌توانید برای چیزهایی که دارید سپاسگزار باشید. افراد شاد بیش از هر چیز جذب کسانی مثل خودشان می‌شوند و این قانون جذب در مورد همه صدق می‌کند. در اینجا تمریناتی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند شما را تغییر داده تا فرد موردنظرتان را جذب خود کنید:

چه روابطی در زندگی دارید که واقعاً از آنها لذت می‌برید؟

آیا دوستانی دارید که واقعاً به شما نزدیک باشند؟ خانواده‌ای دوست‌داشتنی دارید؟ با خود رابطه خوبی دارید؟ آیا کسی هست که او را عاشقانه می‌بینید ولی ارتباطتان را با پرسش این سؤال که کی قرار است این رابطه عشق واقعی شود مسموم می‌کنید؟ آیا او را با ناامیدی و الزاماتتان از خود دور می‌کنید؟ راحت باشید. به اطرافتان نگاهی بیندازید. همیشه چیزی برای سپاسگزاری در اطرافتان وجود دارد، حتی اگر در ابتدا از دیدگاه یک آدم تنها سخت باشد. حتی چیزی به‌سادگی رفتن به طبیعت و بازنگری رابطه‌تان با حیوانات و گیاهان می‌تواند تفاوتی برایتان ایجاد کند و به شما کمک نماید بیشتر حس تکامل پیدا کنید، این کار به نحوی غیرمستقیم به شما کمک می‌کند که همسر مناسبی بیابید.

بی‌خیال قضاوت شوید

بسیاری از چیزهایی که ما را از روابط دور می‌کنند ناشی از قضاوت زود هنگامی است که نسبت به افرادی که در زندگی ما حضور دارند انجام می‌دهیم. حقیقت این است که ممکن است حتی ندانید چه چیزی شما را خوشحال می‌سازد. کمی راحت باشید. از تمرکز بیش از اندازه روی عالی بودن چیزها دست بردارید و به هر چیزی که باعث شادی شما می‌شود خوشامد بگویید. این به دنیا علامت می‌دهد تا بیشتر از آن برایتان بفرستد و این یکی از رازهای قانون جذب می‌باشد.

خود را دست‌کم نگیر

مطمئناً انتظار برآورده‌شدن تمام خواسته‌ها و آرزوهایتان از همسرتان، شدنی نیست، اما این اتفاق نباید منجر به این شود که خودتان را دست‌کم بگیرید و دست روی دست گذاشته و هیچ کاری را انجام ندهید. فرقی ندارد که فکر می‌کنید چقدر زشت هستید، مهم نیست، در واقع، هیچ‌کس همسری که از او سو استفاده کرده و به او احترام نگذارد نمی‌خواهد. به علامت‌های کسی که با شما بدرفتاری می‌کند توجه کرده و بدانید کی بروید، حتی اگر به قیمت تنهایی شما باشد. اما شما باید استقامت کرده و قدر و ارزش خود را بالا ببرید و بهترین خود را به نمایش بگذارید، نه اینکه با کوتاه‌آمدن، استانداردهایتان را پایین بیاورید.

پایان فیلم‌های هندی را فراموش کن؛ داستان خودت را بساز

جذب‌شدن به یک رابطه خوب یا رفتن به سمت یه عشق واقعی به این معنی نیست که این رابطه عالی یا حتی همیشگی خواهد بود. به یاد داشته باشید کسی را جذب خواهید کرد که با شما در تمامی مواقع همخوانی داشته باشد. اگر شما یا همسرتان تغییر کنید، رابطه شما دیگر سازگار نخواهد بود. گاهی این‌چنین است که چیزی از یک رابطه بیاموزیم، و بعد وقتی تمام شد، به حرکت ادامه دهیم. این واقعاً عالی است. این زندگیست بی‌خیال زندگی "تا ابد شاد" باشید. به‌جای اینها، داستان خودتان را بسازید. دوست دارید رابطه‌تان چطور باشد؟ آن را به بیشترین وضوحی که می‌توانید در ذهنتان تصور کنید. اگر بدون حس کمبود، بتوانید کار را انجام دهید، پس با بیشترین جزئیات ادامه دهید.

از قدرت تجسم استفاده کنید

هنگامی که شخص موردنظر را تصور می‌کنید، آن را به حدی که می‌توانید حقیقی کنید. تصور کنید که به سمت او قدم برداشته و مکالمه‌ای را آغاز می‌کنید. آن‌قدر در ذهنتان تکرارش کنید تا وقتی که زمان برقراری ارتباط می‌رسد آمادگی آن را داشته باشید. این نه‌تنها کمک می‌کند که اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، بلکه ذهنتان را برای جستجوی فرصت‌های تازه آماده می‌سازد.

نشان بده که به دنبال همدم و همراه هستی

هنگامی‌که آماده بودید، خجالت نکشید! قصدتان را به دنیا بگویید. به همه بگویید که دنبال همدم می‌گردید. به دنبال یک مهر محبت و عشق واقعی. فقط به یاد داشته باشید که این پیام را به‌نوعی نیازمندانه و منفعلانه منتقل نکنید که این ممکن است نتایج معکوسی بدهد. با اعتماد به نفس باشید، مشخص کنید که چه می‌خواهید، و با خوشحالی افراد جدی را به زندگی خود دعوت کنید. اگر آن‌قدر خجالتی هستید که نمی‌توانید اقرار کنید دنبال یک رابطه می‌گردید، پس برای داشتن رابطه با مشکل مواجه خواهید شد. چیزی که می‌خواهید را هر چقدر که می‌توانید علنی کنید.

زندگی خوبی بسازید، بعد دیگران را به آن دعوت کنید!

اگر زندگی دارید که عاشق آن هستید، پس افراد زیادی هم طبیعتاً جذب شما می‌شوند. کسی که ذاتاً لذت زندگی روزانه را می‌فهمد خیلی غیرمعمول است که کنجکاوی دیگران را تحریک کند و طبیعتاً همسر مناسبی هم جذب خواهد کرد. پس یکی از بهترین استراتژی‌های وقوع عشق در زندگی شما، اساس آن را بنانهادن است. زندگی خوبی برای خود بسازید و ببینید چطور افراد مناسب وارد آن می‌شوند. اما در اینجا مراقب باشید. "زندگی مناسب" به این معنی "زندگی که فکر می‌کنم به من همدمی خواهد داد" نمی‌باشد. این چیزی به‌جز فریب نیست. بسیاری از مردم برای جذب همسر آینده‌شان، خود را مجبور به انجام کاری می‌کنند که از آن متنفرند. اغلب، این به ازدواجی بی‌سامان می‌انجامد. خلاق بوده و زندگی مناسب خود را بسازید. سپس، همسر مناسب شما به طور طبیعی خواهد آمد.


نتیجه گیری به زبان پریسا نصری


آنچه باید در مورد عشق بدانیم

عشق، یکی از پدیده‌های بنیادی و پرمعنای زندگی انسان‌هاست که تأثیرات بسیار گسترده‌ای بر روابط اجتماعی، روانی و حتی فیزیکی دارد. این احساس نه‌تنها به عنوان یک نیاز بنیادی انسانی مطرح می‌شود بلکه به عنوان یک نیروی پویا که قادر به تغییر و بهبود وضعیت فردی و جمعی است، درخشان و تأثیرگذار است. از دیدگاه عاطفی، عشق قادر به غنی‌کردن زندگی، ایجاد احساس ارتباط و ایجاد مفهوم عمق و معنا در وجود فردی است. این احساس همچنین قادر به شکل‌دهی به انگیزه‌ها، هدف‌ها و اراده زندگی فردی است. در پایان، می‌توان گفت که عشق، به عنوان یکی از مهم‌ترین وجوه انسانی، نقش بسزایی در ساختار و معناپردازی زندگی دارد و اثرات مثبت آن از جوانی تا پیری را تجربه می‌کنیم.


سوالات متداول


سؤالات متداول در مورد عشق

عشق چیه و چطور میشه اون رو تعریف کرد؟

پاسخ: عشق یک احساس عمیق و پویاست که می‌تواند به شکل‌ها و ابعاد مختلفی ظاهر شود. این احساس عاطفی می‌تواند شامل ارتباطات عاطفی، مراقبه، احساس انسجام و توجه به رفاه و خوشبختی دیگران باشد.

چرا عشق در زندگی انسان‌ها اهمیت دارد؟

پاسخ: عشق به عنوان یک نیاز اساسی انسانی، نقش بسیار مهمی در ارتقای روابط اجتماعی، بهبود وضعیت روحی، و ایجاد احساس معنا و هدف در زندگی افراد دارد. این احساس قادر به ایجاد انگیزه، اراده، و احساس ارتباط با دیگران است.

چالش‌ها و مسائل مرتبط با عشق چی هستند؟

پاسخ: چالش‌ها ممکن است شامل ناهماهنگی در ارتباطات، اختلافات نظر، برخورد با انتظارات، و یا تغییرات در روابط باشند. همچنین، تجربه درد عاطفی و احساسات منفی نیز جزء چالش‌های مرتبط با عشق می‌شوند.

چگونه می‌توان روابط عاطفی را بهبود داد؟

پاسخ: ارتقای ارتباطات عاطفی نیازمند ارتقای ارتباط با همسر یا شریک زندگی، ارتقای ارتباط با خود، ارتباط با دیگران و افزایش شناخت از نیازها و ارزش‌های فردی است.

عشق چه تأثیراتی بر سلامت روانی و فیزیکی افراد دارد؟

پاسخ: عشق می‌تواند تأثیرات مثبتی بر سلامت روانی و فیزیکی داشته باشد. این شامل کاهش استرس، افزایش احساس خوشحالی، بهبود سیستم ایمنی، و کاهش خطر بعضی بیماری‌ها می‌شود.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه زنان موفق دنیا، مقالات زندگی سالم و ویدئوهای آموزشی استقلال مالی را برای ازدواج موفق و زندگی سالم خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها

راه اندازی سایت و سیستم سازی کسب و کار