موقعیت شما در سایت:

راهنمای کامل ازدواج

راهنمای کامل ازدواج

0 نظر

0 لایک

13356 بازدید

تاریخ انتشار: 1402/08/07

توضیحات

ازدواج یک سفر به دل عشق و همبستگی. همه چیزی که باید در مورد ازدواج بدانید را پوشش می دهیم. از راهنمایی های عملی تا نکات روانشناسی، همه چیز در اینجاست.

شما از ازدواج کردن چه هدفی را دنبال می‌کنید؟ آیا چیزی از آموزش پیش از ازدواج می‌دانید؟ فیلم کلاس‌های قبل ازدواج را دیدید؟ نکات مهم قبل ازدواج را می‌دانید؟ اصلاً می‌دانید سیاست‌های قبل ازدواج چقدر می‌تواند در زندگی شما مؤثر و مفید باشد؟ بسیاری از افراد نمی‌دانند که چه هدفی از ازدواج کردن دارند! در واقع از آموزش ازدواج چیزی نمی‌دانند. یا حداقل هدف‌های بسیار کوچکی را از ازدواج و انتخاب همسر دنبال می‌کنند. اگر از بعضی‌ها بپرسیم که چرا می‌خواهی ازدواج کنی بلافاصله پاسخ می‌دهند: " می‌خوام خوشبخت بشم!!" این پاسخ بسیار خوب و کوتاهی است! خوشبختی! آرزوی تمام انسان هاست و ازدواج یکی از راه‌های رسیدن به خوشبختی است. قبول؛ اما تابه‌حال به این موضوع فکر کردید که چطور می‌توانید با ازدواج کردن خوشبخت شوید؟ مطمئن باشید اگر آموزش ازدواج نبینید شانس کمتری برای خوشبختی خواهید داشت!! مقاله آموزش ازدواج به بررسی ابعاد و شرایط ازدواج، انواع پیوند زناشویی و پیامد ازدواج اینترنتی، نکات مهم قبل ازدواج و... می‌پردازد. قبل از اینکه به موضوع اصلی بپردازیم ابتدا میخوام نگاهی بندازیم به حلقه گمشده زندگی همه انسان‌ها. چیزی که بدون شک بزرگ‌ترین آرزوی تمام انسان هاست یعنی خوشبختی!


ازدواج


نکات مهم قبل از ازدواج

اساساً خوشبختی برای شما چه معنا و مفهومی دارد؟ آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چه چیزهایی در زندگی می‌تواند شما را خوشبخت کند؟ خوشبختی مفهومی انتزاعی و ذهنی است و شما نمی‌توانید یک انسان را به دلیل شرایطی که در آن قرار دارد خوشبخت یا بدبخت بنامید، خوشبختی چیزی نیست که شما بتوانید آن را اندازه بگیرید به این دلیل که خوشبختی برای هر شخصی به‌اندازه درک، فهم، شعور و تلاش او برای رسیدن به خواسته‌هایش است.

ازدواج هدفمند یعنی خوشبختی و آرامش

البته هدف از ازدواج هم می‌تواند رسیدن به این خوشبختی باشد، اما اگر شما هدف و برنامه‌ای برای آن نداشته باشید، مطمئن باشید بعد از ازدواج معجزه‌ای رخ نخواهد داد! معجزه زمانی اتفاق می‌افتد که شما بدانید هدفتان از تشکیل زندگی مشترک چیست؟ بدانید چرا و به چه علت می‌خواهید باقی عمرتان را در کنار شخصی بگذرانید که ممکن است شما را از جهاتی محدود کند اما شما با دل‌وجان پذیرای این محدودیت‌ها هستید ولی در عوض مایه آرامش جسم و روحتان نیز هست.

از آموزش ازدواج و مسائل قبل و بعد آن چیزی می‌دانید؟

آیا به این موضوع فکر کردید که فردی که قرار است شما را خوشبخت کند باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
اصلاً فکر کردید که شما توانایی خوشبخت کردن طرف مقابلتان را دارید یا نه؟
مرد یا زن ایدئال شما اصلاً وجود خارجی دارد؟
یا اینکه خودتان در چه جایگاهی قرار دارید و خودتان ایدئال مرد یا زنی هستید که در رؤیاهایتان به آن فکر می‌کنید؟


خب، قبل از هر چیزی نکاتی هست که باید قبل عروسی و پیوند زناشویی بدونیم. اون نکات رو من اینجا لیست کردم. در واقع مهم‌ترین مطالبی که شما و طرف مقابلتون باید در آموزش ازدواج از اون بدونید رو اینجا به صورت خلاصه توضیح دادم.

قبل از ازدواج چه نکاتی را باید بدانیم؟

آشنایی قبل از ازدواج یکی از موضوعات مهم آموزش ازدواج است. یک ازدواج موفق ازدواجی است که شناخت موفقی در آن به‌دست‌آمده باشد. اما خب بعضی‌ها به‌سادگی از کنار آن می‌گذرند. بدون اینکه به صحبت‌های قبل از ازدواج توجه کافی داشته باشند. در نتیجه، دست به انتخاب‌های احساسی می‌زنند و نتیجه کار هم مشخص است! موضوعات مهم قبل از ازدواج مسائلی است که باید عمیقاً در مورد آن فکر کرد، در مورد آنها صحبت کرد. توجه ویژه‌ای نسبت به آن‌ها داشت.

اما آشنایی قبل از ازدواج چطور به دست می‌آید؟

مطالب آموزش ازدواج را چه زمانی باید فراگرفت؟ آموزش ازدواج فقط مختص به قبل ازدواج نیست. در واقع بعد ازدواج هم شما باید همچنان در حال یادگیری باشید.

روان‌شناسی قبل از ازدواج چیست؟

آیا شناخت طرف مقابل از طریق سؤال‌کردن به دست می‌آید؟
چطور می‌توان شناخت کامل و دقیقی از طرف مقابل به دست آورد؟


یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بعد از ازدواج، عدم شناخت طرفین از یکدیگر است. متأسفانه بعضی از انتخاب‌ها، احساسی صورت می‌گیرد. یعنی افراد بدون توجه به واقعیات دست به انتخاب همسر می‌زنند. اما باید به این نکته مهم توجه داشت که شناخت و انتخاب منطقی قبل از ازدواج تا حدود زیادی می‌تواند ضامن خوشبختی یک زوج باشد.

در دوران نامزدی طرف مقابل را با سؤالات گیج نکنید!

در مبحث آموزش ازدواج به دوران نامزدی خواهم پرداخت. دوران مهمی که عمدتاً شناخت طرفین از یکدیگر در این دوران به دست می‌آید. بعضی‌ها تصور می‌کنند در جلسه خواستگاری یا نامزدی با پرسیدن سؤال‌هایی می‌توانند طرفشان را بشناسند! دوستان عزیزم، شناخت طرف مقابل فقط با معاشرت به دست می‌آید. نه با سؤال‌کردن!! یکی از راه‌های رسیدن به یک ازدواج موفق، رسیدن به شناخت واقعی و موفق نسبت به طرف مقابل است. شما باید برای شناخت از طرف مقابل زمان بگذارید، حوصله کنید یکی دو شبه شما نمی‌توانید کسی را بشناسید! در درجه اول باید بدانید که خواسته‌های طرف مقابل از شما و یک زندگی مشترک چیست؟! خواسته‌های طرف مقابلتان باید شباهت زیادی با خواسته‌های شما داشته باشد. نباید در این مورد اختلافات عمیق داشته باشید. مثال می‌زنم. خودتان را تصور کنید. مثلاً شما دوست دارید بعد از ازدواج مهاجرت کنید و باقی زندگی‌تان را در کشور دیگری بگذرانید. اما همسرتان دقیقاً مخالف خواسته شما عمل می‌کند. اصلاً او به مهاجرت فکر نمی‌کند! حالا تصور کنید اگر چشمتان را بر روی خواسته‌هایتان ببندید چه مشکلاتی برایتان به وجود خواهد آمد.


سیاست‌های قبل ازدواج


سیاست‌های قبل ازدواج

انتخاب همسر یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین انتخاب‌های زندگی هر فردی است. بدون شک معیار انتخاب همسر برای هر شخصی متفاوت است. بااین‌حال هر انسانی دوست دارد با فردی باهوش، زیبا، خوش‌سیما و خوش‌سیرت، جذاب، عاشق، مهربان و وفادار ازدواج کند. اما این تمام ماجرا نیست و باید خیلی از ابعاد مهم‌تر شخصیتی و طرز فکر طرف مقابل هم مورد بررسی قرار گیرد. باید فردی را به‌عنوان همسر انتخاب کرد که بتوان سال‌های سال در کنار او زندگی کرد، پس اصلاً ساده از آن عبور نکنید. قطعاً هر فردی معیارهای خاصی متناسب با سبک سلیقه و فرهنگ و خلق‌وخوی خود دارد. اما برخی از خصوصیات و معیارهای مهم وجود دارد که نشان می‌دهد این شخص نمی‌تواند همسر، پدر یا مادر خوبی در آینده باشد و نباید از آن‌ها چشم‌پوشی کنید.
نکته مهم دیگر اختلافات فرهنگی است. نکته بسیار مهمی که نباید از آن غافل شد. مسائل فرهنگی، شامل پوشش، معاشرت‌های خانوادگی و دوستانه و مسائل دیگر می‌تواند منشأ اختلافات عمیق شود. باید درباره این مسئله مفصل و در چند جلسه صحبت کرد. البته در معاشرت‌های اولیه مشخص می‌شود. اما خب اگر شما به طرف مقابلتان دل بستید باید این نکات را جدی بگیرید. تصور نکنید با ازدواج کردن، این مسائل حل‌وفصل خواهد شد. اتفاقاً این مسائل دامن زندگی را خواهد گرفت. شما نمی‌توانید با اعتقادات، باورها و مسائل فرهنگی همسر آینده‌تان بجنگید. شما نمی‌توانید شخصی که در فرهنگ خاصی بزرگ شده است را تغییر دهید. اگر قدرت‌پذیرش فرهنگ طرف مقابل را ندارید در انتخابتان تجدیدنظر کنید.
وقتی عروسی رؤیایی‌تان به پایان می‌رسد، وقتی زندگی‌تان را با هم به‌عنوان زن و شوهر آغاز می‌کنید حقیقت آشکار می‌شود. درحالی‌که خیلی افراد باور دارند که لازم است اولین سال ازدواجشان را در حالتی از خوشی تازه‌عروس و دامادی بگذرانند، این اولین 365 روز درواقع می‌تواند کاملاً دوره‌ای برای رفع اختلاف باشند. از مسائل مالی گرفته تا مسائل خانوادگی، چیزهای زیادی هست که وقتی زندگی خود را به هم پیوند می‌دهید باید در نظر بگیرید، پس عادی هست هنگامی که ماه‌های اول ازدواج را سپری می‌کنید، کمی حس درهم ریختگی داشته و کم تر به هم عشق بورزید.


9 اشتباه بزرگ زوج‌ها در سال‌های اول ازدواج

بسیاری از زوج‌ها به دلیل اینکه آموزش ازدواج را ندیده‌اند، در سال‌های ابتدایی ازدواج ناخواسته دست به اشتباهات بزرگی می‌زنند! بیشترین اشتباهاتی که زوج‌ها در سال‌های ابتدایی ازدواج مرتکب می‌شوند را در زیر می‌بینید:

وابستگی به خانواده بعد ازدواج

بعضی‌ها گلایه دارند که چرا بعد از ازدواج هنوز طرف مقابل از لحاظ روحی و روانی به خانواده‌اش وابستگی دارد و قدرت و اراده نصمیم گیری را ندارد. عزیزانم، وقتی شما بیش از اندازه به خانواده خود وابسته هستید قدرت تصمیم‌گیری و استقلال خود را از دست می‌دهید و طبیعتاً نمی‌توانید زندگی مستقلی داشته باشید و همین مورد می‌تواند دلیل شکست بسیاری از زندگی‌ها باشد. اگر هنوز به پدر و مادر خود وابسته هستید و بدون آنها نمی‌توانید زندگی جدیدی را شروع کنید، برای ازدواج کردن عجله نکنید. در این ویدئو توضیحات بیشتری در این مورد خواهید دید.

صحبت‌نکردن درمورد پول

بنجامین والنسیا، متخصص قانون خانواده می‌گوید: اگرچه برخی آن را منع شده می‌دانند، مهم است بدانید بدهی‌های همسرتان چقدر است، چه دارایی‌هایی دارد، و چطور پول خود را مدیریت می‌کند. اکنون شخص دیگری وارد زندگی مالی شما شده، پس بهتر است صادق بوده و با مشکلات مالی‌تان اکنون مواجه شوید تا اینکه صبر کنید تا آن مسائل از کنترل شما خارج شوند.

باور به اینکه همه چیز باید عالی باشد

دکتر نیکی گلدستین متخصص روابط زناشویی می‌گوید: مردم فکر می‌کنند شما باید به شکلی رمانتیک عاشق هم و در آسمان‌ها باشید، اما ازدواج دیگر این چنین نیست. افراد برای مدت زیادی قبل از ازدواج و قبل از "بله" گفتن باهم می‌مانند. وقتی یک زوج تازه ازدواج کرده فشار زیادی را روی خود می‌گذارد تا در آغاز ازدواج در دوره ماه‌عسل باشند، این ممکن است باعث ناامیدی یا احساس اینکه کارها آن طوری که باید پیش نمی‌روند بشود. این انتظار از اینکه چیزها باید چگونه باشند است که روی یک زوج تأثیر می‌گذارد.

تأکید بسیار زیاد روی عروسی

دکتر گلدستین می‌گوید: حتی بعد از اینکه ماه‌عسل تمام می‌شود، هنوز هم کارهایی مربوط به عروسی وجود دارند که باید انجام شوند، مثل نوشتن یادداشت‌های تشکر، و آلبوم را کنار هم گذاشتن. اما اطمینان حاصل کنید که رابطه شما در کانون توجه قرار دارد. هیجان و توجه بسیار زیادی به‌عنوان یک زوج روی آنها بوده و بعد از آن چی؟ اغلب بعد از اینکه یک عروسی پایان می‌یابد، این فقدان هیجان می‌تواند باعث شود زوج احساس دلسردی کرده و تأثیر منفی روی رابطه آنها بگذارد. مهم است که عروسی خیلی خوبی داشته باشیم، اما توجه کنید که مسئله فقط درمورد عروسی نیست، بلکه درمورد ازدواج هم هست و این ازدواج از این رویداد فراتر می‌رود.


 8 اشتباه بزرگ زوج‌ها در سال‌های اول ازدواج


عصبانی نرفتن به تخت خواب

رابی شلومو اسلاتکین مشاور و یکی از بنیان‌گذاران "پروژه ترمیم ازدواج" بیان می‌دارد: آن ضرب‌المثل قدیمی که می‌گوید هرگز نباید عصبانی به تخت خواب بروید را نادیده بگیرید. وقتی هر دوی شما خسته‌اید، بیدارماندن برای ساعات بیشتری برای اینکه مشکل را حل کنید، بیشتر باعث تشدید دعوا می‌شود. گاهی اوقات همه چیزی که لازم دارید یک خواب خوب شب است. وقتی با روحیه‌ای تازه صبح بیدار می‌شوید، معمولاً دیدگاه واضح‌تری درمورد موضوع بحث دارید و قادرید به روشی منطقی‌تر با آن کنار بیایید.

وقت زیادی را جدای از هم گذراندن

رابی اسلاتکین می‌گوید: درحالی‌که درست است بخواهید دوستان و علایق خود را داشته باشید، باز هم لازم است برای همدیگر وقت بگذارید. فکر نکنید که ساعات طولانی را کارکردن و در فعالیت‌های فوق‌برنامه شرکت‌کردن، و کمتر همسرتان را دیدن او را دوست‌داشتنی‌تر و عشقتان را بیشتر می‌کند. در واقع، این کار اغلب سبب می‌شود زوج‌ها زندگی جداگانه‌ای داشته باشند، جایی که یاد می‌گیرند به‌عنوان هم اتاقی با هم زندگی کنند تا همسر. درحالی‌که نیازی نیست همیشه کنار هم باشید، و کمیت نباید جای کیفیت را بگیرد، ارتباط پرمعنای منظم برای پرورش ازدواج شما ضروری است.

فکرکردن به اینکه همسر شما تغییر خواهد کرد

در اکثر موارد، افراد عوض نمی‌شوند و بیشتر بحث‌ها و بهانه‌ها تنها با گذر سن بیشتر ظاهر می‌شوند. شما باید کسی را برای چیزی که امروز هست قبول کنید، حتی اگر خیلی تغییر کند. اما شادی خود را در اندیشه اینکه همسرتان به مرور زمان تغییر خواهد کرد تحت‌تأثیر قرار ندهید.

در اوقات مختلف به تخت خواب رفتن

آماندا ریموند کارشناس روابط زناشویی می‌گوید: وقتی شما و همسرتان نامزد بودید و جدا زندگی می‌کردید، البته، احتمالاً در زمان‌های متفاوتی به تخت خواب می‌رفتید. به‌هرحال، به‌عنوان یک زوج متأهل، اکنون باید عادت کنید که با هم به تختخواب بروید. سپس با هم بیدار خواهید شد و روزتان را به‌عنوان یک تیم آغاز خواهید کرد.

فراموش‌کردن خانواده‌ی همسر

فراموش نکنید که همسر شما هم یک خانواده دارد. پس هر دوی شما باید سازش کنید که تعطیلات را در کجا سپری کنید و هر چند وقت یکبار افراد موردعلاقه‌ی هم را ملاقات کنید.


آموزش ازدواج یا به طور کل نکات ریزودرشت ازدواج می‌تواند تضمین‌کننده خوشبختی شما باشد. در واقع در آموزش ازدواج شما با نکاتی آشنا می‌شوید که ممکن است قبلاً به آن توجهی نداشتید. قطعاً عمل به بعضی از آنها سخت است، اما برای اینکه بتوانید یک پیوند خوشبخت و موفق زناشویی داشته باشید، باید آموزش ازدواج را به دقت ببینید.


آیا اختلاف سن در ازدواج باعث اختلال در زندگی می‌شود؟


مشکلات اختلاف سن در ازدواج

به‌عنوان‌مثال: آیا با کسی که با او 10 سال اختلاف سنی داریم می‌توان ازدواج کرد؟
در اختلاف سنی بالا، مثلاً: زن و مردی را تصور کنید که با یکدیگر 10 سال اختلاف دارند، علاوه بر تحمل اختلاف سنی 10 ساله باید یک اختلاف فرهنگی ده ساله را نیز تحمل کنند! تصور کنید ده سال بعد خانم یک زن 35ساله است اما آقا یک فرد 45ساله است. زن همچنان پرشور و انرژی است اما مرد بیشتر در خودش است، دوراندیشی‌ها و افکار و رفتار یک مرد میان‌سال را دارد. تازه این یک اختلاف 10ساله است و بعضی‌ها را می‌بینم که با اختلاف سنی 15 و حتی بیشتر هم ازدواج می‌کنند بدون این که به یک مشاوره ازدواج مراجعه کرده باشند و یا عواقب آن را سنجیده باشند.

چاره کار کجاست؟ آموزش ازدواج؟!

اگر به هر دلیلی قرار است ازدواجی با اختلاف سنی بالا صورت بگیرد بهتر است قبل از ازدواج حتماً با یک مشاوره ازدواج صحبت کنید تا آزمون‌های مربوط به شخصیت و ازدواج را از هر دو طرف بگیرد. نتایج این آزمون‌ها مشخص می‌کند که آیا دونفری که اختلاف سنی بالایی دارند، می‌توانند در کنار یکدیگر زندگی کنند یا خیر! اگر حاضر شدید که به یک ازدواج با اختلاف سنی بالا تن دهید، حتماً عواقب آن را در نظر بگیرید، تصمیمات احساسی نگیرید و سعی کنید با طرف مقابلتان در مورد تمام مسائلی که ممکن است در آینده با آن به مشکل بخورید صحبت کنید؛ مثلاً: تصمیم برای بچه‌دارشدن و... اختلاف سن در ازدواج افرادی که در آن، زن و مرد سن بالایی دارند، چالش زیادی ندارد به دلیل اینکه مرد و زنی که در سن بال ازدواج می‌کنند بیشتر به دنبال آرامش هستند و در اغلب موارد باهم کنار می‌آیند. اما در سنین میان‌سال و پایین‌تر حتماً زن و مرد باید قبل از ازدواج به یک متخصص یا مشاوره ازدواج مراجعه کنند و با مشورت متخصص اقدام به ازدواج کنند. در غیر این صورت قطعاً با ازدواجشان به مشکل خواهند خورد.


برو ازدواج کن، عشق و علاقه بعدش میاد!

حتماً جملات زیر برای شما هم آشناست:

"سن و سالت داره میره بالا، در دهن مردم رو نمیشه بست!!"

آیا عشق بعد از ازدواج به وجود می‌آید؟ حتماً خودتون یا در اطرافیانتون این جملات روش شنیدید! پدر و مادری از دخترشون درخواست می‌کنند که تن به ازدواج بدهند بدون اینکه بدانند آیا دخترشان به طرف مقابلش علاقه‌ای دارد یا خیر! عشق و محبت بین زوجین بعد از ازدواج فقط در صورتی به وجود می‌آید که طرفین این رابطه بتوانند یکدیگر را دوست داشته باشند و اشتراکاتی با هم داشته باشند. در غیر این صورت اصلاً نمی‌توان تضمین داد ازدواجی که از سر اجبار و بدون عشق و علاقه صورت گرفته است پایدار باشد. یا پدر و مادری خواهان ازدواج دخترشان هستند فقط به این دلیل که سن دخترشان روزبه‌روز بالاتر می‌رود!! و طرف مقابل هم چندان برایشان اهمیت ندارد که چه کسی باشد و تمام حرفشان این است که عشق و علاقه بعد از ازدواج به وجود می‌آید. درصورتی‌که اگر از خودشان بپرسید چطور این علاقه بعد از ازدواج به وجود می‌آید جوابی ندارند که به شما بدهند!!


آمار بالای طلاق در ازدواج‌های اجباری!


آمار بالای طلاق در ازدواج‌های اجباری!

قطعاً اگر می‌دانستید که آمار طلاق در کسانی که بالاجبار و یا به‌خاطر حرف مردم جدا شده‌اند چقدر بالاست، هرگز اطرافیان خودتان را به‌خاطر سن بالا و مسائل دیگر ترغیب به ازدواج با کسی نمی‌کردید که هیچ علاقه‌ای به او ندارد. تصور کنید کسی که با بی‌علاقگی ازدواج می‌کند، زندگی دچار تنش‌ها و چالش‌های بسیاری می‌شود. همان کسانی که به شما مشاوره دادند که عشق و علاقه بعد از ازدواج می‌آید اما نیامد!! این بار همان آدم‌ها به شما می‌گویند: "بچه‌دار شو، همه چیز درست می‌شود!!!" دوستان عزیزم هرگز کسی را اجبار به ازدواج با شخصی نکنید که علاقه‌ای به او ندارد. هیچ تضمینی وجود ندارد که علاقه بعد از ازدواج بین دو طرف به وجود بیاید.


هشت مفهوم مهم در ازدواج که از آن بی‌خبرید!

هشت مفهوم مهمی که در آموزش ازدواج می‌توانید با عمل به آن ضامن خوشبختی پیوندتان باشید را در زیر می‌خوانید:

خانواده یکی از نهادهای مهم اجتماعیه که با ازدواج تشکیل میشه. به همین خاطر آموزش و آگاهی و خودشناسی قبل، حین، و بعد از ازدواج میتونه خیلی مؤثر واقع بشه! خودشناسی و آموزش در مراحل مختلف ازدواج می تونه از آمار ازدواج‌های ناموفق و به‌تبع آن از آسیب‌هایی مثل طلاق، کودک‌آزاری، خشونت‌های خانوادگی، اعتیاد، همسرآزاری و... جلوگیری کنه و اون ها رو کاهش بده! یکی از دلایل اختلاف و طلاق در خانواده‌ها اینه که زوجین بدون در وهله‌ی اول بدون شناخت از خودشون و در ادامه بدون شناخت از همدیگه وارد زندگی مشترک میشن! در این مقاله سعی کردم موضوعات کلیدی و بسیار مهمی رو براتون بیارم که با مطالعه این نکات قبل از ازدواج مطمئناً انتخاب بهتری خواهید داشت.

معنی ازدواج و تعهد

با وجود تغییرات و تحولات اجتماعی بنیادی و تغییر ارزش‌ها، ازدواج هنوز هم به‌عنوان یک ارزش اخلاقی به شمار می‌رود. با وجود همه‌ی شرایط و نگرانی‌ها هنوز هم خیلی‌ها ازدواج می‌کنند و این نشان‌دهنده‌ی ارزش بالای آن است. ازدواج یکی از تصمیماتی است که به همه‌ی جوانب زندگی شما تأثیر می‌گذارد! پس قبل از هر اقدامی باید به‌تمامی جنبه‌های اون نگاهی جامع و کامل داشته باشید تا مطمئن شوید که بهترین فرد و بهترین زمان را برای ازدواج انتخاب کرده‌اید! درصورتی‌که عاقلانه در مورد ازدواج فکر کنید، می‌توانید در طول زندگی مشترک شرایط سخت را هم کنترل کنید و درست مدیریت کنید. تعهد یعنی وظیفه یا ضمانتی در مقابل کسی یا برای چیزی و خود را ملزم به انجام کاری دانستن! تعهد فردی یعنی کارهایی که به‌خاطر وظایف و التزام‌هایی انجام می‌شوند. این وظایف و الزام‌ها ممکنه توسط خود شخص تعیین شده باشن یا وظایف دوطرفه و دوجانبه‌ای باشن که باید به آن‌ها پایبند بود.

تعیین و روشن کردن اهداف بلند مدت در زندگی

برای اغلب مردم، تعیین اهداف آسان است ولی مسئله، اجرا و اقدام و داشتن پشتکار برای رسیدن به اهداف است. همان گونه که دیانا اسکارف هانت می‌گوید “اهداف رؤیاهایی با یک موعد زمانی هستند” هرکسی رؤیاهایی دارد اما افراد موفق رؤیاهایشان را به اهداف قابل‌دستیابی، تبدیل می‌کنند! فرایند تعیین اهداف به شما کمک می‌کند تا انتخاب کنید که در زندگی به کجا می‌خواهید برسید. با دانستن اینکه دقیقاً چه چیزی را می‌خواهید به دست آورید، می‌فهمید که تلاشتان را باید در کدام قسمت متمرکز کنید. همچنین می‌توانید عوامل مزاحمی که می‌تواند منجر به سرگردانی‌تان شود را سریعاً کنترل کنید. مثلاً در زندگی مشترک باید بدانید آیا می‌خواهید پدر یا مادر شوید؟ اگر این گونه است، چگونه می‌توانید پدر یا مادر خوبی شوید؟ می‌خواهید چگونه در نظر همسر یا دیگر اعضای خانواده خود دیده شوید؟


هشت مفهوم مهم در ازدواج


انتظارات متقابل از همسر

از آفت‌هایی که هر خانواده را تهدید می‌کند، رشد خواسته‌ها و انتظارات زوجین از یکدیگر است، به‌گونه‌ای که این قبیل توقعات به مرز غیرمنطقی می‌رسد و با مطرح‌شدن آنها، آرامش زندگی درهم می‌ریزد. زنان و شوهران جوان غالباً از این جنبه آسیب می‌بینند که مرز منطقی‌بودن انتظاراتشان از یکدیگر مشخص نیست و احساساتشان در این دوران جریحه‌دار می‌شود. نقطه‌ی بحران در زندگی زمانی فرامی‌رسد که انتظارات غیرمنطقی و تأمین نشده بر روی هم انباشته می‌شود و آستانه‌ی مقاومت زن و شوهر به‌تدریج کمتر شده و باعث ویرانی زندگی مشترک می‌شود.

سلسله‌مراتب زندگی

ازدواج و زندگی مشترک، یکی از مهم‌ترین روابط صمیمانه و نزدیک است. اساساً در هر ارتباط نزدیک و صمیمانه، ابعاد و موضوعات زیر مطرح می‌شوند: دلبستگی، سلسله‌مراتب قدرت، حریم، جنسیت، مرز و تفسیر از جهان. ضعف و اشکال در هر یک از موارد مذکور می‌تواند ارتباط را دچار تنش و چالش کند و آن رابطه را به سمت تخریب و نابودی سوق دهد.

تمایل به داشتن فرزند

تعداد فرزند، بسته به تصمیم و نظر زوج‌ها دارد. برخی ترجیح می‌دهند فقط به یک فرزند بسنده و برخی هم حتی با وجود سه فرزند هنوز احساس می‌کنند که خانه‌شان آن‌گونه که باید شلوغ نیست. اینکه چه تعداد فرزند لازم و نیاز است بسته به هر خانواده متفاوت خواهد بود. بسته به شرایطی که پدر و مادرها از وضعیت مالی، اشتغال، و بعد روانی و اعصاب متغیر خواهد بود ولی لازم است که حتماً درباره‌ی آن با همسرتان به توافق برسید.

وضعیت مالی و درآمد در زندگی

مدیریت مالی در حقیقت اهمیت زیادی برای ادامه یک ازدواج و زندگی زناشویی است. از لحظه‌ای که قبول می‌کنید با هم زندگی کنید در طول ازدواج، شما باید همه مسئولیت‌هایی را که ازدواج نیاز دارد پاسخگو باشید. تلاش برای حفظ این زندگی در روز خوب و بد است که در واقع یک مسئله مبهم و مشکل است. به‌عنوان‌مثال می‌توانید اگر در یک ماه در آمد بالاتری دارید همه آن پول را خرج نکرده و برای ماه‌های آینده صرفه‌جویی کنید. اما موضوع اصلی آموزش ازدواج موقعیت و مدیریت مالی نیست. قانونی در این مورد وجود ندارد که چون دو نفر همدیگر را دوست دارند باید در مورد مسائل مالی با یکدیگر تفاهم داشته باشند. اما شما باید یک راه میانجی در ازدواج پیدا کنید. از لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرید ازدواج کنید، موافقید که آنچه را که در واقع کسب کرده‌اید به اشتراک بگذارید؟

آیا شما در مورد موقعیت بدهی همسر خودآگاهی دارید؟
آیا همسرتان بدهی‌های خود را از شما پنهان می‌کند؟
برعکس، ممکن است همسرتان در آمد خود را از شما پنهان نگه دارد؟
آیا متوجه می‌شوید که این پنهان‌کاری‌ها سبب بروز چه مشکلاتی در زندگی شما می‌شود؟
البته پاسخ به این سؤالات، از نظر شخص به شخص متفاوت است و به دید آن‌ها بستگی دارد.

والدین و اقوام و ارتباط با آن‌ها

واقعیت این است که خیلی وقت‌ها دخالت بزرگ‌ترها و نابلدی زوج‌های جوان در تعیین حد و مرزهای آنها، باعث اختلاف زن و شوهرهای صفرکیلومتر می‌شود. ممکن است همسر شما، مراوداتتان با خانواده خود را یک نوع وابستگی تلقی کند یا شما صحبت‌های پدر و مادر همسرتان را دخالت در خانواده کوچک خود بدانید. دیدارهای مکرر، غیرضروری و بدون برنامه زوج‌ها با خانواده‌هایشان، یکی از مهم‌ترین دلایل بروز اختلاف‌هاست. گاهی وقت‌ها، دختر و پسرها مدت طولانی به خانه پدر و مادر خود یا همسر می‌روند و در آنجا اتراق می‌کنند. این روش زندگی، گاه بیانگر وجود اختلاف و مشکلات بین زوج است و از همه مهم‌تر آن که این زوج نمی‌توانند بدون حضور اطرافیان، زندگی دو نفره‌ای را تجربه کنند.
بی شک وقتی زندگی زناشویی زوج بدون دغدغه و مشکلات ارتباطی و عاطفی باشد، زن و شوهر برای بودن در خانه خود و در کنار هم بودن لحظه‌شماری می‌کنند. در رفت‌وآمد با خانواده همسرتان، آداب را بیش از هر جای دیگری رعایت کنید. مهمانان ناخوانده نباشید. این قضیه در رابطه با والدین و دیدار آنها از عروس و داماد هم صدق می‌کند. آنها را با عطوفت و مهربانی، عادت دهید که مهمان ناخوانده شما نشوند. خیلی وقت‌ها پدر و مادرها بی‌هیچ دلیل موجهی تنها به صرف محبت زیاد، اختلاف با همسر، یا به بهانه دلتنگی سرزده به حریم زوج جوان وارد می‌شوند. سرزده آمدن و زیاد ماندن یکی از اعضای خانواده طرفین در خانه زوج، به مرور زمان مسئله‌ساز خواهد شد و باعث بروز اختلاف و آسیب‌های بسیار جدی بر زندگی خصوصی زناشویی می‌شود.


هشت مفهوم مهم در ازدواج


مسائل جنسی و انتظارات طرفین از این رابطه

اغلب افراد خود را از زندگی جنسی‌شان راضی نشان می‌دهند؛ درصورتی‌که در واقعیت این طور نیست. اغلب مردم ممکن است از زندگی جنسی خود طبیعتاً راضی باشند؛ زیرا یک رابطه جنسی با خود نشاط و لذت به همراه دارد؛ اما زمانی که در مورد کیفیت رابطه و سلایق جنسی‌شان، سؤال می‌شود، پاسخ‌های نامربوطی می‌دهند. بیشترین میزان رضایت جنسی، در زوجین جوانی که تازه‌وارد رابطه شده‌اند و کمترین آن در زوجینی که رابطه جنسی طولانی‌مدت داشته‌اند گزارش شده است. مردان در مقایسه با زنان، رضایت جنسی بیشتری را ابراز می‌کنند. یافته دیگر این است که اغلب افراد، تقاضایی برای داشتن دفعات بیشتر رابطه جنسی دارند. باید توجه داشته باشید اگر خواهان یک رابطه بلندمدت با همسرتان هستید، نمی‌توانید صرفاً به برقراری یک رابطه جسمی بسنده کنید. مطمئن باشید فقط به صرف رفع نیاز جنسی نمی‌توانید زندگی شیرین و خوبی را تجربه کنید. هدف اصلی این بررسی‌ها، قبل از ازدواج کمک به افراد برای انتخاب زوج مناسب است. چون انسان‌ها به‌اندازه‌ی کافی از همدیگه شناخت ندارن و این بررسی و آگاهی‌ها به‌نوعی یک پیشگیری خواهد بود!


شناخت نسبت به بعضی از موضوعات قبل از ازدواج خیلی مهمه چون فقط با شناسایی این جزئیات که زوج‌ها می تونن به این نتیجه برسن آیا برای هم مناسب هستن یا خیر؟ بنابراین شناخت، آگاهی، بررسی شرایط و مشاوره در این مرحله یعنی قبل از ازدواج، برای راهنمایی افراد، کمک به تصمیم‌گیری بهتر و مناسب‌تر اون ها و پیشگیری از بروز اختلافات مفید خواهد بود.


آسیب‌های آشنایی و ازدواج‌های اینترنتی

دوستی مجازی و ازدواج‌های اینترنتی جزء مسائلی است که در فرهنگ و عرف جامعه‌ی ما خیلی پذیرفته و مورد قبول نیست. هرچند نیاز هر جوان و انسانی هست که بتونه تشکیل خانواده بده و بتونه به اون نیازهای عاطفی و سازندگی‌های اخلاقی و اجتماعی برسه اما گاهاً شاهد این هستیم وقتی یک جوان می‌خواهد فردی را برای آینده و به‌عنوان شریک زندگی خودش انتخاب کنه که بتونن سال‌های طولانی کنار هم باشند، در فضای مجازی و دنیای اینترنت به دنبال اون شخص مورداعتماد و مورد تأیید می گرده.


نکات مخفی آشنایی‌های اینترنتی

همه‌ی بحث‌هایی که دررابطه‌با مشاوره‌ی قبل از ازدواج و در مورد اینکه هر دو نفر باید هم سطح باشند از نظر فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، تحصیلات و... همه‌ی اینها برای این است که ازدواج پایداری صورت بگیره و رضایت‌مندی درونی عمیق‌تر و بیش‌تری در این ازدواج اتفاق بیوفته و شکل بگیره! دوست‌یابی اینترنتی، سایت‌های همسریابی و ازدواج‌های اینترنتی در واقع ما را فقط در یک سطح آشنایی اولیه نگه میداره، سطحی که ما نمی‌تونیم به شکل درست و عمیق و ریشه‌ای‌تر و ماندگارتر طرف مقابل و ویژگی‌های شخصیتی طرف مقابل رو بررسی کنیم و آگاهی به دست بیاریم و در واقع یک شناخت پوشالی از فرد مقابلمون به دست میاریم.


ازدواج


قبل از ازدواج حتماً به مشاور مراجعه کنید!

یکی از نکات مهمی که در آموزش ازدواج همواره روی آن تأکید می‌کنم این است که قبل ازدواج ضمن مطالعاتی که در زمینه آموزش ازدواج دارید، حتماً به یک مشاوره مراجعه کنید. افرادی که قبل از ازدواج به مشاور مراجعه می‌کنند خیلی راحت می تونن از آسیب‌هایی که ممکنه در آینده گریبان گیرشون بشه جلوگیری کنند و ویژگی‌های شخصیتی و حتی مشکلات و اختلالاتی که ممکن در خودشون یا طرف مقابلشون وجود داشته باشه پیدا کنند و متوجه می‌شوند که دقیقاً با چه شخصیتی روبه‌رو هستند. زمانی که فرد به مشاور مراجعه می‌کند اگر مشکلی اعم از بدبینی، خوش‌بینی، وسواس، اضطراب و همه‌ی شاخصه‌های بالینی که در پایداری یک ازدواج و ارتباط مهم است را مطلع می‌شود. افراد متوجه می‌شوند باتوجه‌به اختلالاتی که ممکن است داشته باشند زمانی که کنار هم قرار می‌گیرند احتمالاً گرفتار چه مشکلاتی می‌شوند و با چه چالش‌هایی روبرو خواهند شد. شما مقدماتی که برای یک جشن ازدواج انجام می‌شود را در نظر بگیرید، سالن، ماشین، گل، میکاپ، فیلم‌برداری، حساسیت‌هایی که ممکن است حتی برای یک جوش روی صورت یا بدن وجود داشته باشد و... . چه هماهنگی‌هایی صورت می‌گیرد و چه هزینه‌هایی می‌شود! اما برای مسئله مهمی همچون شناخت کامل خود و طرف مقابل هیچ زمانی اختصاص نمیدن!


به ازدواج در فضای مجازی اعتماد کنیم یا نکنیم؟

توی این سطح ما اصلاً نمی‌تونیم به لایه‌های عمیق شخصیتی دسترسی پیدا کنیم و سایه‌های طرف مقابل رو بشناسیم! فارغ از نگاه بدبینانه‌ای که در بعضی از موارد وجود داره مثل‌اینکه فرد چهره‌اش عوض میشه، ماهیتش عوض میشه، دروغ‌هایی که دررابطه‌با خانواده‌ی خودش مطرح می‌کنه، یا دروغ دررابطه‌با شغل و درآمدش، سنی که با واقعیت خیلی تفاوت داره و گاهاً حتی جنسیت اون هم عوض میشه، کاملاً برعکس آنچه که هست خودش رو نشون میده. یک فرد خیلی خوب و مثبت فرقی نداره خانم یا آقایی که می خواد ازدواج کنه و از طریق فضای مجازی به دنبال گزینه‌ی مناسب می گرده، اگر این شیوه از مسیر شناخت درست و با مشاوره و احیاناً اگر مشکلی باشه از طریق روان‌درمانی طی نشه، شیوه‌ی بسیار ناامن و غیر مستحکمی هست و زندگی که شکل می گیره نه‌تنها بادوام نخواهد بود بلکه در همان مدت‌زمان کوتاهی که این افراد کنار هم هستند، رضایت‌بخش هم نخواهد بود.


ازدواج


مشکلات حل نشده، نطفه مشکلات آینده است!

یکی دیگر از معضلات ازدواج‌های اینترنتی انتظارات طرفین است، مثل افرادی که انتظاراتشون از ازدواج کاملاً با هم فرق داره و متفاوته! آقا با یک دیدگاه و خانم هم با دیدگاهی کاملاً متفاوت و حتی در مواردی دیدگاهی دقیقاً متضاد دیدگاه همدیگر با هم ازدواج می‌کنند. اینها حتماً باید در جلسات مشاوره چک بشه و مورد بررسی قرار بگیره، شاید خیلی ساده به نظر برسه و از نظر ما کم‌اهمیت باشه اما جزء مسائلی است که در زندگی ما تأثیرگذار است. مثلاً ازدواج دخترخانمی که تک‌فرزند هست و در یک خانواده‌ی آروم بزرگ شده با آقاپسری که فرزند آخر یک خانواده‌ی شلوغ و پر جمعیت است یا بالعکس این. این دو نفر از لحاظ فکری کاملاً با هم متفاوت هستند و با هم فرق دارند و خیلی مهمه که این مسائل موردتوجه قرار بگیره و کاملاً بررسی بشه.


سایت‌های همسریابی یا ازدواج‌های سنتی؟

زمانی که ما رو در مقابل این سؤال قرار میدن که ازدواج اینترنتی و مجازی بهتر است یا سنتی؟ پاسخ درست اینه که هر کدوم گام‌های مربوط به یک ازدواج خوب رو درست پشت سر گذاشته باشند و اون رو طی کرده باشند. در واقع ازدواجی که با شناخت کافی و بررسی‌های شخصیتی و مشاوره‌های روان‌شناسی عبور کنه اون درسته! لزوماً هر ازدواج یا ارتباطی که از طریق فضای مجازی و اینترنت باشه به شکست منتهی نمیشه ولی واقعیت اینه که ریسک آن بسیار بالاست. در ازدواج سنتی یا آشنایی‌های قبل از ازدواج‌های اینترنتی به‌خاطر رفت‌وآمدها امکان شناخت بیشتری وجود داره اما باز هم اگر درست بررسی نشود ممکنه نتیجه‌ی خوبی نداشته باشه. باید توجه داشت که شروع زندگی مشترک یک اصل خیلی مهم است و شما نمی‌توانید بعد از برداشتن گام اول، بدون هیچ‌گونه آسیب‌های روحی و روانی و هزینه‌های مالی و زمانی و... . خیلی راحت بگویید انتخابم اشتباه بود یا ازدواجم اشتباه بود. نگاه ما به ازدواج باید عمیق‌تر باشد و والدین و آموزش‌های قبل از ازدواج می‌توانند نقش خیلی مؤثری در نگاه جوانان به ازدواج و انتخاب درست داشته باشند.


آیا خانواده‌ها در روابط اینترنتی تأثیرگذار هستند؟

متأسفانه در انتخاب‌ها و ازدواج‌هایی که از طریق فضای مجازی اتفاق میوفته، نقش خانواده بخصوص پدر و مادرها خیلی کم‌رنگ شده و این در حالی است که رفت‌وآمد و ارتباط خانواده‌ها بعد از ازدواجِ فرزندانشون و تأثیر آن‌ها بر روی زندگی مشترک بچه هاشون، موضوعیست که نمی‌توان انکار کرد. اینکه بعضی‌ها با این جمله که ما عاشق همیم و با همه چی کنار میاییم، خوشبخت میشیم و عشق برای ما کافیه و مسیر طولانی و خوبی رو کنار هم بودیم و جملات شبیه اینها سعی می‌کنن خودشان رو قانع کنند، می‌توان گفت این یک باور سطحی و تقریباً غلطه! البته که عشق تا یک نقطه‌ای میتونه محرک و شروع‌کننده‌ی باشه ولی برای ادامه‌ی زندگی مشترک خیلی شاخصه‌ها و عوامل دیگه هم مؤثر و مهمه و اگر بهش توجه نشه ممکنه به‌محض اتفاق‌افتادن هر دو نفر به این نتیجه برسند که عشقی که روز اول ازش دم میزدن از بین رفته یا اصلاً وجود نداشته!


ازدواج


برای زندگی تنها عشق کافی است؟

برای داشتن یک زندگی سالم عشق به‌تنهایی کافی نیست و باید به همراه صمیمیت و تعهد باشد چون این سه مورد مکمل هم هستن و باعث ایجاد پایداری در روابط می‌شوند. آشنایی مجازی اگر واقعاً همراه با صداقت باشه، در واقع شخص داره با تفکر فرد مقابل ارتباط برقرار می‌کنه و معمولاً با هیجان زیاد همراهه و در خیلی از موارد بیشتر شبیه به رؤیا پردازیه تا واقعیت‌های زندگی مشترک و ارتباط سالم. این گونه روابط اگر به ازدواج‌های اینترنتی هم ختم شود ممکن است سبب بروز بسیاری از مشکلات در آینده باشد. خانواده‌ها در روند شناخت نباید دخالت کنند بلکه باید حمایت و نظارت کنند و در تصمیم‌گیری درست به آن‌ها کمک کنند و کنار فرزندانشون باشند. ممکن است شما در زمان آشنایی با کسی مواجه بشید که افسرده باشه و خودش رو شاد نشون میده، یا فرد بدبینی که بدبینی و پارانوئید خودش رو مخفی کرده و دقیقاً بعد از ازدواج بدبینی هاش شروع میشه و... . این موارد باید درمان بشه و فرد نباید با همون دردها، با همون شکست‌ها، و با همون استرس و اضطراب‌ها وارد یک زندگی جدید بشه!


تغییر اخلاق بعد از ازدواج

چون اولین فکری که در ذهن طرف مقابل ایجاد میشه اینه که میگه نکنه من در انتخابم اشتباه کردم! این قبلاً این‌طور نبود! و خیلی سؤالات دیگه که زندگی مشترک رو به قهقرا می‌کشونه. اما در واقع فرد داشته نقاط تاریک شخصیت خودش رو پنهان می‌کرده و نقش بازی می‌کرده و اصلاً خود واقعیش نبوده و الان که وارد زندگی شده، شخصیت واقعی خودش رو نشون میده. جنبه‌های مختلفی در زندگی و شخصیت همه‌ی انسان‌ها وجود دارد که ممکن است تا همیشه کسی از آن مطلع نشود، ولی باز افراد بخصوص کسانی که تصمیم به ازدواج دارند، خصوصاً ازدواج‌های اینترنتی تلاش کنند همه‌ی جنبه‌های شخصیت طرف مقابلشون رو قبل از هر اقدام رسمی بشناسند، طبیعتاً هرچقدر شناخت بیشتری در جهت سازگاری با طرف مقابل به دست بیاوریم زندگی پایدارتری خواهیم داشت.


از نظر مردان زن ایدئال برای ازدواج کیست؟

زن ایدئال و نمونه در ذهن هر مرد ویژگی و تعریف خاصی دارد، دختر کامل و اید‌ئالی که دارای این ویژگی‌هاست قطعاً کاندیدا انتخابی مردان برای ازدواج هستند. ویژگی و خصوصیات منحصربه‌فرد یک خانم دست‌نیافتنی و کامل باعث برتری و تمایز او از دیگران می‌شود. تا حالا شده وارد رابطه‌ای شوید که اول مرد خیلی مشتاق و خواهان شما بوده ولی یک‌دفعه رفت و پشت سرش را هم نگاه کرد؟ چه چیزی باعث می‌شود خواستگار شما بعد از چند جلسه برود و پشت سرش را هم نگاه نکند؟ به نظر شما زن ایدئال و مطلوب از دید آقایان چه ویژگی دارند؟ زن ایدئال و نمونه از دیدگاه مرد شخصی است که مانع رسیدن به اهدافشان نشود و زن‌هایی که مهارت کلامی دارند. یعنی بانوانی که اگر از لحاظ جسمی و مهارتی نمی‌توانند به همسرشان کمک کنند، با کلامشان احساس قدرت و توانمندی را به مرد القا می‌کنند و بتوانند در کنار این زن‌ها رشد کنند. زن ایدئال و رؤیایی زنان قدرتمندی هستند که علاوه بر تعهداتشان در خانواده و اداره امور زندگی در روابط کاری و اجتماعی هم بتوانند نقش‌آفرینی کنند، در واقع آقایان عاشق خانم‌هایی هستند که می‌توانند ثابت کنند برای رسیدن به اهداف و خواسته‌های زندگی‌شان بسیار مصمم و محکم قدم می‌گذارند و تحت هیچ شرایطی حاضر به عقب‌نشینی نیستند


ازدواج


این خصوصیات خواستگار شما را فراری می‌دهد!

مردها از زن‌هایی که فکر می‌کنند همه چیز را می‌دانند و مدام در حال نصیحت‌کردن هستند، بیزارند. کاملاً هم طبیعی است چون مردها دوست دارند اقتدار و قدرتشان حفظ شود. مردها از زن‌هایی که بدون اعتماد به نفس‌اند فراری هستند، اصلاً چطور ممکن است خانمی که توانایی‌های خودش را نمی‌بیند برای یک مرد جذابیت داشته باشد. زن ایدئال در ذهن مردان دختری با اعتماد به نفس است که شخصیتی وابسته و چسبنده ندارد. مردها دوست دارند در کنار بانویی باشند که در کنارشان احساس شادی و آرامش را تجربه کنند، نه زنی که مدام در حال غرغر کردن و گله و شکایت است. مردها، زن حسودی که حتی به محبت مادر و خواهر همسرشان و یک تماس تلفنی آن‌ها هم حسادت می‌کنند را دوست ندارند. این ویژگی‌ها برای مرد بسیار آزاردهنده است و باعث می‌شود مرد از شما فراری شود و فرقی هم نمی‌کند که خواستگار باشد یا همسر شما.


چگونه اعتماد خواستگارم را جلب کنم؟

مرد را برای خودش بخواهید نه اینکه با نیت تغییر، آن فرد را انتخاب و بعد از ازدواج به دنبال تغییر او باشید. به همسرتان نشان دهید که او از نظر عقلانی و احساسی قابل‌اعتماد شماست و می‌توانید به او تکیه کنید. این اعتماد، احساس قدرت فوق‌العاده‌ای به مرد می‌دهد زیرا مردها دوست دارند تأیید و دیده شوند. بنابراین، اول تأییدشان کنید و بعد از تأیید اگر نقصی بود آن را مطرح کنید، نه اینکه از ابتدا مسلسلی شروع به انتقاد کنید. اگر ویژگی‌های رفتاری فرد ایدئالتان را داشته باشید آن‌ها احساس می‌کنند که می‌توان برای ارزش‌های شما به‌عنوان یک زن ایدئال احترام گذاشت. زمانی هم که جایگاه یک بانو ایدئال و عالی را در ذهن مرد ایدئالتان داشته باشید، مرد تمام تلاشش را می‌کند که خودش را با ارزش‌های شما همسو و همراه کنند.ازدواج سفید سراب سیاه جوانان

تا زمانی که شما می‌توانید با کمی دقت و معاشرت طرف مقابلتان را بشناسید، هرگز نباید فریب وعده‌هایی همچون ازدواج سفید را بخورید. متأسفانه دختران جوان بیشترین افرادی هستند که قربانی این نوع از ازدواج‌ها می‌شوند. اما خب پسران جوانی که قربانی هواوهوس‌های دیگران می‌شوند نیز کم نیستند. دوستان خوبم، قبل از اینکه تصمیمی بگیرید، در مورد آن بررسی کنید. به آینده خودتان فکر کنید. به زمانی که اگر نتوانستید با طرف مقابلتان بسازید، چه اتفاقی برای شما و آینده‌تان خواهد افتاد.


نتیجه گیری به زبان پریسا نصری


آنچه باید در مورد ازدواج بدانید

ازدواج، یک سفر زندگی است که دو نفر با هم آغاز می‌کنند. این سفر، مانند هر سفر دیگری، پر از لحظات شادی و چالش‌هایی است که باید با هم مواجه شوند. این لحظات شادی ممکن است شامل تجربیات جدید، موفقیت‌ها، و یا حتی کشف عشق و علاقه‌های مشترک باشد. از طرف دیگر، چالش‌ها نیز ممکن است شامل تفاوت‌های فرهنگی، اختلافات شخصیتی، یا حتی سختی‌های زندگی باشند.با این حال، همانطور که در هر سفر دیگری، این چالش‌ها فرصت‌های بزرگی برای یادگیری و رشد فراهم می‌کنند. ازدواج فرصتی برای به اشتراک گذاشتن زندگی با شخص دیگر است. این به اشتراک گذاری ممکن است شامل عشق، خاطرات، و حتی آینده باشد. علاوه بر این، ازدواج فرصتی برای پذیرش تفاوت‌های یکدیگر است. در این رابطه، هر دو طرف باید تلاش کنند تا تفاوت‌های یکدیگر را درک کنند و با آن‌ها کنار بیایند. همچنین، در زمان‌های سخت، همسران باید به یکدیگر حمایت کنند و با هم رشد و توسعه پیدا کنند. به عنوان نتیجه، ازدواج نیازمند تلاش، صبر، درک و مهربانی است. این رابطه نمی‌تواند بدون تعهد به یکدیگر و کار بر روابط پایدار باشد. با این حال، با تعهد به یکدیگر و کار بر روابط، ازدواج می‌تواند منبع عظیم شاداب و رضایت باشد.


سوالات متداول


سؤالات متداول مربوط به ازدواج

چه عواملی باعث می‌شوند که ازدواج موفقیت‌آمیز باشد؟

پاسخ: عوامل مختلفی می‌تواند به موفقیت یک ازدواج کمک کند. این عوامل شامل ارتباط قوی، حمایت متقابل، پذیرش تفاوت‌ها، صبر و تعهد به رابطه است. همچنین، توانایی حل مسائل و تعامل مثبت نیز برای یک ازدواج موفق ضروری است.

چگونه می‌توان چالش‌های ازدواج را مدیریت کرد؟

پاسخ: برای مدیریت چالش‌های ازدواج، باید به تفاوت‌ها با درک و صبر نگاه کرد. همچنین، باید تلاش کنید تا در زمان‌های سخت به همسر خود حمایت کنید. راهبردهای حل مسائل و مذاکرات سالم نیز می‌توانند به شما کمک کنند.

چگونه می‌توان در یک ازدواج رابطه قوی را حفظ کرد؟

پاسخ: برای حفظ یک رابطه قوی در ازدواج، باید به طور منظم وقت بگذارید تا با همسر خود ارتباط برقرار کنید. همچنین، باید به یکدیگر احترام بگذارید و به نیازهای یکدیگر توجه کنید.

چگونه می‌توان عشق و علاقه را در یک ازدواج حفظ کرد؟

پاسخ: برای حفظ عشق و علاقه در یک ازدواج، باید به طور منظم وقت بگذارید تا با همسر خود کیفیت زمان بگذارید. همچنین، باید به طور منظم به همسر خود نشان دهید که چقدر به آن‌ها اهمیت می‌دهید.

چگونه می‌توان در زمان‌های سخت به همسر خود حمایت کرد؟

پاسخ: در زمان‌های سخت، شما می‌توانید با شنیدن به نگرانی‌های همسر خود و ابراز همدردی به آن‌ها حمایت کنید. همچنین، شما می‌توانید با ابراز حمایت و تشویق، به آن‌ها کمک کنید تا با چالش‌های زندگی روبرو شوند.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه زنان موفق دنیا، مقالات زندگی سالم و ویدئوهای آموزشی استقلال مالی را برای ازدواج موفق و زندگی سالم خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها

راه اندازی سایت و سیستم سازی کسب و کار