موقعیت شما در سایت:

چرا دوست داشتنی نیستم؟ ریشه‌ها و راه‌های اصلاح

چرا دوست داشتنی نیستم؟ ریشه‌ها و راه‌های اصلاح

0 نظر

0 لایک

1480 بازدید

تاریخ انتشار: 1402/07/19

توضیحات

چرا من دوست داشتنی نیستم؟ مقاله‌ای بررسی می‌کند که چگونه افزایش مهارت‌های ارتباطی و اعتماد به نفس می‌تواند راهی برای ارتقاء جاذبیت شخصیت باشد.

چرا کسی منو دوست نداره وقتی اطرافیان شما رو یهویی ترک می‌کنند یا بارها تجربه طرد شدن از طرف دیگران را داشته باشید یکی از احساساتی که تجربه می‌کنید اینه که احساس می‌کنید دوست‌داشتنی نیستید ممکنه خودتون رو با اطرافیانتون مقایسه کنید و حس کنید که اونا خیلی بیشتر از شما جذابند و خیلی بهتر از شما هستند. حتی گاهی به خاطر این احساس نمی‌تونید با کسی صمیمی بشید یا بهش نزدیک بشید تا مبادا اونم شما رو ترک کنه و دیگه دوستتون نداشته باشه این احساس می‌تونه زندگی و تصمیمات شما رو از جنبه‌های مختلفی تحت‌تأثیر قرار بده. تو این مقاله می‌خوایم دلایلی که باعث میشن یک فرد احساس کنه دوست‌داشتنی نیست و کسی دوستش نداره چیه و بعد یه سری راهکار رو برای ازبین‌بردن این احساس مخرب با هم یاد بگیریم.


چرا من دوست‌داشتنی نیستم؟

یکی از مهم‌ترین نیازهای هر انسانی در زندگی، نیاز به عشق، دوست‌داشتن و دوست داشته شدن است. نیازی که همه ما به دنبال برآورده‌کردن آن می‌باشیم. البته خب همه ما می‌دانیم بهترین روش برای رفع این نیاز، ازدواج کردن است. اما مشکل اصلی در روابط عاطفی کجاست؟ با وجود تعلق خاطر و علاقه‌ای که بین دو طرف وجود دارد چرا در بعضی از روابط عاطفی شکاف ایجاد می‌شود؟ چرا دوست‌داشتن واقعی را نمی‌توانیم تجربه کنیم؟ دوست‌داشتن واقعی یعنی اینکه شما بدون ترس، دلهره، توقع و با خیالی آسوده به کسی عشق بورزید. بعضی از ما رابطه عاطفی را کلاً اشتباه متوجه شدیم. فکر می‌کنیم به‌خاطر دوست‌داشتن طرف مقابل، به طور کل باید خودم و شخصیتم را فراموش کنم. یا توقع داریم طرف مقابل به‌خاطر ما کلاً تغییر کند!! تازه در توجیه این کار هم می‌گوییم: این‌جوری خوشبخت میشیم!! طرف مقابل هم به‌خاطر اینکه ما را از دست ندهد، به دلیل اینکه ما را دوست دارد به تمام خواسته‌های ما تن می‌دهد. یا حتی خود ما، به‌خاطر اینکه طرف مقابل را از دست ندهیم، خودمان را فراموش می‌کنیم. در ادامه چند دلیل به‌وجودآمدن این احساسات رو توضیح دادم.

ما سرباز کسی نیستیم!!

در یک رابطه عاطفی سالم، رابطه رئیس مرئوسی وجود ندارد. هر دو طرف از حق‌وحقوق یکسانی باید برخوردار باشند. اگر غیر از این بود مطمئن باشید در یک رابطه عاطفی ناسالم، خطرناک و کشنده قرار گرفتید. قرار نیست در یک رابطه عاطفی طرف مقابل مانند یک سربازی که تمام مدت در اختیار فرمانده خود قرار دارد، در اختیار ما باشد. بله قربان گوی ما باشد و ما هر طور که دلمان خواست به او دستور بدهیم. البته برعکس این موضوع هم هست. در واقع ما هم نباید برای کسی این‌گونه باشیم. مطمئنم متوجه منظورم شدید. من دختران و پسران زیادی دیدم که کلاً رابطه عاطفی را به طور اشتباه متوجه می‌شوند. دوست داشته شدن و دوست‌داشتن واقعی را نمی‌دانند. تلاشی هم برای دانستن آن نمی‌کنند.

دوست‌داشتن واقعی یا...

ما آدم‌ها هرگز قلبمان شکسته نمی‌شود. اما به علت عدم آگاهی فکر می‌کنیم قلبمان شکسته شده است!! اما حقیقت چیز دیگری است. واقعیت این است که انتظارات ما برآورده نمی‌شود. انتظاری که از طرف مقابل داشتیم و برآورده نشده، باعث شده است که احساس کنیم قلبمان شکسته شده است. حتی یکبار هم از خودمان نپرسیدیم آیا حس دوست‌داشتن ما نسبت به اوست که ما را وابسته کرده، یا واقعاً طرف مقابل ارزش دوست‌داشتن را دارد؟!! هر کاری می‌کنیم تا طرف مقابل را در رابطه حفظ کنیم. حس می‌کنیم بدون او نمی‌توانیم زندگی کنیم!!! واقعاً اشکال کار کجاست؟

وقت‌نگذاشتن برای رابطه

برای قبولی در آزمون روابط عاطفی‌تان و داشتن ازدواج موفق چقدر وقت گذاشتید؟ مشکل ما این است که می‌دانیم قدرت یادگیری داریم و مثلاً درس‌های که مجبور بودیم در دانشگاه پاس کنیم را با جان‌ودل خواندیم و پاس کردیم. ما برای رابطه عاطفی‌مان هرگز وقت کافی نداشتیم!! همان موضوع مهمی که بدون آگاهی و اطلاع کافی از آن، به یکباره وارد رابطه‌ای شدیم و بعد از مدتی صدمات و لطمه‌های بزرگی به ما وارد شد. صدماتی که تنها دلیل آن عدم آگاهی از مسائل عاطفی می‌باشد.


چرا من دوست‌داشتنی نیستم؟


باور کنیم خودمان بیشتر مقصریم!

تنها دلیل اتفاقات منفی که در طول زندگی برای ما می‌افتد، مقصر اصلی آن خود ما هستیم!! می‌دانم که بعضی‌ها نسبت به این حرف من گارد می‌گیرند. دلیل و مدرک می‌آورند که مقصر ما نیستیم! شرایط روزگار و دنیا و رئیس‌جمهور و دوستم نداشت و جملاتی شبیه این اما اگر بدون تعصب فکر کنید به این موضوع، می‌بینید که من بیراه نگفتم. این امری طبیعی است که انسان مسئولیت اشتباهاتش را نپذیرد. طبیعی است که به دنبال مقصر بگردد. برای اینکه انسان به طور ذاتی از زیر باز مسئولیت فرار می‌کند. خصوصاً زمانی که در برابر خودش مسئول است.

دوست‌داشتن خودت، اولین قدم!

شما می‌توانید خالق زندگی خودتان باشید، اگر به آن باور داشته باشید. اگر به دوست‌داشتن خودتان فکر کنید. زمانی که شما تصور یک اتفاق خوب را دارید، مثل: یک زندگی آرام، یک رابطه عاشقانه و جاودانه. مطمئن باشید قادر به خلق آن هم خواهید بود. به شرطی که اول به خودتان ایمان بیاورید و خودتان را لایق یک زندگی ایدئال بدانید.

طرح‌واره‌های ناسالم و تله‌های ذهنی

بعد از اینکه به دنیا میایم نیازهای مختلفی در ما به وجود میاد که مهم‌ترین اون‌ها توجه و محبت دیدن و گرفتن از اطرافیان به‌خصوص والد که معمولاً پدر و مادر ما هستند هست. اگه به هر دلیلی این نیازها برطرف نشه ما دچار این تنش میشیم که نکنه من خوب نیستم؟ نکنه من دوست‌داشتنی نیستم؟ یا حتی به این نتیجه برسیم که هیچ‌کسی ما رو دوست نداره و جذب ما نمی‌شه و همه بالاخره یه روزی ما رو ول می‌کنن و میرن. این فکرها و ذهنیت‌ها باعث میشه که ما دچار تله‌های ذهنی و طرح‌واره‌های ناسالم و ناسازگار بشیم طلاهای ذهنی انواع مختلفی دارند اما همه اونا این کارکرد رو دارند که نگاه ما رو نسبت به آدم‌های دیگه و همه اتفاقاتی که برامون می‌افته تحت‌تأثیر قرار بدن در واقع طرح‌واره و تله ذهنی مثل یک عینک عمل می‌کنه و دید ما رو نسبت به همه چیز تغییر میده. برای شناخت و کشف طرح‌واره‌های ذهنی خودتون می‌تونید تست طرح‌واره‌ها رو روی سایت انجام بدید بعد از انجام‌دادن تست تحلیل و تفسیر اون در پایان به شما نشون داده میشه و می‌تونید بر اساس اون اگر لازم بود از یک طرح‌واره درمانگر کمک بگیرید.

گاهی این احساس موقت

بعضی وقتا به خاطر یه اتفاق مثلاً وقتی دوست صمیمی شما، شما رو ترک می‌کنه یا وقتی پدر مادر شما به یکی از خواسته‌های شما اهمیت نمیدن یا عشقتون به شما بی‌توجهی می‌کنه یا حتی از رابطه بیرون میره ممکنه به‌صورت موقت این احساس دوست‌داشتنی نبودن و جذاب نبودن در شما به وجود بیاد افرادی که بتونن تحلیل درستی از وضعیتی که به وجود اومده داشته باشند می‌تونن خیلی راحت از پس این احساس یعنی دوست‌داشتنی نبودن بر بیان و به زندگی عادی خودشون برسن اما آدمایی که عزت‌نفس کمی دارند، این احساس جذاب نبودن و دوست‌داشتنی نبودن براشون خیلی طولانی‌تر می‌شه. افرادی که دائماً توی رابطه عاطفی خودشون طرد میشن، حس دوست‌داشتنی و خواستنی نبودن رو بیشتر تجربه می‌کنند. ولی می‌تونن با کمک‌گرفتن از مشاورهای متخصص با بررسی وضعیت رابطه‌شون و اتفاقات تلخی که به‌صورت مدام براشون افتاده، کمک بگیرند تا از این احساس خلاص بشن و دیگه وارد این روابط ناسالم نشن.


چطوری می‌تونم دوست‌داشتنی و محبوب باشم

افرادی که دوست‌داشتنی و جذابند ویژگی‌هایی دارند که می‌تونیم از اونا استفاده کنیم تا ما هم شخص دوست‌داشتنی باشیم تو این بخش می‌خوایم این ویژگی‌ها رو برای جذاب‌تر بودن و دوست‌داشتنی شدن معرفی کنیم و سعی کنیم اون‌ها رو از این به بعد به کار ببریم


چطوری می‌تونم دوست‌داشتنی و محبوب و جذاب باشم


غر نزنید

یکی از رفتارهایی که باعث میشه دیگران به ارتباط با شما میلی نداشته باشند و شما رو فرد دوست‌نداشتنی بدونن اینه که معمولاً غر می‌زنید غر زدن باعث میشه انرژی منفی به دیگران بدید و اونا شما رو فرد شاکی بدونن بنابراین برای اینکه بتونید فرد دوست‌داشتنی باشید باید غر زدن رو کنار بذارید وگرنه دیگران را از خودتون دور می‌کنید.

لبخند زدن فراموشتون نشه

افرادی که معمولاً لبخند می‌زنند آدمای جذاب‌تری به نظر می‌رسند دلیل این موضوع هم اینه که بقیه شما رو یک فرد با اعتمادبه‌نفس شاد و پرقدرت می‌بینند و این مسئله روی جذب‌کردن دیگران خیلی مؤثره.

شنونده خوبی باشید

دلایل خیلی زیادی وجود داره که آدما نمی‌تونن شنونده خوبی باشن مثلاً ذهن خودشون مشغوله منتظرند که صحبت طرف مقابل تموم بشه تا شروع کنند نصیحتش کنن مدام جوابی که می‌خوان بدن رو مرور می‌کنند توی ذهنشون تا بتونم به طرف مقابل بگن و... اما شما همیشه سعی کنید وقتی کسی با شما صحبت می‌کنه تمام تلاش خودتون رو برای گوش‌دادن درست به حرفاش انجام بدید این مسئله باعث جذابیت شما می‌شه و شما را فرد دوست‌داشتنی می‌کنه.

به عقاید بقیه احترام بذارید

فرد دوست‌داشتنی همیشه به عقاید بقیه احترام می‌ذاره حتی اگر مخالف عقاید خودش باشند بازم بی‌احترامی نمی‌کنه این رفتار باعث میشه دیگران از گفتن عقایدشون پیش شما ترسی نداشته باشن.

عزت‌نفس داشته باشید

داشتن عزت‌نفس سالم کلید محبوبیت و دوست‌داشتنی‌بودن ویژگی مهمی که افراد دوست‌داشتنی دارند؛ عزت‌نفس به معنی دوست‌داشتن خودتونه این دوست‌داشتن، باید علی‌رغم وجود همه ضعف‌هایی باشه که توی فرد وجود داره. وقتی شما نقطه ضعف‌هاتون رو بپذیرید و با وجود اون‌ها خودتون رو دوست داشته باشید هیچ‌وقت کسی به خودش اجازه نمیده که بهتون بی‌احترامی کنه و همین‌طور خودتونم به کسی بی‌احترامی نمی‌کنید.

اگر اشتباه کردین، عذرخواهی کنید

زمانی که کار اشتباهی انجام می‌دید یا کسی رو ناراحت می‌کنید حتماً جرئت معذرت‌خواهی‌کردن داشته باشید این کار از شما توی ذهن بقیه یه تصویر ایجاد می‌کنه که دیگران شما رو به‌عنوان یک فرد لجباز و مغرور نبینن و در نتیجه پیش دیگران آدم دوست‌داشتنی به نظر برسید.


چطوری می‌تونم دوست‌داشتنی و محبوب و جذاب باشم


به‌جای بحث مسئله رو حل کنید

افراد دوست‌داشتنی به‌جای اینکه مشکلاتشون رو با بحث‌کردن و دعوا پیش ببرند و وضعیت رو بدتر کنند، خشم خودشون رو کنترل می‌کنن و توی حل مسئله توانایی بیشتری دارن. شما برای این کار باید مهارت ارتباطی خودتونو گسترش بدید تا بتونید برای خودتون و بقیه افراد یه آدم دوست‌داشتنی به نظر برسید و دیگه این حس جذاب نبودن رو نداشته باشید.

خودخواه نباشید

به‌جای اینکه همیشه منتظر باشید دیگران برای شما کاری انجام بدن خودتون دست‌به‌کار بشید و به بقیه کمک کنید خودخواه بودن و همه چیز رو برای خود خواستن مطمئناً از شما یا عدم منفور می‌سازه نه آدم دوست‌داشتنی.


در کنار همه راهکارهایی که برای رفع این حس دوست‌داشتنی نبودن بهش اشاره کردیم بعضی از افراد نمی‌تونن به‌صورت فردی مشکل رو خودشون حل کنند چون موضوع کاملاً ریشه‌ایه و نیاز به کمک تخصصی و حضوری مشاور دارند تا ریشه این حس خواستنی نبودن رو پیدا کنند، اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید می‌تونید از یک متخصص برای حل این مشکل کمک بگیرید. وقتی یه نفر احساس می‌کنه که دوست‌داشتنی نیست ممکنه از خودش بپرسه چرا هرکی باهام آشنا میشه منو ول می‌کنه؟
چی میشه که خواستگارم منو نمی‌پسندن و از من خوششون نمیاد؟
چرا هیچ‌کسی منو دوست نداره و جذبم نمی‌شه؟
چرا همیشه ازم ایراد می‌گیره و من حس می‌کنم که پر از ایرادم؟!
چرا بهم گفت دوستم نداره و ولم کرد واقعاً من دوست‌داشتنی نیستم؟
چرا من مثل دوستم دوست‌داشتنی و خاص نیستم؟
باید چیکار کنم که دوست‌داشتنی به نظر بیام؟


باید بگم که این اتفاق ممکنه به خاطر انتخاب‌های اشتباه شما باشه یعنی خودتون سمت کسانی جذب میشین که اونا شما رو رها می‌کنن اما بعضی وقتا وجود رفتارهای منفی و اشتباه می‌تونه باعث بشه که شما رابطه خوبی رو تجربه نکنید. دلایل زیادی وجود داره که خواستگار شما از ازدواج منصرف بشه مثلاً ظاهر و پوشش شما اونطوری که باید جلب‌توجه نمی‌کنه شما خودتون هدف مشخصی برای ازدواج و زندگی مشترک ندارید فاصله طبقاتی بین شما زیاد باشه یا متوجه بشه که تفاوت‌های زیادی بین شما و خودش وجود داره. اما این دلایل نباید باعث بشه که شما تصور کنید چون دوست‌داشتنی نیستید از ازدواج با شما پشیمون شده بهتره به‌صورت منطقی و واقع‌بینانه به دلایل اصلی این اتفاق نگاه کنید. وقتی شما توی فکر و صحبت‌هاتون از کلمه هیچ‌کسی استفاده می‌کنید یعنی ذهن شما دچار منفی‌بافی شده و چند نفر رو به همگی تعمیم میده بنابراین نیاز حتماً این منفی‌بافی رو در ابتدای امر کنار بذارید و دنبال نقطه ضعف‌هاتون بگردید و اون‌ها را از بین ببرید.


چطوری می‌تونم دوست‌داشتنی و محبوب و جذاب باشم


وقتی شما کسی رو دوست دارید و بهتون میگه دوستتون نداره و ولتون می‌کنه شنیدن این حرف از طرف اون فرد برای شما خیلی سنگین و ناراحت‌کننده است و باعث میشه که عزت‌نفس شما کاهش پیدا کنه، ولی ممکنه این حرف رو از روی عصبانیت یا به خاطر اختلاف‌هایی که توی رابطه وجود داشته گفته باشه به این نکته باید توجه کنید که اگه یه نفر به شما بگه دوستتون نداره به این معنی نیست که شما آدم دوست‌داشتنی نیستین یا جذاب نیستین فقط به این معنیه که نظر طرف مقابل شما در مورد شما اینه. مسئله مهمی که وجود داره اینه که وقتی طرف مقابل شما از شما ایراد می‌گیره بهتره که باهاش صحبت کنید و بگید که از این رفتارش و انتقادش ناراحت شدید و بعد به انتقادها خوب توجه کنید. ممکنه واقعاً انتقادی که ازتون شده از روی واقعیت باشه و ناشی از وجود یک ضعف یا رفتار بد توی شما باشه که نیاز اونو اصلاح کنید و یک رفتار سالم جایگزینش کنید ولی این به این معنی نیست که چون از شما انتقاد شده پس شما دیگه دوست‌داشتنی نیستین همه آدما یه سری نقطه‌ضعف‌ها دارند اما چیزی که مهمه اینه که اون‌ها رو حل می‌کنند یا بی‌خیال می‌شن و با همون‌ها به زندگی ادامه میدن.
وقتی کسی به نظر شما خیلی جذابه می‌تونید به رفتاراش دقت کنید و از نقاط مثبت رفتارش الگوبرداری کنید مثلاً ببینید رابطه‌اش با اطرافیانش چه جوریه چه جوری باهاشون برخورد می‌کنه چه جوری به حرفاشون گوش میده چه جوری به بقیه موقع مشکلاتشون کمک می‌کنه شما وقتی تمرکزتون رو روی رفتارهای مثبت کسی می‌ذارید می‌تونید همون رفتارهای مثبت را در خودتونم تقویت کنید. کار مهمی که باید انجام بدید اینه که همونطوری که دوست دارید باهاتون رفتار بشه با بقیه رفتار کنید مطمئناً شما دوست ندارید کسی بهتون بی‌احترامی می‌کنه یا مدام ازتون انتقاد کنه بنابراین برای اینکه آدم محبوب و دوست‌داشتنی باشید حتماً به رفتارهاتون دقت کنید، مثلاً اگر شریک عاطفی شما از یکی از رفتارهای شما گله داره یا اون رو بهتون میگه باید دقت کنید که مثلاً ممکنه بهتون بگه چرا همش خودتونو با دیگران مقایسه می‌کنید. شما به‌جای اینکه فکر کنید خوب از نظر کسی که من دوسش دارم آدم دوست‌داشتنی نیستم باید به این دقت کنید که انجام‌ندادن این رفتار یعنی مقایسه‌نکردن خودتون با بقیه براش مهمه پس سعی کنید رفتارهایی که طرف مقابل شما از اون‌ها خوشش نمیاد رو تغییر بدید و دیگه انجامشون ندید.


نتیجه گیری به زبان پریسا نصری


آنچه باید از دلایل دوست‌داشتنی نبودن بدانید

در این مقاله، به بررسی عوامل مختلفی پرداختیم که ممکن است منجر به احساس عدم دوست‌داشتنی‌بودن شوند. این شامل ویژگی‌های شخصیتی، الگوهای ارتباطی و حتی تجربیات گذشته است. هر فرد دارای ویژگی‌ها و شخصیت منحصربه‌فردی است و این ممکن است به دلیل تفاوت‌های فردی باشد. اگر احساس می‌کنید که دوست‌داشتنی نیستید، این ممکن است ناشی از کاهش اعتمادبه‌نفس، تجربه‌های ناخوشایند یا نقاط ضعف شخصیتی باشد. با شناخت دقیق این مسائل و ارتقای شخصیت و روابط اجتماعی، می‌توانید به خودتان بیشتر اعتماد کنید و در روابط دوستانه بهترین نسخه خودتان باشید. در نهایت، اهمیت توجه به توسعه شخصی و بهبود روابط اجتماعی نمی‌تواند از نظر گذاشته شود. با بهره‌گیری از تجربیات گذشته به‌عنوان یک درس و فرصت برای رشد شخصی، می‌توانید به دوست‌داشتنی‌تر شدن و ارتقای کیفیت روابط خود پی ببرید.
امیدوارم این نکات براتون مفید بوده باشه و بتونید از اون‌ها برای دوست‌داشتنی‌تر شدن خودتون استفاده کنید.
اگر شما هم موردی به نظرتون می‌تونه کاربردی باشه لطفاً توی بخش نظرات برامون بنویسید.


سوالات متداول


سؤالات متداول مربوط به اینکه چرا دوست‌داشتنی نیستم

چرا احساس می‌کنم که دوست‌داشتنی نیستم؟

پاسخ: این احساس ممکن است از افتتاحیه‌های شخصی، تجربیات ناخوشایند یا اعتقادات منفی نسبت به خود ناشی شود. شناخت عوامل این احساس مهم است.

چطور می‌توانم اعتمادبه‌نفس خود را بهبود ببخشم؟

پاسخ: اعتمادبه‌نفس مهارتی قابل‌توسعه است. باتوجه‌به تلاش و تمرین، می‌توانید اعتمادبه‌نفس خود را تقویت کنید. این ممکن است از طریق انجام کارهایی که به شما ارزش می‌دهند صورت گیرد.

چگونه می‌توانم روابط اجتماعی خوبی برقرار کنم؟

پاسخ: برقراری روابط اجتماعی سالم شامل مهارت‌های ارتباطی، احترام متقابل و قدرت گوش‌دادن است. باتوجه‌به این مهارت‌ها، می‌توانید روابط خود را بهبود بخشید.

آیا گذشته‌ی من تأثیری در احساسات حالم دارد؟

پاسخ: تجربیات گذشته ممکن است بر روی اعتمادبه‌نفس و احساس دوست‌داشتنی‌بودن تأثیر بگذارد. شناخت این تجربیات و کار بر روی رشد شخصی می‌تواند کمک کند.

چطور می‌توانم به خودم ارزش دهم و خودم را دوست بدارم؟

پاسخ: خودشناسی و قبول خود به‌عنوان یک شخص مهم است. با شناخت و تقویت نقاط قوت و کار بر نقاط ضعف، می‌توانید به خودتان ارزش دهید و احساس دوست‌داشتنی‌بودن کنید.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه زنان موفق دنیا، مقالات زندگی سالم و ویدئوهای آموزشی استقلال مالی را برای ازدواج موفق و زندگی سالم خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها

راه اندازی سایت و سیستم سازی کسب و کار