موقعیت شما در سایت:

به فرد افسرده این جملات را نگویید

به فرد افسرده این جملات را نگویید

0 نظر

0 لایک

1967 بازدید

تاریخ انتشار: 1402/08/09

توضیحات

جلوگیری از جملات منفی برای افراد افسرده. این مقاله، نکاتی را آشکار می‌کند که باید در برخورد با افراد دچار افسردگی، مد نظر داشته باشیم. از دیگران حمایت کنیم، نه موجب ناراحتی شویم.

افسردگی یکی از مشکلات روانی شایع در جامعه ما است که می‌تواند هر فردی را در هر سن و مقطع زندگی تحت‌تأثیر قرار دهد. این بیماری که گاهی اوقات به‌عنوان “بیماری قرن” نامیده می‌شود، می‌تواند باعث کاهش کیفیت زندگی، ازدست‌دادن فرصت‌های شغلی و حتی افزایش خطر خودکشی شود. بااین‌حال، بسیاری از ما هنوز در برابر این بیماری ناآگاه هستیم و گاهی اوقات با گفتن جملات نامناسب، به‌جای کمک، وضعیت فرد مبتلا را بدتر می‌کنیم. در این مقاله، ما به بررسی جملاتی خواهیم پرداخت که نباید به یک فرد افسرده گفت. هدف ما از نوشتن این مقاله، افزایش آگاهی عمومی در مورد افسردگی و چگونگی برخورد مناسب با افراد مبتلا به آن است. افسردگی چهارچوب پیچیده‌ای است که شامل حالات روحی و جسمانی مختلف است؛ بنابراین، باید با دقت و حساسیت به آن نگاه کرد. باتوجه‌به پژوهش‌های علمی، بسیاری از جملات رایج که معمولاً به افراد افسرده گفته می‌شود، ممکن است به آن‌ها کمک نکند و حتی ممکن است آسیب روحی به آن‌ها وارد کند. با ما همراه باشید تا با هم به بررسی این جملات پرداخته و راه‌های بهبود روابط خود با افراد مبتلا به افسردگی را کشف کنید. در پایان، هدف ما از نوشتن این مقاله، کمک به ساخت چارچوب فکری مناسب برای برخورد با افسردگی و ترویج فرهنگ سلامت روان در جامعه است.


جمله‌هایی که هیچ‌وقت نباید به افراد افسرده بگید!

افسرده بودن همانند زندگی در جهانی دیگر است که ذهن شما قادر به درک آن نیست. حمایت از یک دوست، در زمان افسردگی، سخت و ناراحت‌کننده است. بسیاری از مردم چیزی نمی‌گویند ولی وقتی حرفی می‌زنند، حرف‌هایشان نادرست است. گفتن عبارات نوع‌دوستانه به یک دوست افسرده، کار ساده‌ای است اما با این کار شما به‌جای کمک‌کردن، به او ضربه می‌زنید. اگر شما بتوانید از گفتن این 25 عبارت اجتناب کنید، بهتر می‌توانید زمانی که دوستتان بیش از هر وقت دیگر به کمک شما نیاز دارد، از او حمایت کنید.

اوضاع می‌توانست بدتر از این باشد!

تلاش برای مقایسه وضعیت دوستتان با کسی که شرایط بدتری دارد، راهکار مناسبی نیست. افسردگی بر اثر شرایط زندگی رخ نمی‌دهد، بلکه به فعل‌و‌انفعالات شیمیایی مغز بستگی دارد. از دیدگاه شما ممکن است کسی زندگی آسان و خوبی داشته باشد، اما ظاهر زندگی دیگران، نشانگر احساسات و باطن زندگی آنها نیست. مقایسه زندگی دوستتان با افرادی با شرایط بدتر از او، تنها می‌تواند حس بدتری به او بدهد.

باید روی داشته‌هایت حساب کنی

چیزی که ممکن است به شما کمک کند، برای کسی که زیر فشار افسردگی قرار دارد، مناسب نیست. فکرکردن به چیزهای خوب در زندگی، افسردگی دوست شما را برطرف نمی‌کند. بلکه تنها باعث می‌شود او علاوه بر مسائلی که با آنها درگیر است، بار گناه بیشتری را حس کند.

تو فقط کمی ناراحت هستی

درگیری ذهنی دوستتان را با گفتن این عبارت ناچیز نشمارید. با این ادعا که این وضعیت، تنها یک شرایط ناراحت‏‌کننده گذراست، در واقع به او می‌گویید که احساسات او ارزشمند نیست. احساساتی را که درک نمی‌کنید نادیده نگیرید.


جمله‌هایی که هیچ‌وقت نباید به افراد افسرده بگید!


این روش را امتحان کرده‌ای…

کسی که افسرده است، نمی‌خواهد به رنجی که می‏‌‏کشد، فکر کند. این افراد هر روشی را که می‌دانسته‌اند امتحان کرده‌اند. پیشنهاد شما، تنها حس حماقت و ناامیدی را در دوستتان برمی‌انگیزد. اگر شما تاکنون افسرده نبوده‌اید، هرگز نمی‌توانید عمق درد و رنج دوستتان را درک کنید. پیشنهاددادن راهکار از سوی کسی که شرایط یک فرد افسرده را درک نمی‌کند، به معنای حمایت نیست.

حال تو را درک می‌کنم. من هم زمانی افسرده بودم…

اگر شما فکر می‏‌کنید که زمانی افسرده بوده‌اید، معلوم است که شما نمی‌دانید افسردگی چیست. غمگین یا ناراحت بودن به معنای افسردگی بالینی نیست. تلاش برای شرح‌دادن حسی که هرگز آن را واقعاً تجربه نکرده‌اید، حس دوست‌داشتن یا حمایت به دوستتان نمی‌دهد.

تو باید روی ورزش و تغذیه‌ی سالم تمرکز کنی!

اگر شما یک متخصص نیستید هرگز نباید به کسی که بیماری روانی جدی دارد، توصیه یا سفارشی بکنید. دوست افسرده شما به نظر یک متخصص دیگر نیاز ندارد. او تنها یه یک دوست احتیاج دارد. سلامت جسم به سلامت روح بستگی دارد، اما عدم تعادل شیمیایی مغز که موجب افسردگی می‌شود، با ورزش یا خوردن یک سالاد درمان نمی‌شود.

تو افسرده به نظر نمی‌رسی!

افسردگی یک حالت نیست و لزوماً روی ظاهر افراد اثر نمی‌گذارد. افراد ممکن است در هر سن، نژاد، جنسیت، شغل و گرایشی به افسردگی مبتلا شوند. شما نمی‌توانید بر اساس ظاهر افراد به احساسات آنها پی ببرید. حتی اگر دوستان شما شاد و سالم به نظر برسند، باز هم باید به احساسات واقعی آنها توجه کنید و آنها را باور داشته باشید.

تو می‌توانی با بیماری مقابله کنی

افسردگی مانند سایر بیماری‌های جسمی نیست که بتوانید مانند سرماخوردگی آن را درمان کنید. این ادعا که دوست شما می‌تواند بر افسردگی خود غلبه کند به این معناست که او تحت کنترل بیماری قرار دارد. شاید این فرض که دوستتان قادر به غلبه بر این بیماری ذهنی است به این معنا باشد که او در برابر احساس خود مسئول است.

چرا کارهایی را که برایت لذت‌بخش است انجام نمی‌دهی؟

وقتی شخصی افسرده است، کارهایی که به طور طبیعی لذت‌بخش و شادی‏‏‌آفرین هستند، برای او این‌گونه نیستند. این موضوع یکی از بدترین جنبه‌های افسردگی است. تمایلات و علاقه‌مندی‌ها رنگ و بوی خود را از دست می‌دهند. کاردستی‌های ساده یا پیاده‌روی، بیماران ذهنی را مداوا نمی‌کند.


جمله‌هایی که هیچ‌وقت نباید به افراد افسرده بگید!


تو باید جنبه مثبت موضوع را در نظر بگیری

گفتن این جمله نشان‌دهنده آن است که شما حقیقت افسردگی را درک نکرده‌اید. در اینجا نقطه‌ی مثبتی وجود ندارد. افسرده بودن به این معناست که دوست شما در تلاش است تا جنبه‌ای مثبت را در زندگی بیابد.

دیدن من، تو را خوشحال نمی‌کند؟

افسردگی دوستان شما ربطی به شما ندارد. فکر نکنید که آنها دیگر شما را دوست ندارند یا نمی‏‌خواهند، زیرا تعادل شیمیایی مغز آنها تغییر کرده است. شما با برانگیختن احساسات دوستانتان درباره‌ی خودتان، تنها باعث می‌شوید آنها حس گناه و ناامیدی داشته باشند.

شاد بودن یک انتخاب است!

وقتی افسرده نیستید. دست‌کم گرفتن تلاش دوستانتان برای یک انتخاب ساده مانند شاد بودن یا نبودن، بسیار سهل‏‌انگارانه و توهین‌آمیز است. آنها در داشتن این حس دخیل نیستند و شاد نبودن، انتخاب آنها نیست. با اجتناب از این عبارات و برخی عبارات مشابه، شما بهتر می‏توانید دوست افسرده خود را درک کرده و از او حمایت کنید. آنها نیاز دارند تا به حرف‌هایشان گوش کنید، آنها را دوست بدارید و حامی آنها باشید بدون آنکه سعی کنید مشکل آنها را حل کنید.

تو فقط باید از خودت مراقبت کنی

این جمله ممکن است به فرد افسرده احساس تنهایی و انزوا دهد. افراد افسرده اغلب احساس می‌کنند که مسئولیت بهبودی خود را بر عهده دارند و ممکن است احساس کنند که دیگران نمی‌توانند آنها را درک کنند. گفتن این جمله می‌تواند باعث شود که فرد افسرده احساس کند که باید با مشکل خود به‌تنهایی کنار بیاید.

این فقط یک مرحله است

این جمله ممکن است به فرد افسرده احساس کند که مشکل او جدی گرفته نمی‌شود. افسردگی یک بیماری جدی است که می‌تواند زندگی فرد را تحت‌تأثیر قرار دهد. گفتن این جمله می‌تواند باعث شود که فرد افسرده احساس کند که مشکل او فقط یک مشکل گذرا است و نیازی به درمان ندارد.


جمله‌هایی کهنباید به افراد افسرده بگید


من می‌دانم که چه احساسی داری

این جمله ممکن است به فرد افسرده احساس کند که شما او را درک نمی‌کنید. افسردگی یک بیماری پیچیده است که می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد. ممکن است شما احساسات فرد افسرده را درک کنید، اما مهم است که به او بگویید که شما شرایط او را درک نمی‌کنید.

تو باید شکرگزار باشی

این جمله ممکن است به فرد افسرده احساس کند که احساسات او نادرست هستند. افراد افسرده اغلب احساس می‌کنند که هیچ‌چیز خوب در زندگی آنها وجود ندارد. گفتن این جمله می‌تواند باعث شود که فرد افسرده احساس کند که باید احساسات خود را سرکوب کند یا اینکه احساسات او نادرست هستند.

خودت رو درمان کن

این جمله ممکن است به فرد افسرده احساس کند که شما او را ناامید می‌کنید. افراد افسرده اغلب احساس می‌کنند که کنترل زندگی خود را از دست داده‌اند. گفتن این جمله می‌تواند باعث شود که فرد افسرده احساس کند که باید به‌تنهایی با مشکل خود کنار بیاید.

همه‌ی ما گاهی اوقات ناراحت هستیم

این جمله ممکن است به نظر بی‌ضرر برسد، اما در واقع می‌تواند نشان دهد که شما افسردگی را با ناراحتی عادی اشتباه گرفته‌اید. افسردگی بیش از یک حالت ناراحتی عادی است و ممکن است باعث شود فرد مبتلا احساس کند شما درک کاملی از وضعیتش ندارید.

فقط سعی کن خوشحال باشی

این جمله ممکن است به نظر مثبت برسد، اما در واقع ممکن است فشار زیادی روی فرد مبتلا به افسردگی بگذارد. افسردگی یک بیماری روانی است و فرد مبتلا نمی‌تواند به‌سادگی “تصمیم بگیرد” که خوشحال باشد.

به آینده نگاه کن!

این جمله ممکن است برای فرد افسرده احساس ناامیدی و بی‌ارزشی کند. زمانی که شخص در وضعیت افسردگی قرار دارد، اغلب سخت است تا به آینده با امید و انرژی نگاه کند. برخوردهای بهتر ممکن است از پذیرش احساسات فعلی و ارائه حمایت به فرد برای مدت زمانی که نیاز دارد، بهره‌برداری کند. به‌عنوان‌مثال، می‌توان به او یادآوری کرد که احساساتش مهم هستند و ما در کنار او هستیم تا هر چیزی که او نیاز دارد انجام دهیم.


جملاتی که نباید به افراد افسرده بگید


احتمالاً این مشکل بزرگ‌تر از آنچه فکر می‌کنی هست

این جمله ممکن است فشار بیشتری به فرد افسرده وارد کند. برای افرادی که با افسردگی مبارزه می‌کنند، احساس بی امیدی و ناتوانی از حل مشکلات بزرگ‌تر می‌شود. بهتر است به او اعتماد کنیم که می‌تواند تاحدامکان با مشکلات روبرو شود و ما در کنارش هستیم تا حمایت کنیم.

فقط مثل افراد دیگه شو!

این جمله ممکن است افراد را احساس ناتوانی و کم‌ارزشی کند. افراد مبتلا به افسردگی دارای تجربیات و شرایط زندگی خاص خود هستند و نیازمند بهره‌برداری از روش‌های منحصربه‌فرد در مقابله با افسردگی‌شان هستند. به‌عنوان‌مثال، به او یادآوری کنیم که قدرت و توانایی برای مقابله با این وضعیت را دارد و هر روز پیشرفت می‌کند.

چرا این‌قدر مبالغه می‌کنی؟

این نوع اظهارات می‌توانند احساسات فرد را کم‌رنگ کنند و ارزشیابی نادرستی از تجربیات و احساساتشان داشته باشند. افراد افسرده باید احساسات خود را با احترام بپذیرند و بتوانند بدون ترس از انتقاد یا توجیه‌کردن احساسات خود را به اشتراک بگذارند

از دیگران دوری کن

این پیشنهاد می‌تواند باعث شده تا افراد از حمایت اجتماعی و ارتباطات بیرون شوند و در نتیجه احساس تنهایی و انزوا شدیدتر شود. افراد افسرده به حمایت و ارتباطات انسانی نیاز دارند تا بتوانند از این وضعیت بهبود یابند.

فقط بخند و همه چیز خوب می‌شه!

این جمله ساده‌ترین راه‌حل برای افراد افسرده نیست. افسردگی وضعیت پیچیده‌ای است و نیاز به درک و حمایت دارد. از افراد انتظار نداشته شود که به‌تنهایی از این وضعیت بیرون بیایند. تشخیص و درمان به‌موقع افسردگی باتوجه‌به مشاوره حرفه‌ای و در صورت لزوم درمان دارویی می‌تواند به بهبود وضعیت روحی و جسمی کمک کند.


نتیجه گیری به زبان پریسا نصری


آنچه باید از جملاتی که نباید به افراد افسرده بگویید بدانید

در فرایند برقراری ارتباط با افراد افسرده، اهمیت بسیاری به انتخاب کلمات و جملات مناسب و حمایتی داده می‌شود. اظهارات مثبت و پشتیبانی‌کننده می‌توانند به افراد افسرده احساس ارزش و موردتوجه قرارگرفتن را بدهد و در فرایند بهبود وضعیت آن‌ها نقش مؤثری داشته باشند. از طرف دیگر، جملاتی که احساسات و تجربیات افراد را نادیده می‌گیرند، می‌توانند فشار و ناراحتی روحی را افزایش داده و به تشدید افسردگی منجر شوند. از این رو، بهترین راه برای برقراری ارتباط با افراد افسرده، گوش‌دادن به احساسات و تجربیات آن‌ها است. باید حواستان باشد که اظهاراتتان احترام و توجه به افراد افسرده منعکس کنند. همچنین، ارائه گزینه‌های درمانی مناسب و ارائه حمایت معنی‌دار نیز می‌تواند به فرایند بهبود وضعیت روحی آن‌ها کمک کند.


سوالات متداول


سؤالات متداول مربوط به جملاتی که نباید به افراد افسرده بگویید

آیا باید از افراد افسرده بپرسم چرا افسرده هستند؟

پاسخ: بهتر است به‌آرامی و با احترام سؤال کنید و به افراد اجازه دهید اگر می‌خواهند درباره احساساتشان صحبت کنند.

آیا باید به افراد افسرده بگویم که هر چهارچوب زمانی بهبود پیدا می‌کنند؟

پاسخ: بهتر است از اظهاراتی ازاین‌دست پرهیز کنید. به‌جای آن، حمایت کنید و بگویید که در کنارشان هستید.

آیا اگر به افراد افسرده احساسات منفی خودمان را به اشتراک بگذاریم می‌تواند آنها را بیشتر افسرده کند؟

پاسخ: بله، این ممکن است به آنها احساسات منفی بیشتری القا کند. بهتر است از اظهارات منفی پرهیز کرده و به‌جای آن، حمایت و افزایش احساس ارزشمندی بپردازید.

آیا باید به افراد افسرده بگویم که "باید" چیزی انجام دهند تا بهتر شوند؟

پاسخ: به‌جای استفاده از "باید"، بهتر است بپرسید که چگونه می‌توانید کمک کنید و از نظر آنها در این موضوع بپرسید.

آیا می‌توانم با افراد افسرده در مورد احتمالات بهبود حالشان صحبت کنم؟

پاسخ: بله، می‌توانید در مورد احتمالات بهبود حال صحبت کنید، اما باید مراقب باشید که این امر امید و حمایت به افراد منتقل شود و نه فشار یا اجبار.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه زنان موفق دنیا، مقالات زندگی سالم و ویدئوهای آموزشی استقلال مالی را برای ازدواج موفق و زندگی سالم خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها

راه اندازی سایت و سیستم سازی کسب و کار