موقعیت شما در سایت:

راه های ساده افزایش صمیمیت با همسر

راه های ساده افزایش صمیمیت با همسر

0 نظر

0 لایک

699 بازدید

تاریخ انتشار: 1402/09/04

چطوری با همسرم صمیمی‌تر باشم؟ صمیمیت با شریک عاطفی یکی از ابعاد سه‌گانه مهم توی یک رابطه عاطفی، در واقع بدون صمیمیت یک رابطه عاطفی به‌شدت سست و بی‌پایه است. هر چقدر بیشتر شما و شریک عاطفیتون به همدیگه متعهد باشید و بینتون شور و هیجان وجود داشته باشه، وقتی صمیمیتی بینتون نباشه لذت داشتن یک رابطه عاطفی سالم رو درک نمی‌کنید. در واقع بخش بزرگی از ارضای نیاز عاطفی شما به رابطه با صمیمیت به دست میاد. اما منظور ما از این صمیمیت چیه تعریف صمیمیت توی رابطه یعنی چی چطوری ایجاد میشه؟ چطوری باید حفظش کرد؟ چطور بیشتر میشه؟ قرار نیست ما یک ژن خاص داشته باشیم یا مهره مار داشته باشیم که بتوانیم یک رابطه صمیمانه را با همسرمان به وجود بیاوریم. اصلاً هم ربطی به شانس و این مسائل ندارد. فقط کافیست شما یاد بگیرید که چطور با آدم‌ها ارتباط برقرار کنید. بسیاری از ما احساس ناامنی در جامعه می‌کنیم و احساس می‌کنیم ممکن است کسی همسرم یا عشقم را از من بگیرد و ممکن است کسی پیدا شود که بهتر از من از همسرم دلربایی کند و... تمام این ترس‌ها ریشه در عدم شناخت از طرف مقابل دارد؛ من اگر همسرم را به‌خوبی شناخته باشم و برای شناخت او وقت کافی گذاشته باشم، قطعاً این ترس‌ها هم از بین خواهد رفت. تا پایان مقاله با من همراه باشید تا بتونیم به این سؤالا جواب بدیم.


تعریف صمیمیت توی رابطه عاطفی

می‌خوایم ببینیم اصلاً صمیمیت یعنی چی؟ صمیمیت به زبون ساده یعنی ابراز احساسات هیجانات و افکار با فرد مقابل بدون احساس نگرانی از قضاوت‌شدن یا مورد شماتت قرارگرفتن. وقتی یک نفر بدون رودربایستی و خجالت نظرش رو میگه و طوری که دوست داره باشه همون طوری خودشو نشون میده در واقع داره صمیمانه رفتار می‌کنه، اما صمیمیت فقط به ابراز هیجان و احساس محدود نمیشه برای اینکه دو نفر با هم صمیمی باشند لازمه نسبت به هم شناخت کافی داشته باشند و همدیگر را از نظر عاطفی و هیجانی بیشتر بشناسن.


چقدر صمیمیت توی رابطه لازمه؟

صمیمیت و صمیمی شدن هیچ مقدار و اندازه مشخصی نداره خودتون رو نباید با دیگران تو این زمینه مقایسه کنید؛ اینکه شما به چه میزان صمیمیت توی رابطه‌تون نیاز دارید به شما و شریک عاطفیتون بستگی داره. به‌علاوه ویژگی‌های صمیمیت شما با فرد دیگه‌ای متفاوته ممکنه دو نفر آدم‌های درون‌گرایی باشند و وقتی که کنار همدیگه فیلم می‌بینن احساس صمیمیت کنند و یا دو نفر برون‌گرا وقتی که با هم تفریح میرن احساس صمیمیت بیشتری بکنن. بنابراین اصلاً نمیشه برای صمیمیت میزان و نوع خاصی مشخص کرد یا خودمون را با بقیه مقایسه کنیم.

صمیمیت یهویی

صمیمیت هیچ‌وقت یک‌شبه اتفاق نمی‌افته و یک روند زمان بره و نیاز داره که زمان نسبتاً طولانی بگذره تا ایجاد بشه. شما نمی‌تونید به‌زور یا باعجله یک درخت رو به میوه برسونید، چون عجله شما ممکنه کار خراب‌تر کنه و اون درخت رو کلاً از بین ببره. باید سعی کنید روی شناخت همدیگه متمرکز بشید و اجازه بدید تا صمیمیت به‌مرورزمان به وجود بیاد. بعضیا فکر می‌کنن اگه از همون روزای اول با شریک عاطفی‌شون صمیمی بشن و خود افشایی کنن هرچی که در مورد خودشون وجود داره رو مطرح کنند رابطه جنسی برقرار کنند یا به‌قول‌معروف زود پسرخاله شن، راه صد‌ساله رو یه شبه طی می‌کنن، اما متأسفانه بیشتر این روابط منجر به شکست و احساس پشیمونی در فرد میشه.


تفاوت صمیمیت و خود افشایی چیه؟

بعضیا فکر می‌کنن صمیمیت یعنی اینکه هرچی تو دلتون هستو به زبون بیارید تمام گذشته خودتونو بگید که این اصلاً تصور درستی نیست، طبیعتاً ما توی رابطه‌ای که احساس صمیمیت می‌کنیم گاهی خود افشایی هم می‌کنیم و مواردی رو ممکنه فقط با اون نفر به اشتراک بذاریم اما این همه ماجرا نیست شما می‌تونید شخصیت مستقل و حریم شخصی خودتونو تو رابطه داشته باشید و درعین‌حال با شریک عاطفیتون یا دوستتون یا همسرتون احساس صمیمیت هم بکنید.


صمیمیت با همسر


صمیمیت چطوری به وجود میاد

زمان یکی از ملاک‌های خیلی مهم توی صمیمیته، صمیمیت یک فرایند تقریباً طولانی هست. همون‌طور که گفتیم شما نمی‌تونید بدون اینکه اجازه بدید یک پروسه و مرحله از رابطه بگذره انتظار داشته باشید که یه شبه با اون آدم صمیمی بشید. همون‌طور که توی پاراگراف‌های قبلی هم توضیح دادیم و صحبت کردیم باید اجازه بدید که این صمیمیت به‌مرور رشد کنه. یه دونه رو تصور کنید آیا می‌تونید با آب دادن زیاد و کود زیاد باعث بشید که توی یک هفته بزرگ بشه؟ قطعاً نه هر چقدر بیشتر به گلتون آب بدید و بهش کود بدید بیشتر باعث میشید که زودتر خراب بشه. صمیمیتم همینه باید اجازه بدید و فرصت بدید تا به‌مرور رشد کنه قد بکشه و تلاش شما برای ایجاد صمیمیت زودرس مثل همین آب دادن اضافه به یک گیاهه که باعث خرابیش میشه.

مرز صمیمیت کجاست؟

فکر نکنید صمیمیت یعنی کوچک‌ترین فاصله بین شما و شریک عاطفی یا همسرتون نباشه برعکس اگه هیچ مرزی بین شما و طرف مقابلتون نباشه احتمالاً درگیر چسبندگی یا وابستگی ناسالم هستید. صمیمیت یعنی شما علاوه بر اینکه حریم شخصی خودتون رو دارید، توی رابطه عاطفیتون هم شخصیت مستقلی دارید و براش حدومرز می‌ذارید و از اینکه بخواید در مورد احساسات و هیجاناتتون باهاش صحبت کنید یا چیزی رو باهاش در میون بگذارید هیچ ابایی ندارید.


چیکار کنم با همسرم صمیمی‌تر بشم

برای اینکه صمیمی‌تر باشین باید کنار همدیگه باشین، تا زمانی که شما احساسات همدیگر را نبینین و متوجه نشین از حال همدیگه بی‌خبر باشین روزمرگی‌های همدیگرو نشناسید و با همدیگه صحبت نکنید صمیمیتی بینتون به وجود نمیاد و حتی صمیمیت‌های قبلی هم از بین میره شما نمی‌تونید انتظار داشته باشید از صبح تا شب سر کار باشید، شبم توی سکوت و تنهایی شام‌تونو بخورید و هر کسی بخوابه و انتظار صمیمیت داشته باشید توی چنین شرایطی آخر هر هفته‌ام احتمالاً با بقیه توی مهمونی هستین و توی این حالت دیگه هیچ زمان دونفره‌ای ندارین و فرصتی هم برای صمیمیت ندارین. بنابراین یکی از کارهای مهمی که باید انجام بدید اینه که برای خودتون و شریک عاطفیتون زمان‌های دونفره بگذارید حتی اگر مجبور هستید مرخصی بگیرید یا بعضی از برنامه‌هاتونو کنسل کنید باید این کارو انجام بدید. منظور ما این نیست که فقط کنار همسرتون حضور فیزیکی داشته باشید نمی‌تونید کنارش باشید و سرتون توی گوشی باشه یا تلویزیون ببینید یا به حرفاش گوش ندید و انتظار داشته باشید که خوب الان صمیمیت ایجاد میشه؛ بعداً اگه طرف مقابل گله کرد میگید که چقدر غر می‌زنی اه من که از صبح کنارت نشستم!!! این مدل کنار هم بودن و کنار هم نشستن اصلاً نه به رفع رابطه شماست و نه به نفع خودتونه، می‌دونید که برای صمیمیت باید قدم‌های جدی‌تری بردارید و کارهای بیشتری بکنید.

برای اینکه با همسرتون صمیمی بشید باید نیازهاش رو بشناسید

تا زمانی که شما نیازهای شریک عاطفیتون رو نشناسید نمی‌تونید در کنارش باشید و ادعا کنید که با همدیگه صمیمی هستین البته شناخت نیاز به‌تنهایی کافی نیست شما برای اینکه با طرف مقابلتون صمیمی بشید علاوه بر شناخت نیازهاش باید درصدد این باشید که بعضی از اونها را براش رفع کنید. خیلی از ماها می‌دونیم که طرف مقابلمون دقیقاً به چه چیزی نیاز داره دوست داره چه چیزی از ما ببینه دوست داره چه رفتاری باهاش داشته باشیم یا چه چیزی در ما تغییر کنه و خیلی از این خواسته‌ها و نیازها هم منطقی و معقوله اما اونو نادیده می‌گیریم؛ تا زمانی که متوجه میشیم ناراحته و شروع می‌کنیم قول میدیم که از این به بعد بیشتر درکش می‌کنیم درست میشه قول میدم خودمو اصلاح کنم و... اما متأسفانه این چرخه کسالت‌بار و ناراحت‌کننده صمیمیت بین ما و طرف مقابلمون را از بین میبره قبل از اینکه ناراحتی و تنشی بین ما پیش بیاد باید سعی کنیم خودمون پا پیش بذاریم و تلاش کنیم که نیازهای منطقی طرف مقابلمون رو تا جایی که می‌تونیم برآورده کنیم.


صمیمیت با همسر چطوری به وجود میاد


برای اینکه صمیمی‌تر بشید نقش بازی نکنید

گفتیم که صمیمیت نیاز به زمان داره و باید خودش به وجود بیاد شما نمی‌تونید با نقش بازی کردن صمیمی بشید. نقش بازی کردن این احتمال رو داره که یه سری تعارضات و تنش‌ها توی رابطه شما به وجود بیاد و از اون بدتر اینه که فرصتی ایجاد صمیمیت را از شما می‌گیره، وقتی برای شریک عاطفیتون نقش بازی می‌کنید و طوری وانمود می‌کنید که انگار باهاش صمیمی هستید و اون هم اینو باور می‌کنه ممکنه توقعات یک رابطه صمیمانه را از شما داشته باشه، اما از اونجایی که شما واقعاً با اون صمیمی نیستید این توقعات ممکنه براتون معقول نباشه یا دوست نداشته باشید که انجامش بدید و نتیجه این روند تعارض بیشتره. پس لازمه که هم با خودتون هم با شریک عاطفیتون صادق و روراست باشید و نقش بازی نکنید که صمیمی‌تر به نظر برسید.

برای اینکه با همسرت صمیمی بشی باید درکش کنی

یکی دیگه از ملاک‌های مهم صمیمیت درک طرف مقابل شما باید بتونید باهاش همدلی کنید یا به‌قول‌معروف با کفش‌های اونم راه برید تا بدونید حالش چطوره و بر همین اساس کنارش باشید. وقتی شریک عاطفی شما یا پارتنر شما توی زندگیش دچار مسئله‌ای میشه که خیلی براش ناراحت‌کننده است یا بار روانی زیادی رو دوشش می‌ذاره باید سعی کنید درکش کنید مثلاً زمانی که همسر شما یکی از اعضای خانواده‌اش رو از دست میده ممکنه تا ماه‌ها ناراحت بشه و عزاداری کنه اگر شما قرار باشه که این احساس غم و درد رو و این سوگواری همسرتون رو نادیده بگیرید مسلماً آثار مخربی توی رابطه و زندگی مشترکتون می‌ذاره.

بلد باشید خوشحالش کنید

باید بدونید همسرتون رو چه چیزهایی خوشحال می‌کنه می‌دونید که چه غذایی دوست داره چه لباسی دوست داره چه هدیه‌ای خوشحالش می‌کنه چطوری باید وقتی ناراحته بهش دلداری بدید چه عطری دوست داره و موارد این شکلی رو در موردش بدونید و حتماً اونا رو سعی کنید رعایت کنید حتماً شنیدید که میگن بعضی از ویژگی‌های ما رو فقط دوستای صمیمی‌مون می‌دونن و ازش خبر دارند اون دوست صمیمی توی رابطه باید شما باشید و بدونید که همسرتون از چه چیزهایی خوشحال میشه و لذت می‌بره و در حد توان و به‌صورت منطقی براش فراهم کنید.

برای صمیمی‌تر شدن سؤال بپرسید

سؤال‌کردن رو خیلی جدی بگیرید همیشه منتظر نمونید که شریک عاطفیتون خودش بگه چی می‌خواد یا چه مشکلاتی داره خودتون حالشو بپرسید اگر مشکلی داشته بپرسید که حل شده یا نه بذارید بدونه که به فکرش هستید و می‌دونید که درگیر چه مسائلی است حتی مسائل ساده مثل تعمیر ماشین یا رفتن به آرایشگاه رو بپرسید و یکی از سؤال مهمتون این باشه که: عزیزم من می‌تونم بهت کمکی بکنم؟ چه کاری می‌تونم برات انجام بدم؟


صمیمیت با همسر


اگر اختلافی دارید حلش کنید

قاتل بی‌رحم هر صمیمیتی اختلافات ریز و درشتی که منجر به ناراحتی و کدورت میشه نباید بذارید مسائل حل نشده بینتون باقی بمونه هیچ اشکالی نداره که بین شما و شریک عاطفی و همسرتون بحثی به وجود بیاد؛ وقتی که ما به‌صورت اصولی و درست بحث می‌کنیم می‌تونه منجر به شناخت و پیشرفت رابطمون بشه بنابراین نباید اجازه بدیم که بین ما و شریک عاطفیمون مانعی وجود داشته باشه و مشکلاتمون رو حل کنیم.

اگر درگیر مشکل یا اختلالی هستیم حتماً حلش کنید

یکی از نکات مهمی که باعث میشه صمیمیتی به وجود نیاد اگر هست از بین بره اختلالات شخصیتیه. بعضی از مشکلات روانی و اختلالات شخصیتی مانع ایجاد یک صمیمیت اصولی و درست می‌شود مثلاً افرادی که اختلال شخصیت خودشیفته دارند اجازه نمیدن کسی باهاشون صمیمی بشه، و با قیافه حق‌به‌جانبی که همیشه برای خودشون می‌گیرند کسی هم نمی‌تونه با اونا صمیمی بشه. یا افرادی که طرح‌واره‌های طردشدگی دارند یا وابستگی ناسالم دارن نمی‌تونن طوری رفتار کنند که صمیمیتی به وجود بیاد بنابراین اگر درگیر هرکدوم از این مسائل هستید حتماً سعی کنید با کمک یک متخصص اونا رو برطرف کنید.

دانستن حدومرزها

بعضی از خانم‌ها از همان ابتدای شروع رابطه از طرف مقابلشان درخواست تعهد دارند! این درست اما تعهد نیاز به زمان دارد و باید یک رابطه به درجه‌ای از شناخت و احساس برسد و بعد از آن تعهد ناخودآگاه به وجود خواهد آمد. برای ایجاد صمیمیت، باید بدانیم که از کجا شروع کنیم، چقدر می‌توانم به او نزدیک شوم، چقدر صمیمیت ایجاد کنم و حتی چقدر باید به او توجه کنم. بیشتر اوقات مشکلی که در ایجاد رابطه‌ها و بعد از روابط به وجود می‌آید به خود ما بازمی‌گردد. به ریشه‌های ذهنی که سال‌هاست در ذهن ما شکل‌گرفته، مثل شکاک بودن و... بر می‌گردد. اینکه من از همان ابتدای شروع رابطه به رفتار مرد، شک می‌کنم و فکر می‌کنم دائماً او به من خیانت می‌کند، این مشکل از ذهن من است و باید خود و افکار خودم را تغییر دهم.

انتخاب درست همسر آینده

به یاد داشته باشید زندگی از جنس بخت و اقبال نیست، بلکه از جنس انتخاب است! یعنی همه چیز به انتخاب‌های ریزودرشت شما بستگی دارد. انتخاب همسرم هم دقیقاً باید با شناخت و آگاهی کامل صورت بگیرد. اگر ظاهربین باشیم و صرفاً به دلیل جذابیت‌های ظاهری یک مرد دست به انتخاب بزنیم قطعاً زندگی ما با شکست مواجه خواهد شد و به‌هرحال این انتخاب ماست؛ از طرفی شما می‌توانید با آگاهی و شناخت دست به انتخاب بزنید.

اولویت همسرتان باشید

وقتی با کسی در ارتباط هستید و دائماً در حال فرارکردن از شماست، ممکن است اولویت اول او نباشید. این یک هشدار است و نباید خودتان را گول بزنید. اما ممکن است اولویت اول همسر شما شغل و کار او باشد این فرق می‌کند با اینکه شخص خاصی اولویت اول او باشد. چون شغل یک مرد، به او هویت و شخصیت می‌دهد بنابراین اصلاً این موضوع را بهانه‌ای برای جروبحث با همسرتان نکنید.


نتیجه گیری به زبان پریسا نصری


آنچه باید در مورد صمیمیت در با همسر بدانید

صمیمیت با همسرت، مثل چسبیه که رابطه‌تون رو محکم می‌کنه. این صمیمیت می‌تونه به شکل‌های مختلفی بروز کنه، مثل ابراز عاطفه، توجه به نیازهای همدیگه، یا حتی لحظات ساده‌ای مثل گپ‌زدن وقتی داری آروم می‌گذرونی. هرچه این صمیمیت بیشتر باشه، رابطه‌ات قوی‌تر میشه. اما برای رسیدن به این صمیمیت، باید تلاش کنی، صبر کنی و همسرت رو درک کنی. مثلاً باید وقت بیشتری رو صرف گفتگو و شناخت بیشتر همسرت کنی. باید تلاش کنی تا نیازهای همسرت رو بیشتر درک کنی و بهشون پاسخ بدی. باید صبر کنی تا همسرت آماده بشه عواطفش رو نشون بده. در آخر، صمیمیت زناشویی می‌تونه به یک زندگی مشترک پر از عشق و خوشی منجر بشه. این یک رابطه‌ایه که بر پایه درک متقابل، احترام متقابل و عشق متقابل ساخته شده. این یک رابطه‌ایه که باگذشت زمان رشد می‌کنه و با هر روزی که می‌گذره، عمیق‌تر و مستحکم‌تر میشه. این یک رابطه‌ایه که می‌تونه بهت احساس امنیت، آرامش و خوشبختی ببخشه. اما برای رسیدن به این نقطه، باید آماده باشی که در اون سرمایه‌گذاری کنی، بهش اعتماد کنی و برای حفظش تلاش کنی. این یک سفره که تو و همسرت باید با هم طی کنید و اگر به‌درستی انجام بشه، می‌تواند یکی از بهترین تجربیات زندگیت باشه.


سوالات متداول


سؤالات متداول در مورد صمیمت با همسر

چگونه می‌توانید صمیمیت و ارتباط خوب با همسر خود را تقویت کنید؟

پاسخ: برای تقویت صمیمیت با همسر، مهم است که وقت کافی برای ارتباط مشترک در نظر بگیریم. این ممکن است شامل گفت‌وگوهای صمیمانه، فعالیت‌های مشترک، و اظهار علاقه به زندگی یکدیگر باشد. همچنین، به‌گونه‌ای باشیم که به نظر همسرمان احترام بگذاریم و احساساتشان را به اشتراک بگذاریم.

چطور در مواقع مشکلات و بحران‌ها به صمیمیت با همسر خود پایداری بیاورید؟

پاسخ: در مواقع دشوار، ارتباط با همسر باید بر پایه احترام و درک متقابل بنا شود. ارتباط صمیمانه می‌تواند با گوش‌دادن به نظرات و احساسات همسر همراه با ابراز احترام به نظراتشان تقویت شود. تلاش برای یافتن راه‌حل‌های مشترک و همکاری در حل مشکلات نیز به صمیمیت کمک می‌کند.

چگونه در زندگی روزمره به همسرتان اهمیت بیشتری بدهیم؟

پاسخ: اهمیت‌دادن به همسر در زندگی روزمره شامل نشان‌دادن احترام، توجه و مراقبت است. ممکن است با انجام کارهای ریز و درخواست‌های کوچک همسر، احساس ارزشمندی و توجه شده بودن به وجود بیان شود.

چگونه زمان مشترک با همسر را برنامه‌ریزی کنید؟

پاسخ: برنامه‌ریزی زمان مشترک مهم است. این ممکن است شامل تعیین زمان‌های خاص برای فعالیت‌های مشترک، مانند دیدارهای روزانه یا هفتگی، باشد. این زمان‌ها باید مقدس باشند و از تداخل با مسائل دیگر پرهیز شود.

چگونه در اظهار عشق و محبت به همسر خلاقیت بیشتری به خرج دهیم؟

پاسخ: اظهار عشق می‌تواند به شکل‌های مختلف اتفاق بیفتد، از جمله ارسال پیام‌های عاطفی، هدایای جالب و خاص، ترتیب جلسات رمانتیک یا حتی تدارک یک روز ویژه برای همسر. خلاقیت در ابراز احساسات محبت و عشق، زندگی رابطه را پر از لحظات شیرین‌تر و خاص‌تر می‌کند.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه زنان موفق دنیا، مقالات زندگی سالم و ویدئوهای آموزشی استقلال مالی را برای ازدواج موفق و زندگی سالم خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها

راه اندازی سایت و سیستم سازی کسب و کار