موقعیت شما در سایت:

پیشگیری و حل قهر در روابط زناشویی

پیشگیری و حل قهر در روابط زناشویی

0 نظر

0 لایک

1424 بازدید

تاریخ انتشار: 1402/08/15

در دنیای پیچیده امروز، روابط انسانی بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. هر یک از ما در طول زندگی خود با انواع مختلف روابط روبرو می‌شویم، از روابط خانوادگی گرفته تا روابط دوستانه، عاشقانه و حتی کاری. در همه این روابط، موضوع قهر و تأثیر آن بر روابط بین انسان‌ها یکی از مباحثی است که نیاز به بررسی دارد. در این مقاله، ما به بررسی عمیق‌تر این موضوع خواهیم پرداخت. از تأثیرات منفی قهر بر روابط شخصی گرفته تا راه‌های مقابله با آن، همه‌وهمه در این مقاله بررسی خواهد شد. امیدواریم که با خواندن این مقاله، شما بتوانید راه‌های جدیدی برای مدیریت و حل اختلافات در روابط خود کشف کنید و قدمی بزرگ در بهبود روابطتان بردارید. این مقاله با استفاده از تحقیقات علمی و مطالعات روان‌شناسی نوشته شده است تا به شما درک بهتری از این موضوع مهم بدهد. پس با ما همراه باشید در این سفر به دنیای روابط انسانی و تأثیر قهر بر آن. قهر، یکی از پدیده‌های روانی است که در تمام فرهنگ‌ها و جوامع وجود دارد. این پدیده می‌تواند روابط را تحت‌تأثیر قرار دهد و باعث شود افراد از یکدیگر دور شوند. اما چگونه می‌توانیم با این موضوع مهم مواجه شویم؟ چگونه می‌توانیم از قهر جلوگیری کنیم و چگونه می‌توانیم روابط خود را بهبود ببخشیم؟ این سؤالات همه ما را درگیر کرده است و در این مقاله قصد داریم به آنها پاسخ دهیم. با ما همراه باشید در این سفر شگفت‌انگیز به دنیای روابط انسانی، جایی که قهر می‌تواند تبدیل به فرصتی برای یادگیری و رشد شود.


حرف‌نزدن و قهرکردن در روابط زناشویی

تا حالا با خودتون فکر کردین چرا وقتی از همسرتون ناراحین ازش دوری می‌کنید یا نسبت بهش بی‌توجه میشید؟ به نظرتون قهرکردن و حرف‌نزدن راه درستی برای حل مشکلاتتون هست؟ یا رابطتون رو بیشتر تخریب می کنه؟ محل‌نگذاشتن، بی‌توجهی، ترش‌رویی، جواب سربالا دادن، نادیده‌گرفتن، لجبازی، کینه‌جویی و در نهایت، قطع ارتباط، ساده‌ترین روش مواجهه با مشکلات ارتباطی هست و بدون شک معنایی جز فرارکردن نداره؛ فراری که نشانه ترس، ناپختگی و ضعف شخصیتی هست. بسیاری از زوجین به جای اینکه دنبال راهکاری مفید برای حل مشکلاتشون باشند، سعی می‌کنند صورت‌مسئله رو به طور موقت یا برای همیشه پاک کنند که این عین ناتوانی و نداشتن مهارت در بیان مشکلات و ناراحتی رو نشون میده. کسی که قهر می کنه بیشتر از هرکسی در معرض آسیب‌های قهر هست. وقتی قهر اتفاق میوفته نشون میده فشار زیادی روی فرد هست چون می‌خواد خودش رو حفظ کنه، در حال تجربه و تهدید هست و با قهرکردن انرژی روانی زیادی از دست میده.

اگر به فکر نابودی رابطه هستید تا می‌توانید قهر کنید!

اشتباهی که اکثر افراد در رابطه عاطفی دارند، این است که فکر می‌کنند قهرکردن با همسر ابزاری برای رسیدن به خواسته‌شان است و می‌توانند با تحت‌فشار قراردادن طرف مقابل به آن چه که می‌خواهند برسند. اما فراموش نکنید که این کارها موقتی است و در درازمدت نتیجه‌ی عکس خواهید داشت. قهرکردن‌های طولانی و مداوم باعث می‌شود که همسر شما به این رفتار عادت کند و دیگر ارزشی برای دلخوری شما قائل نباشد و او را از خودتان دور می‌کنید.

مگه مرد هم قهر می‌کنه؟

حتماً این جمله کلیشه رو بارها و بارها شنیدید! در یک رابطه عاطفی بحث و جدل و قهر و آشتی هست، بر اساس میزان ناراحتی و نوع تربیت‌ها حتی ممکن است ناسزا هم باشد! ما خانم‌ها به خودمان و بر اساس ذات زنانه‌ای که داریم به خودمان اجازه می‌دهیم قهر کنیم اما چنین حقی را به مردها نمی‌دهیم!! به نظر شما مردان هنگام ناراحتی باید چه کاری انجام دهند؟ نه اجازه می‌دهیم گله کنند، نه اجازه قهرکردن به آنها می‌دهیم! به نظر من باید به مردها هم این حق را بدهیم که گاهی اوقات مثل ما زن‌ها ناراحت شوند، در لاک خودشان فروبروند و حتی قهر کنند. اما به این اصل پایبند باشیم؛ هنگامی که ناراحت هستیم از معجزه کلمات استفاده کنیم و سوءتفاهم‌ها را برطرف کنیم. ابتدا اجازه بدهیم طرف مقابل آرام شود و بعد از اینکه آرامش حاکم شد با استفاده از زبان نرم و معجزه کلمات مشکلات را حل‌وفصل کنیم.


قهر در روابط زناشویی


رابطه قهر و فاصله عاطفی!

قهر باعث ایجاد فاصله عاطفی بین هر دو طرف میشه، قهرکردن‌های زیاد و طولانی‌مدت به مرور زمان باعث دلسردی و فاصله میشه. حتی فضایی که برای عشق و محبت وجود داره هم می‌تونه صرفاً به فضای هم‌زیستی تبدیل بشه و زوجین بجای مراوده و ارتباط عاطفی که برای رابطه سالم نیاز و ضروری هست، فقط به وظایف خودشون عمل کنن تا رابطه به نوعی باقی بمونه. وقتی دلایل زیادی برای قهرکردن فراهم شد دیگه کنترل شرایط و قهر نکردن خیلی سخت میشه، اما اگه عوامل و ریشه‌ی اون شناسایی بشه پیشگیری از قهرکردن راحت خواهد بود. حداقل بعد از یک سال ارتباط با یک فرد شما دیگه می دونید که اون چه شخصیتی داره و رفتار غالب اون چیه، و می‌تونید با پیش‌بینی رفتارها و موقعیت‌هایی که منجر به قهر اون فرد میشه از افتادن توی تله قهر و کم‌محلی جلوگیری کنید.

دلایل قهر در روابط زناشویی

قهر زمانی اتفاق میوفته مه فرد از شد خشم و هیجانات منفی پر میشه، اما چون نمی‌تونه هیچ واکنشی برای تخلیه روانی خودش انجام بده و به‌اصطلاح کم میاره، قهر می‌کنه. زمانی که چالشی به وجود میاد و مشاجره‌ای رخ میده، فردی که قوی‌تر هست به هر طریقی ممکنه خشم و عصبانیت خودش رو ابراز کنه و از خودش دفاع کنه، به‌این‌ترتیب خیلی زود هم از شر احساسات منفی خلاص میشه؛ اما فرد ضعیف در این شرایط فقط نظاره‌گر هست، دادوبیدادها رو می‌شنوه، حرف‌ها و کنایه‌ها رو به‌ظاهر تحمل می کنه و چون کاری از پیش نمی بره به قهر متوسل میشه!

استفاده از قهر به‌عنوان تنبیه

برخی از افراد در خانواده‌هایی رشد کرده‌اند که والدین آن‌ها از قهر به‌عنوان یک روش تنبیه استفاده می‌کنند. این الگوی رفتاری ممکن است در زمان کودکی شکل‌گرفته باشد و در طول زمان به یک الگوی رفتاری ثابت تبدیل شده باشد. در نتیجه، فرد ممکن است این الگوی رفتاری را در روابط خود تکرار کند، حتی اگر این رفتار منجر به آسیب روابط زناشویی شود.

جلب‌توجه

برخی از افراد از قهر به‌عنوان یک روش برای جلب‌توجه استفاده می‌کنند. این افراد ممکن است فکر کنند که با قهرکردن، می‌توانند جلوی بی‌توجهی طرف مقابل را بگیرند. این رفتار ممکن است به‌عنوان یک روش برای ایجاد تغییر در رفتار طرف مقابل استفاده شود.


دلایل قهر در روابط زناشویی


قطع ارتباط

گاهی اوقات، فرد ممکن است به حدی از طرف مقابل خود آزرده شود که به فکر قطع ارتباط کامل بیفتد. در این موارد، قهر ممکن است به‌عنوان یک روش برای قطع ارتباط استفاده شود. این رفتار ممکن است به‌عنوان یک روش برای حفاظت از خود در برابر آسیب روحی یا عاطفی استفاده شود.

عدم توانایی در بیان منظور

گاهی اوقات، برخی از افراد ممکن است نتوانند منظور خود را به درستی بیان کنند و در نتیجه با طرف مقابل خود دچار اختلاف شوند. در این موارد، قهر ممکن است به‌عنوان یک روش برای بروز این اختلافات استفاده شود. این رفتار ممکن است نشان‌دهنده عدم توانایی در بیان منظور یا عدم توانایی در حل مسائل به صورت درست باشد.

باج‌گیری عاطفی

برخی از افراد ممکن است از قهر به‌عنوان یک روش برای باج‌گیری عاطفی استفاده کنند. این افراد ممکن است از قهر به‌عنوان یک روش برای رسیدن به خواسته‌های خود استفاده کنند. این رفتار ممکن است نشان‌دهنده یک الگوی رفتاری ناسالم باشد که می‌تواند منجر به آسیب روابط زناشویی شود.

عواقب قهر در روابط زناشویی

بعد از قهرهای طولانی و همیشگی معمولاً یکی از طرفین یا حتی هر دو از روبروشدن با همدیگه خجالت می‌کشن و راحت نمی تونن این کار رو انجام بدن، درصورتی‌که قهر می‌تونه آسیب‌زننده‌ترین و مخرب‌ترین چالش در رابطه بین یک زوج باشه و پیامدهای منفی خیلی زیادی رو به دنبال داشته باشه. وقتی قهر می‌کنید و تلاشی برای حل مسئله نمی‌کنید ممکنه همسر شما فکر کنه که اهمیتی برای شما نداره و دوست ندارید مشکلات بینتون حل بشه یا چون رفتار طرف مقابل اشتباه بوده پس خودش هم باید سعی کنه دل شما رو به دست بیاره! درصورتی‌که باید بدونید در تمامی تعارضات بین دو نفر در واقع هر دو نفر به یک اندازه سهیم هستن و نمیشه گفت فقط یک نفر مقصره و فقط همون یک نفر باید تلاش کنه تا شرایط رو به حالت قبلی برگردونه.

سردی روابط

قهر به مرور زمان باعث سردی روابط می‌شود. این می‌تواند منجر به کاهش ارتباط و فاصله‌گیری عاطفی بین طرفین شود. برای مثال، اگر یک زوج به طور مداوم قهر می‌کنند، ممکن است احساس نزدیکی و اتصال عاطفی کم شود. این می‌تواند منجر به احساس تنهایی و بی‌رحمی شود و در نهایت ممکن است منجر به اتمام رابطه شود.


عواقب قهر در روابط زناشویی


تبدیل مسائل به کینه و کدورت

مسائلی که می‌توانستند با گفتگو حل شوند، به کینه و کدورت تبدیل می‌شوند. این می‌تواند منجر به ایجاد تنش و ناراحتی بیشتر در رابطه شود. برای مثال، اگر یک زوج در مورد یک موضوع خاص اختلاف‌نظر دارند و به جای حل این مشکل با گفتگو، قهر می‌کنند، این می‌تواند منجر به احساس کینه و کدورت شود. این کینه و کدورت ممکن است باعث شود که مشکلات کوچک به مشکلات بزرگ تبدیل شوند و در نهایت منجر به ایجاد تنش و ناراحتی بیشتر در رابطه شود.

اتمام رابطه

قهر می‌تواند به اتمام یک رابطه منجر شود. وقتی قهر رخ می‌دهد، نشان از این دارد که فشار زیادی روی فرد است و چون هیچ راه‌حل عقلانی دیگری به ذهن فرد نمی‌رسد، دست به چنین کاری می‌زند. برای مثال، اگر یک زوج به طور مداوم قهر می‌کنند و نمی‌توانند مشکلات خود را حل کنند، ممکن است تصمیم بگیرند که رابطه خود را پایان دهند.

حفظ سوءتفاهم‌ها

قهر باعث می‌شود سوءتفاهم‌ها به قوت خود باقی بمانند. این می‌تواند منجر به ایجاد تنش و ناراحتی بیشتر در رابطه شود. برای مثال، اگر یک زوج در مورد یک موضوع خاص اختلاف‌نظر دارند و به جای حل این مشکل با گفتگو، قهر می‌کنند، این می‌تواند منجر به این شود که سوءتفاهم‌ها به قوت خود باقی بمانند. این می‌تواند منجر به ایجاد تنش و ناراحتی بیشتر در رابطه شود.

تأثیر منفی بر روحیه

قهر می‌تواند تأثیر منفی بر روحیه فرد داشته باشد. این می‌تواند منجر به احساس ناراحتی، اضطراب و افسردگی شود. برای مثال، اگر یک زوج به طور مداوم قهر می‌کنند، این می‌تواند منجر به احساس ناراحتی، اضطراب و افسردگی شود. این می‌تواند تأثیر منفی بر روحیه فرد داشته باشد و ممکن است باعث شود که فرد احساس کند که نمی‌تواند در رابطه خود موفق باشد.


برای جلوگیری از قهر چه‌کار کنیم؟

برای جلوگیری از این وضع بهتره موقع عصبانیت روی رفتار و حرف هامون کنترل داشته باشیم و قلب و روح طرف مقابلمون رو با احساسات منفی پر نکنیم، بجای این از گفت‌وگوی دوطرفه استفاده کنیم تا طرف مقابل هم بتونه از خودش دفاع کنه و از سوءتفاهم‌های احتمالی بعدی جلوگیری کنیم.


برای جلوگیری از قهر چه‌کار کنیم؟


به دنبال مقصر در رابطه نباشید و حرف بزنید!

بدون شک در تمام رابطه‌ها، از زندگی مشترک گرفته تا رابطه‌های خانوادگی و دوستانه وجود بحث و قهر و دلخوری با همسر و اطرافیان غیرقابل‌انکار است. اما اگر به درستی نتوانیم آنها را مدیریت کنم باعث بروز مشکلات و صدمات جدی و جبران‌ناپذیری در رابطه می‌شود. این که فقط به دنبال مقصر در رابطه باشیم و بخواهیم تمام اشتباهات را گردن طرف مقابل بندازیم نه‌تنها مسئله‌ای را حل نمی‌کند، بلکه اوضاع به جای اینکه درست شود بدتر هم می‌شود. اما در این شرایط چه رفتاری مناسب است؟ چگونه رفتار کنیم تا به این ناراحتی و دلخوری‌ها پایان دهیم؟

سکوت‌کردن

در برخی موارد، بهتر است که به جای واکنش نشان‌دادن به رفتار طرف مقابل، چند لحظه سکوت کنید تا اوضاع آرام شود. این روش می‌تواند به شما کمک کند تا از واکنش‌های عاطفی زودرس جلوگیری کنید و به جای آن، با خونسردی و صبر به موضوع نگاه کنید. برای مثال، اگر همسر شما در حال حاضر عصبانی است و شما می‌دانید که هر چیزی که بگویید ممکن است اوضاع را بدتر کند، بهتر است که چند لحظه سکوت کنید تا اوضاع آرام شود.

پیش‌قدم شوید

اگر می‌توانید، شما باید اولین نفری باشید که برای حل مشکل پیش‌قدم می‌شود. این می‌تواند به شما کمک کند تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید و به جای آن، یک محیط مثبت و حمایتی برای حل مشکلات ایجاد کنید. برای مثال، اگر می‌دانید که یک موضوع خاص باعث ناراحتی همسر شما شده است، شما می‌توانید اولین قدم را برای حل این مشکل بردارید.

ناراحت نشوید

سعی کنید که از ناراحت شدن جلوگیری کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا با خونسردی به موضوع نگاه کنید و به جای آن، با صبر و استقامت به حل مشکلات بپردازید. برای مثال، اگر همسر شما چیزی را گفته است که شما را ناراحت کرده است، به جای اینکه ناراحت شوید، سعی کنید که با خونسردی به موضوع نگاه کنید و به جای آن، با صبر و استقامت به حل مشکلات بپردازید.


قهر


لجبازی نکنید

لجبازی می‌تواند منجر به بروز مشکلات بیشتر شود. به جای اینکه بر روی نقطه‌نظر خود پافشاری کنید، سعی کنید به نظرات طرف مقابل خود گوش دهید. این می‌تواند به شما کمک کند تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید و به جای آن، یک محیط مثبت و حمایتی برای حل مشکلات ایجاد کنید. برای مثال، اگر همسر شما در مورد یک موضوع خاص با شما مخالفت می‌کند، به جای اینکه بر روی نقطه‌نظر خود پافشاری کنید، سعی کنید به نظرات طرف مقابل خود گوش دهید.

همسر خود را تشویق کنید تا صحبت کند

اگر همسر شما قهر کرده است، سعی کنید او را تشویق کنید تا در مورد احساسات خود صحبت کند. این می‌تواند به شما کمک کند تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید و به جای آن، یک محیط مثبت و حمایتی برای حل مشکلات ایجاد کنید. برای مثال، شما می‌توانید به او بگویید که شما علاقه دارید بدانید که چه چیزی او را ناراحت کرده است و چگونه می‌توانید کمک کنید.

مراجعه به مشاور

در برخی موارد، ممکن است لازم باشد که به یک مشاور مراجعه کنید. یک مشاور می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر با مشکلات خود مواجه شوید و به جای آن، یک محیط مثبت و حمایتی برای حل مشکلات ایجاد کنید. برای مثال، اگر شما و همسر شما مدام درگیر مشکلاتی هستید که نمی‌توانید حل کنید، ممکن است لازم باشد که به یک مشاور مراجعه کنید.

محرک‌ها و دلایل قهر در روابط را بدانید

اگر بتوانید دلایلی که منجر به قهر می‌شوند را شناسایی کنید، می‌توانید بهتر با آن‌ها مواجه شوید. این می‌تواند به شما کمک کند تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید و به جای آن، یک محیط مثبت و حمایتی برای حل مشکلات ایجاد کنید. برای مثال، اگر می‌دانید که همسر شما همیشه پس از بازگشت از کار قهر می‌کند، شاید بتوانید با فهمیدن دلایل این رفتار، بهتر با آن مواجه شوید.

کنترل رفتار و حرف‌ها

در موقع عصبانیت، بهتر است روی رفتار و حرف‌های خود کنترل داشته باشید و قلب و روح طرف مقابل را با احساسات منفی پر نکنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید و به جای آن، یک محیط مثبت و حمایتی برای حل مشکلات ایجاد کنید. برای مثال، اگر شما در حال حاضر عصبانی هستید، به جای اینکه چیزی بگویید که ممکن است طرف مقابل را ناراحت کند، سعی کنید که با خونسردی و صبر به موضوع نگاه کنید.

گفت‌وگوی دوطرفه

به جای قهرکردن، از گفت‌وگوی دوطرفه استفاده کنید تا طرف مقابل هم بتواند از خود دفاع کند و از سوءتفاهم‌های احتمالی بعدی جلوگیری کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید و به جای آن، یک محیط مثبت و حمایتی برای حل مشکلات ایجاد کنید. برای مثال، اگر شما و همسر شما در مورد یک موضوع خاص اختلاف‌نظر دارید، به جای اینکه قهر کنید، سعی کنید که با گفت‌وگوی دوطرفه، این موضوع را حل کنید.


نتیجه گیری به زبان پریسا نصری


آنچه باید در مورد قهر در روابط زناشویی بدانیم

قهر در روابط زناشویی می‌تواند به چالش‌های بزرگی منجر شود، اما با درک بهتر دلایل و عواقب آن، می‌توانیم به حل این مشکلات کمک کنیم. قهر می‌تواند به سردی روابط، تبدیل مسائل به کینه و کدورت، اتمام رابطه، حفظ سوءتفاهم‌ها و تأثیر منفی بر روحیه منجر شود. بااین‌حال، با استفاده از راه‌های مؤثر برای مقابله با قهر، مانند سکوت‌کردن، پیش‌قدم شدن، ناراحت نشدن، لجبازی‌نکردن، تشویق همسر به صحبت‌کردن، مراجعه به مشاور، شناخت محرک‌ها و دلایل قهر، کنترل رفتار و حرف‌ها و گفت‌وگوی دوطرفه، می‌توانیم به حل مشکلات خود کمک کنیم و رابطه سالم و موفقی را ایجاد کنیم. در نهایت، مهم است که به یاد داشته باشیم که همه روابط چالش‌هایی دارند و مهم این است که چگونه با آن‌ها مواجه شویم. با تلاش و پشتکار، می‌توانیم روابط سالم و موفقی را ایجاد کنیم همچنین، مهم است که به یاد داشته باشیم که هیچ رابطه‌ای کامل نیست و همه روابط نیاز به کار و تلاش دارند. در نهایت، مهم است که به یاد داشته باشیم که ما همیشه می‌توانیم یاد بگیریم و رشد کنیم و می‌توانیم روابط موفق و معنی‌داری را ایجاد کنیم.


سوالات متداول


سؤالات متداول در مورد قهر در روابط زناشویی

قهر از لحاظ روان‌شناسی چیست؟

پاسخ: قهر در روابط زمانی اتفاق می‌افتد که فرد می‌خواهد در برابر آزار دیگری و یا نشان‌دادن ناراحتی خود نسبت به همسر یا دیگران واکنش دفاعی نشان دهد.

تفاوت قهر و لجبازی در روابط چیست؟

پاسخ: بسیاری از افراد قهر را با لجبازی اشتباه می‌گیرند درحالی‌که این دو رفتار با هم فرق‌هایی دارند که مربوط به فاکتور‌های اخلاقی فرد است.

چه کسانی بیشتر قهر می‌کنند؟

پاسخ: بیشتر افرادی که قهر می‌کنند دارای مشخصات اخلاقی خاصی هستند. این افراد دارای اعتماد به نفس خیلی پایین بوده و در پذیرفتن انتقاد بسیار ضعیف عمل می‌کنند.

دلایل قهرکردن در روابط چیست؟

پاسخ: قهر در روابط می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما پیامد‌های مخرب آن زیاد است. قهر از لحاظ روان‌شناسی قهر در روابط زمانی اتفاق می‌افتد که فرد می‌خواهد در برابر آزار دیگری و یا نشان‌دادن ناراحتی خود نسبت به همسر یا دیگران واکنش دفاعی نشان دهد.

چگونه از قهرکردن جلوگیری کنیم؟

پاسخ: برای جلوگیری از قهرکردن می‌توان از راه‌های مختلفی استفاده کرد، از جمله سکوت‌کردن، پیش‌قدم شدن، ناراحت نشدن، لجبازی‌نکردن، تشویق همسر به صحبت‌کردن، مراجعه به مشاور، شناخت محرک‌ها و دلایل قهر.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه زنان موفق دنیا، مقالات زندگی سالم و ویدئوهای آموزشی استقلال مالی را برای ازدواج موفق و زندگی سالم خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها

راه اندازی سایت و سیستم سازی کسب و کار