موقعیت شما در سایت:

انواع خیانت و روش های کنار آمدن با خیانت

انواع خیانت و روش های کنار آمدن با خیانت

0 نظر

0 لایک

7360 بازدید

تاریخ انتشار: 1402/08/01

توضیحات

گشوده‌ی خیانت درهایی که به دنیای ارتعاشات تاریک می‌زنند. رموزی از رها شدن از وفاداری، به دنبال آزادی یا درخششِ جدید. این مقاله به بررسی ریشه‌ها و تأثیرات این دروازه‌های پنهان می‌پردازد.

خیانت، یکی از پیچیده‌ترین و دردناک‌ترین تجربیاتی است که می‌تواند در روابط بین انسان‌ها رخ دهد. این کلمه کوچک، پر از احساسات سنگین و پیچیده است که می‌تواند زندگی را به یک‌لحظه تغییر دهد. خیانت، نه‌تنها رابطه را آسیب می‌زند، بلکه اعتماد و امنیت فرد را نیز به چالش می‌کشد. خیانت معمولاً به‌عنوان نقض عمده اعتماد در یک رابطه تعریف می‌شود. این ممکن است شامل روابط عاشقانه، دوستی، خانوادگی یا حتی کار باشد. خیانت معمولاً زمانی رخ می‌دهد که یک فرد به طور غیرمنصفانه یا خلاف وعده عمل می‌کند و این باعث می‌شود تا طرف دیگر احساس ناراحتی، خشم، نارضایتی یا حتی خشونت کند.
عواقب خیانت ممکن است بسیار سنگین باشد. برخلاف بسیاری از مسائل دیگر در روابط، خیانت معمولاً باعث می‌شود تا طرفین رابطه احساس کنند که اعتماد و امنیت آن‌ها به طور جد شکسته شده است. این ممکن است منجر به احساسات ناراحت‌کننده از جمله نارضایتی، خشم، حزن، نارضایتی و حتی افسردگی شود. با وجود این، خیانت همچنین فرصتی برای رشد و تغییر فراهم می‌کند. در بسیاری از موارد، خیانت می‌تواند منجر به بروز مسائل پنهان شده یا نادیده گرفته شده در یک رابطه شود که باید حل شود. همچنین، خیانت می‌تواند فرصتی برای فردی باشد که خیانت کرده است تا به کارهای خود پی ببرد و رفتار خود را تغییر دهد. بخش‌های بعدی این مقاله به بررسی عمق خیانت، عواقب آن و راه‌های مقابله با آن خواهیم پرداخت.


خیانت چیست؟


خیانت چیست؟

خیانت، عملی است که در آن فرد یا افرادی که در یک رابطه، تعهد یا توافق مشترک هستند، از این توافقات منحرف می‌شوند و اعتماد مشترک را نقض می‌کنند. این عمل می‌تواند در زمینه‌های مختلفی رخ دهد، از قبیل روابط عاطفی تا موارد حرفه‌ای یا اجتماعی. خیانت معمولاً به دو شکل اتفاق می‌افتد: خیانت عاطفی و خیانت جنسی. خیانت عاطفی زمانی رخ می‌دهد که یکی از طرفین در رابطه عاطفی با شخص دیگری ارتباط برقرار می‌کند و این ارتباط به‌نوعی خیانت به نظر می‌رسد. در مقابل، خیانت جنسی به معنای رابطه جنسی با شخصی دیگر است که این نیز با شکستن توافقات و اعتماد در رابطه تضاد دارد. خیانت می‌تواند عواقب جدی برای روابط داشته باشد. آسیب به اعتماد مشترک، ناراحتی‌های عاطفی و حتی ازبین‌رفتن رابطه ممکن است. برای جلوگیری از خیانت و حفظ روابط سالم، ارتباط مفتوح، صادقانه و محترمانه بین طرفین بسیار اهمیت دارد. همچنین، در صورت بروز خیانت، بحران‌های رابطه باید با صداقت و صبر مورد بررسی قرار گیرند تا راه‌حل‌های مناسب برای ادامه یا پایان‌دادن به رابطه پیدا شوند.


انواع خیانت چیست؟

من خیانت را به چهار دسته تقسیم می‌کنم:

خیانت اخلاقی

خیانت اخلاقی که گاهی اوقات به‌عنوان “خیانت اعتماد” شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که یک فرد به طور عمدی واقعیت یا اطلاعات مهم را از شخص دیگری پنهان می‌کند، به‌ویژه زمانی که این کار باعث آسیب به رابطه یا به شخص دیگر می‌شود. خیانت اخلاقی ممکن است در هر نوع رابطه‌ای اتفاق بیفتد، از جمله روابط خانوادگی، دوستانه، حرفه‌ای و عاطفی. خلاف خیانت عاطفی که معمولاً به رابطه جسمی یا عاطفی با شخص دیگر بدون آگاهی شریک اشاره دارد، خیانت اخلاقی ممکن است شامل عدم صداقت در مورد احساسات، نظرات، رفتارهای گذشته یا حتی وضعیت مالی باشد. به‌طورکلی، خیانت اخلاقی نقض شدید و عمدی اعتماد است. برای جلوگیری از خیانت اخلاقی، باید به تقویت صداقت و شفافیت در تمام جنبه‌های روابط خود توجه کنید.

خیانت عاطفی

خیانت عاطفی که اغلب به‌عنوان “خیانت” شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که یک شریک عاطفی به طور مخفیانه رابطه عاطفی یا جسمی با شخص دیگری برقرار می‌کند. این نوع خیانت معمولاً باعث آسیب روحی شدید برای شریک دیگر می‌شود و ممکن است منجر به ازدست‌دادن اعتماد و احساس امنیت در رابطه شود. خلاف خیانت اخلاقی که معمولاً به عدم صداقت در مورد احساسات، نظرات، رفتارهای گذشته یا حتی وضعیت مالی باشد، خیانت عاطفی معمولاً به رابطه جسمی یا عاطفی با شخص دیگر بدون آگاهی شریک اشاره دارد. برای جلوگیری از خیانت عاطفی، باید به تقویت صداقت و شفافیت در تمام جنبه‌های روابط خود توجه کنید. همچنین، باید به تقویت ارتباط و فهم متقابل در رابطه خود توجه کنید. این ممکن است شامل بحث در مورد نگرانی‌ها، ترس‌ها و انتظارات باشد.

خیانت جنسی

خیانت جنسی که اغلب به‌عنوان “خیانت” شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که یک شریک عاطفی به طور مخفیانه رابطه جنسی با شخص دیگری برقرار می‌کند. این نوع خیانت معمولاً باعث آسیب روحی شدید برای شریک دیگر می‌شود و ممکن است منجر به ازدست‌دادن اعتماد و احساس امنیت در رابطه شود. خلاف خیانت اخلاقی که معمولاً به عدم صداقت در مورد احساسات، نظرات، رفتارهای گذشته یا حتی وضعیت مالی باشد، خیانت جنسی معمولاً به رابطه جنسی با شخص دیگر بدون آگاهی شریک اشاره دارد. برای جلوگیری از خیانت جنسی، باید به تقویت صداقت و شفافیت در تمام جنبه‌های روابط خود توجه کنید. همچنین، باید به تقویت ارتباط و فهم متقابل در رابطه خود توجه کنید. این ممکن است شامل بحث در مورد نگرانی‌ها، ترس‌ها و انتظارات باشد.

خیانت مالی

خیانت مالی که گاهی اوقات به‌عنوان “خیانت اعتماد” شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که یک فرد به طور عمدی واقعیت یا اطلاعات مالی مهم را از شخص دیگری پنهان می‌کند، به‌ویژه زمانی که این کار باعث آسیب به رابطه یا به شخص دیگر می‌شود. خیانت مالی ممکن است در هر نوع رابطه‌ای اتفاق بیفتد، از جمله روابط خانوادگی، دوستانه، حرفه‌ای و عاطفی. خلاف خیانت عاطفی که معمولاً به رابطه جسمی یا عاطفی با شخص دیگر بدون آگاهی شریک اشاره دارد، خیانت مالی معمولاً به عدم صداقت در مورد وضعیت مالی باشد. برای جلوگیری از خیانت مالی، باید به تقویت صداقت و شفافیت در تمام جنبه‌های روابط خود توجه کنید. همچنین، باید به تقویت ارتباط و فهم متقابل در رابطه خود توجه کنید. این ممکن است شامل بحث در مورد نگرانی‌ها، ترس‌ها و انتظارات باشد.


در مورد هر کدام از اینها با همسرتان صحبت کنید و ممکن است شما با همسرتان در هیچ‌کدام از این نقاط با همسرتان نقطه مشترک نداشته باشید و همین اختلاف‌نظر باعث آزار شما شده باشد و احساس کنید که همسرتان در حال خیانت‌کردن به شماست. درحالی‌که از نظر همسر شما کاملاً عادی جلوه می‌کند و رفتار او خیانت به همسر محسوب نمی‌شود.


انواع خیانت چیست؟


ریشه‌های خیانت به همسر

خیانت دیدن ممکن است برای هر شخصی اتفاق بیفتد و بدین منظور باید ماهیت خیانت را بشناسیم، راهکارهای جلوگیری از خیانت را بدانیم و بدانیم اساساً خیانت از کجا و به چه صورت اتفاق می‌افتد؟ هر شخصی نگاه و تعریف خاصی نسبت به خیانت دارد و متأسفانه بعضی‌ها با برچسب‌های روشنفکری سعی می‌کنند خیانت را در پوشش کلمات و الفاظ بپوشانند؛ اما حقیقیت چیز دیگری است. حضور نفر سوم در یک رابطه عاطفی که باعث به‌وجودآمدن یک ارتباط فرا زناشویی شود را خیانت به همسر گویند. اما ما فکر می‌کنیم که همسر ما صرفاً با یک زن یا با مردی باشد، خیانت اتفاق افتاده است؛ اما قبلاً هم گفتم خیانت در نظر هر شخصی متفاوت است و منشأ این تفاوت‌ها اغلب در اختلافات فرهنگی می‌باشد.
به طور مثال، آقایی را در نظر بگیرید که در خانواده‌ای رشد کرده مسائل محرم و نامحرم در آن کاملاً رعایت می‌شده است و حتی با اقوام نزدیک مثل پسردایی، دخترعمه، پسرعمو و... نیز این مسائل رعایت می‌شده است. حالا در نظر بگیرید این شخص زندگی مشترکی را با خانمی شروع می‌کند که در فرهنگ متفاوتی رشد کرده که روابط نزدیک‌تری بین اعضای فامیلشان برقرار است. خب قطعاً این دو نفر به مرور زمان به مشکل برمی‌خورند و نوع روابط این خانم برای همسرش قابل‌قبول نخواهد بود و حتی ممکن است این آقا فکر کند که همسرش به او خیانت می‌کند.
اما بخشی از خیانت واقعی از همین‌جا شروع می‌شود به‌طوری‌که رفته‌رفته روابط بین این خانم و آقا که در بالا مثال زدم سرد می‌شود، مرد دائماً با خود فکر می‌کند که حالا که مثلاً همسرم با پسرعمویش روبوسی کرده و یا در میهمانی با او خوش‌وبش کرده قطعاً در حال خیانت است!! طبیعتاً به مرور روابطش با همسرش رو به سردی می‌گذارد. خانم هم ممکن است بعد از مدتی و به علت عدم توجه به نیازهای روحی و عاطفی برای آرام‌کردن روح خود وارد روابط فرا زناشویی شوند. البته این فقط یک مثال بود که بگویم خیانت ممکن است از جایی آغاز شود که حتی فکرش را هم نمی‌توان کرد. از جروبحث‌های هر روزه، از دعواهایی که به صحبت‌کردن ختم نمی‌شوند، از صحبت‌نکردن‌های زن و شوهر و حل‌نکردن اختلافات و از ترک خوردن دیواره‌های رابطه عاطفی زن و شوهر و از دل تمام اینها خیانت اتفاق می‌افتد.

بی‌وفایی همسران از کجا شروع می‌شود؟

در بیشتر موارد خیانت همسر بسیار آهسته و آرام شکل می‌گیرد و شاید هیچ‌کدام از دو طرف هم تصور نمی‌کنند که ممکن است یک رابطه بسیار محدود و منطقی روزی به خیانت منجر شود. پس در روابط خود بسیار محتاطانه عمل کنید و همیشه مراقب باشید که بهانه‌هایی مثل درد و دل، مشورت دادن و هم صحبتی با یک همکار کنترل و مدیریت داشته باشید. ممکن است غافل شوید و هرگز متوجه خیانت‌کردن نشوید و در یک مسیری قرار بگیرید که هرگز تصور نکنید که ممکن است انتهای مسیر به خیانت ختم شود.

خیانت همسر ممکن است برای ما هم اتفاق بیفتد

زمانی که شریک زندگی شما در حق شما خیانت می‌کند و بعد آن از شما فرصت جبران می‌خواهد و به‌اشتباه خود واقف است، به او این فرصت را بدهید باوجوداینکه می‌دانم کار بسیار سختی است. از نظر بسیاری خیانت همسر گناهی نابخشودنی است. قبول دارم که به‌راحتی هم نمی‌توان از این گناه گذشت. اما بدانیم و آگاه باشیم که ممکن است این اتفاق برای خود ما هم بیفتد. در آن لحظه دوست داریم به‌خاطر این بی‌وفایی و ناسپاسی از طرف همسرمان بخشیده شویم یا نه؟

خیانت از اینجا شروع می‌شود!

اول‌ازهمه باید نگاه کنید که چه توقعی در زندگی مشترک شما با طرف مقابلتان وجود داشته که برآورده نشده و این توقعات برآورده نشده بر روی هم تلنبار شده و باعث به‌وجودآمدن یک رابطه موازی شده که زندگی مشترک را به کامتان تلخ کرده است. در مرحله بعد شما باید با همسر یا نامزدتان یک تعریف واحدی از خیانت به همسر داشته باشید و حد و مرزهای خودتان را از خیانت ترسیم کنید. حد و حدود معاشرت با دوستان یکدیگر را بدانید و در مورد آن صحبت کنید.

خیانت همسر از خود ما شروع می‌شود! بله از خود ما!

این را قبول دارم که خیانت همسر یا خیانت عاطفی از بدترین نوع بدعهدی‌ها، بی‌وفایی و دورویی‌هاست. اما زمانی که دقیق‌تر به موضوع خیانت و نحوه‌ی شکل‌گیری آن بپردازیم می‌بینیم اغلب ما در حق خودمان و دیگران در حال خیانت‌کردن هستیم. توضیح می‌دهم: پسری که بعد از ازدواج، ارتباط خود با مادرش را به بهانه مختلف قطع کرده و شش ماه است که مادر از فرزندش بی‌خبر است!! دختری که اجازه ازدواج مجدد به مادرش را نمی‌دهد! این خیانت بزرگی است در حق مادر!! در طول روز چقدر از حال پدر، مادر و خواهر و برادر خود جویا می‌شویم؟ این که خودمان را با کار و روزمرگی سرگرم کردیم و زندگی را به دست فراموشی سپردیم. خیانت همسر شما می‌تواند عامل رشد شما باشد به شرطی که شما خودتان را قربانی ندانید و بدترین حالت این است که شما خودتان را قربانی یک خیانت بدانید و بخواهید تلافی کنید و قربانی بگیرید! اگر به هر دلیلی درحق شما خیانت شد، هرگز خودتان را سرزنش نکنید. به خودتان سرکوفت نزنید. این رفتارها باعث خیانت خودتان به خودتان هم می‌شود.


ریشه‌های خیانت به همسر


دوستی اجتماعی

خیانت و رابطه فرازناشویی به معنای یک رابطه موازی در کنار روابطی است که به‌ظاهر به آن متعهد و پایبند هستیم. گاهی این رابطه‌های موازی با نام دوست اجتماعی و شروع یک درد و دل و گلایه‌های کوچک از شریک عاطفی و همسر آغاز می‌شود و ادامه پیدا می‌کند. درهرصورت وجود فرد سوم در رابطه‌ای که بودنش باعث آسیب به فرد مقابل و برهم‌زدن آرامش و زندگی افراد می‌شود، بدون شک اشتباه و به معنا خیانت و پیمان‌شکنی با شریک عاطفی و همسر است. اغلب هم زمانی فرد متوجه اشتباهش می‌شود که زندگی‌اش در حال نابودی است. گاهی افراد اصلاً قصد خیانت یا پیمان‌شکنی را هم ندارند. اما وارد رابطه‌هایی شده‌اند که به مرور زمان به آن عادت می‌کنند و این ارتباط اشتباه هر روز تکرار می‌شود. تا جایی که به خودشان می‌آیند و متوجه می‌شوند که حضور این دوست اجتماعی یک خطر و تهدید جدی برای زندگی مشترک و زناشویی‌شان شده و رابطه عاطفی‌شان در حال نابودی است. یادتان باشد حفظ تعادل و برقراری روابط عاطفی و دوستانتان به عهده شما است و باید بتوانید روابطتان را مدیریت کنید تا از حدومرزها تخطی نکنید و دچار پیمان‌شکنی با شریک عاطفی‌تان نشوید.


راهکار مقابله با خیانت در زندگی زناشویی چیست؟

شاید بارها در مورد خیانت شنیده‌اید و خوانده‌اید. بهترین راه برای جلوگیری از خیانت همسر، این است که شما ابتدا تعریف خیانت را بدانید. دلایل خیانت زناشویی را بدانید و بدانید کسی که خیانت می‌کند، حتماً دلیل محکمی برای خودش دارد!!! منظورم این است که باید بدانید خیانت چطور شکل می‌گیرد؟
انواع خیانت به همسر را بشناسید.
بعد از کشف خیانت همسر چه‌کارهایی نباید انجام دهید؟
از روان‌شناسی بعد از خیانت چه می‌دانید؟
اصولاً باید بعد از خیانت همسر چه کنیم؟
ابتدا به تعریف خیانت می‌پردازم. اصولاً خیانت برای هر کسی تعریف خاصی دارد و این تعریف بنا بر شخصیت، نوع تربیت، آگاهی و موارد دیگر در ذهن هر انسان شکل می‌گیرد.

ابتدا باید به یک تعریف جامع و مشترک از خیانت برسیم

خیانت به نظر من، هر رابطه فرا زناشویی که فاز هیجانی، عاطفی و جنسی داشته باشد را، خیانت نام دارد. اما برای اینکه شما با طرف مقابلتان در مورد خیانت دچار سوءتفاهم نشوید، بهتر است همان ابتدای رابطه در مورد تعریف خیانت با او صحبت کنید. رابطه عاطفی مثل یک گیاه است. اگر نور، تغذیه و موارد حیاتی برای گیاه فراهم نباشد، قطعاً آن گیاه از بین خواهد رفت. رابطه عاطفی هم به همین دلیل، به توجه نیاز دارد. یکی از راه‌های جلوگیری از خیانت همسر (چه زن، چه مرد) این است که توجه همیشگی به یکدیگر داشته باشید. اگر به هر دلیلی و به هر اندازه‌ای از رابطه عاطفی‌تان فاصله گرفتید. اگر نسبت به طرف مقابلتان بی‌توجه یا کم‌توجه شدید، شما در خطر خیانت دیدن هستید.

ببینید دلیل خیانت همسرتان چه بوده است؟

علت بی‌توجهی شما به طرف مقابلتان هست؟ یا نه برعکس! شما بیش از حد خوب و در دسترس هستید؟ اگر علت خیانت همسر خود شما بودید که حتماً و خیلی زود سعی کنید با موضوع کنار بیایید و عذرخواهی طرف مقابل را بپذیرید و باوجوداینکه کار بسیار سختی است به احساسات خود مسلط شوید و سعی کنید خیلی منطقی تصمیم بگیرید.

خیانت با هیجان و فشار روانی همراه است

کسی که همیشه در حال خیانت‌کردن است، قطعاً یک هیجان منفی و یک فشار روانی بالایی را متحمل می‌شود به این دلیل که همیشه مراقب است که اصطلاحاً لو نرود و کسی متوجه خیانت او نشود!


راهکار مقابله با خیانت در زندگی زناشویی


چرا می‌گوییم خیانت نباید آشکار شود؟

دقیقاً به همین دلیلی که خیانت فشار روانی بالایی برای فرد خائن در پی دارد، با آشکارشدن خیانت طرف مقابلتان و بعد از اینکه شما به روی او بیاورید که به شما خیانت کرده و اگر نتوانید بعد از آشکارکردن خیانت طرف مقابل کارهای لازم را به‌درستی انجام دهید شما به طرف مقابلتان کمک کردید که از زیر بار این فشار روانی راحت شود و حالا با علم به اینکه شما از خیانت او مطلع شدید متأسفانه با خیال راحت به کارش ادامه می‌دهد!

زخم خیانت، عمیق و بزرگ است!

عزیزانم، خیانت فقط مختص به آقایان نیست! متأسفانه این موضوع در میان خانم‌ها هم وجود دارد. کسی که خیانت می‌بیند، جسم و روحش زخمی می‌شود. زخم عمیق و طولانی. زمان می‌برد تا بتواند دوباره خودش را ترمیم کند. بتواند دوباره به کسی حس پیدا کند. در بعضی مواقع منجر به بیماری‌ها و عقده‌های روحی و روانی می‌شود. پس حواسمان باشد، با خیانت‌کردن چه بلایی سر طرف مقابلمان می‌آوریم.

عامل اصلی خیانت

بسیاری از ما فکر می‌کنیم، تنوع‌طلبی‌های جنسی و یا عقده‌های جنسی علت اصلی خیانت‌کردن است. اما از لحاظ روان‌شناسی خیانت، لغزش طرف مقابل، به دلیل خشم‌های پنهانی و درونی طرف مقابل است. می‌دانم ساده نیست، اما باید خشم‌های طرف مقابلتان را بشناسید و بدانید که چه عواملی باعث می‌شود که طرف مقابل به شما پشت کند. بهترین راه برای جلوگیری از خیانت همسر شناخت کافی از اوست. سعی کنید ابعاد مختلف شخصیت همسرتان را بشناسید و به بهانه دوست‌داشتن چشم خودتان را بر روی واقعیت نبندید.

تا دیر نشده به خیانت همسر فرصت جبران بدهید

قبلاً هم گفتم دیدن خیانت همسر واقعاً سخت و دردناک است. درک می‌کنم که چقدر ممکن است همسرتان را دوست داشته باشید، به او عشق داده باشید و همه‌جا هوایش را داشته‌اید. برای او کم نگذاشتید. اما واقعاً چه عاملی باعث این بی‌وفایی شده است؟ خیانت همسر شما از کجا آب می‌خورد؟ چه چیز بزرگی باعث شده است که او چشمش را به روی تمام زحمات و خوبی‌های شما ببندد؟ آیا همه چیز آن‌طور که شما فکر می‌کردید عالی بوده، در واقع عالی و خوب نبوده؟ او چه کمبودی را حس می‌کرده است که به فردی خائن تبدیل شده؟ باوجوداینکه عاشقانه شما را دوست دارد؟!! به‌جای پرخاش، تحقیر و توهین به حرف‌های همسرتان گوش دهید. دقت کنید که این منشأ این خیانت چه بوده است. سعی کنید برای حفظ زندگی خودتان هم که شده است به شریک زندگی‌تان فرصت جبران را بدهید.


حالا که تا اینجا با ما همراه بودید و از دلایل و اینکه اصلاً خیانت چی هست مطلع شدید حالا راهکارها پیشگیری از اون رو در ادامه برای شما آوردم

1- رفتار متعهدانه را یاد بگیرید

رفتار متعهدانه یعنی شما مسئولیت نگاه، حرف، کلمات و رفتار خودتان با آدم‌های اطرافتان را بپذیرید. این موضوع دختر و پسر، یا زن و مرد هم ندارد. شما در برابر آدم‌های اطرافتان مسئولید. شما نمی‌توانید با هر مرد یا زن متأهلی، به هر طریقی که می‌خواهید صحبت کنید، رفتار کنید و از آن طرف هم انتظار نداشته باشید که او بلغزد!!! و در صورت لغزش هم، مقصر اصلی طرف مقابلتان باشد نه شما!!


راهکار مقابله با خیانت در زندگی زناشویی


2- تلافی نکنید

دکتر جین گریر، متخصص روابط زناشویی در نیویورک و نویسنده کتاب "چطور توانستی این کار را با من بکنی، یادگیری اعتماد پس از خیانت" این‌گونه در مورد خیانت توضیح می‌دهد: خیانت در زندگی اتفاق افتاده است؛ اما شما نباید هرگز تلافی کنید. چرا که سعی در تلافی، خشم شما را زنده نگه داشته، و شما را در حالت منفی باقی می‌گذارد که در زندگی حرکت شما به جلو را متوقف می‌کند. شما را درگیر کرده و نمی‌گذارد التیام و بهبود بیابید." برای بازیابی و بهبود پس از خیانت، لازم است در یک تیم بمانید، نه اینکه مقابل همدیگر قرار بگیرید. ایرینا فیرستین، مددکار اجتماعی، متخصص زوجین و ازدواج در نیویورک می‌گوید: تلافی حس رضایت لحظه‌ای به زوج انتقام‌جو می‌دهد، اما در نهایت این کار شما را به هیچ راه‌حلی نمی‌رساند و فقط کارها را پیچیده‌تر می‌کند." حواستان به علامت‌های کوچکی که نشان از خیانت همسرتان دارد باشد. شما بعد از خیانت همسرتان نباید تلافی کنید و باید سعی کنید رابطه جدیدی را پیدا کنید

3- منزوی نشوید

آپریل مسینی، نویسنده و متخصص روابط در نیویورک می‌گوید: «خیلی طبیعی است که گریه‌ای به حد معقول (دو سه بار) بعد از یک جدایی داشته باشید. اما وقتی جدایی برای یک مدت طولانی‌مدت اتفاق می‌افتد، انتظار می‌رود که برای بازیابی خود به زمان نیاز داشته باشید.» باور کنید این خیانت در زندگی شما را متوقف نخواهد کرد و زندگی شما پایان نیافته است. مسینی همچنین اضافه می‌کند: «پنهان‌شدن در آپارتمانتان، با پرده‌های کشیده، در تاریکی بستنی خوردن، هر نمایشی را بی‌هدف در لپ‌تاپ نگاه‌کردن، و علاقه‌ای به پاسخ‌دهی تلفن نداشتن ایده بسیار بدی است.» درحالی‌که اتفاقی که می‌افتد ممکن است ترسناک باشد، این شانسی برای شروع مجدد شماست. بله، ممکن است این زندگی متفاوتی از قبل باشد، اما ممکن هم هست کارها حتی بهتر از قبل هم بشوند.

4- نقش قربانی را بازی نکنید

به‌احتمال زیاد شما سزاوار این چنین خیانتی نبودید، اما به این معنی نیست که در ترحم به خود غرق شوید. دکتر گریر می‌گوید: "مظلوم‌نمایی باعث ماندگاری حس بیچارگی و آسیب‌دیدگی شما می‌شود، و این کار تا جایی ادامه می‌یابد که همچنان حس بدی به خود خواهید داشت. در نتیجه، عزت نفس شما پایین خواهد آمد و برای شما داشتن زندگی شاد بسیار سخت خواهد شد." هرگز این داستان‌های ساختگی در مورد خیانت را باور نکنید.

5- بچه‌ها را درگیر نکنید

اگر فرزندی دارید، تمام تلاش‌تان را بکنید تا آنها را از این فضا دور نگه دارید. این شرایط باید بین شما و همسرتان باقی بماند. دکتر گریر می‌گوید: در غیر این صورت، این کار باعث می‌شود که بچه‌ها بین والدین دست به انتخاب بزنند و فقط بر اساس چیزهایی که لازم است بدانند به آنها اطلاعات بدهید، مطمئن شوید که آنها می‌دانند که شما از این شرایط نجات خواهید یافت. مسینی می‌گوید: «فرقی نمی‌کند چند ساله هستند، آنها می‌توانند این فضای به وجود آمده بین شما را حس کنند، مهم این است که به آنها این اطمینان را بدهید که شما را از دست نخواهند داد.»

6- اجازه ندهید دیگران برای شما تصمیم بگیرند

مادرتان می‌گوید که همسرتان را ترک کنید، اما بهترین دوستتان می‌گوید که به او شانس دیگری بدهید. ولی این تصمیم شماست که رابطه‌تان ارزش نجات‌دادن و مرمت را دارد یا نه. انتونیا هال فوق‌لیسانس روان‌شناسی، متخصص رابطه زناشویی می‌گوید: «خودت بهتر می دونی چی برات بهتره». مردم همیشه نظرات خود را دارند، اما تصمیم نهایی برای اینکه چطور پیش بروید با شماست. دکتر گریر می‌گوید: «هیچ‌کس واقعاً نمی‌داند درگیری‌های بین شما چه بوده است. هیچ‌کس دیگری هم نمی‌تواند بگوید برای شما کدام کار بهتر است و چه اتفاقی در آینده اتفاق خواهد افتاد. شما تنها کسی هستید که می‌توانید تصمیم بگیرید که می‌خواهید در رابطه باقی بمانید یا نه.» به یاد داشته باشید که این زندگی شماست. سامانتا برنز، مشاور ازدواج، می‌گوید: «هیچ شرمندگی در ماندن و نیز هیچ شرمندگی در رفتن نیست.»

7- اتفاقی که افتاده را نادیده نگیرید

نادیده‌گرفتن خیانت در زندگی توسط همسرتان ساده به نظر می‌آید. اما این کار مسائل اساسی رابطه شما را درست نمی‌کند. هال می‌گوید: «سعی در نادیده‌گرفتن خیانتی که اتفاق افتاده، فقط رابطه را در زمین لغزنده‌ای نگه خواهد داشت.» و نارضایتی شما احتمالاً و به‌تدریج بروز خواهد کرد؛ بنابراین، تمام سؤالاتی که می‌خواهید را بپرسید، حتی زمانی که می‌دانید ممکن است تمام پاسخ‌هایی که می‌خواهید بشنوید را دریافت نکنید. قبل از اینکه بدانید می‌خواهید رابطه را بازسازی کنید یا نه، لازم است بدانید که چرا این خیانت اتفاق افتاد. هشدار، اگر همسرتان از شما می‌خواهد که کارهایی که بیان شد را انجام دهید، وقت آن رسیده که او را ترک کنید.

8- سعی نکنید چیزها را به حالت اولیه برگردانید

ازدواج شما متفاوت از قبل است. دکتر گریر می‌گوید: «آن‌گونه که قبلاً چیزها بودند به شرایطی انجامید که الان در دست شماست. لازم است برای محکم و سالم نگه‌داشتن رابطه‌تان چیزی را تغییر دهید.» روی ساخت رابطه‌ای شادتر با استفاده از چیزهایی که یاد گرفته‌اید کار کنید. برنز می‌گوید: "بجای نگاه به عقب، به ایجاد یک فصل جدید، یا حتی به تشکیل یک خانواده جدید فکر کنید. جایی که می‌توانید مهارت‌های جدیدی کسب کرده، حرکت‌های ناکارآمد را تغییر داده و به‌عنوان زوجی قوی‌تر و مرتبط‌تر ظاهر شوید.


راهکار مقابله با خیانت در زندگی زناشویی


9- روان‌درمانی را از دست ندهید

مطمئناً، ممکن است از کمک یک کارشناس سلامت ذهنی قبل از اینکه این خیانت اتفاق بیفتد بهره برده باشید. اما مشاوره بعد از خیانت می‌تواند به شما کمک کند درک و بصیرت کاملی نسبت به اتفاقی که افتاده به دست آورید. این می‌تواند به شما کمک کند که بهتر ارتباط برقرار کرده و فرایند احساس گناه، شرم، و هر چیز دیگری که ممکن است احساس کنید را طی کنید. برنز می‌گوید: "اگر تصمیم بگیرید که از رابطه کنار بگیرید، حداقل می‌توانید با حس آرامش اینکه تمام سعی‌تان را برای درست‌کردن شرایط بکار برده‌اید و مثمرثمر نبوده از او جدا شوید."
مشاوران همه این چیزها را دیده‌اند پس از شرایط خود خجالت‌زده نباشید. اگر درمورد شرایط مالی و زمانی نگران هستید، تصویر واضح‌تری از شرایط را در نظر بگیرید. مگان کاستلوریا، کارشناس ازدواج و خانواده می‌گوید: "دوست دارم به زوج‌ها زمان، پول و تلاشی که در مراسم عروسی‌شان خرج کردند را به‌عنوان نقطه اتصالی برای اینکه چقدر باید پول، زمان و تلاش برای ازدواجشان خرج کنند یادآور شوم. نگران نباشید همه زوج‌ها دعواهایی بینشان دارند، پس از دارایی‌های مالی، احساسی، زمانی و هر آنچه که دارید برای رابطه‌تان خرج کنید.

10- یادتان نرود از خودتان مراقبت کنید

برنز می‌گوید: این تجربه تکان‌دهنده می‌تواند به شکل منفی، ذهن و جسم شما را تحت‌تأثیر قرار دهد. برای بازگشت از این حالت، مراقبت از خود ضروری است. هنگامی‌که مراقب نیازهای فیزیولوژیکی خود نیستید، نمی‌توانید تصمیمات عقلانی مثل ماندن یا رفتن بگیرید. مطمئن شوید غذا می‌خورید، ورزش می‌کنید، خوب می‌خوابید، و شاد هستید. علی‌رغم چیزی که اتفاق می‌افتد، بخندید و زندگی شادی داشته باشید. برنز توصیه می‌کند که سعی کنید تکنیک‌هایی مثل روان‌درمانی، مدیتیشن، نوشتن برای مجله، گردش با دوستان خوب، یا مطالعه کتاب‌های کمک به نفس را بکار بگیرید. فعالیت‌هایی انجام دهید که برای شما لذت و راحتی فراهم می‌کنند. هال می‌گوید: برای خود گل بگیرید، از ماساژ استفاده کنید، و وقت‌هایی را بیرون از خانه سپری کنید.

11- برای فرایند التیام عجله نکنید

مسینی می‌گوید: "التیام از جدایی، یکی از چیزهایی است که پایان محدودی ندارد. وقتی التیام پیدا کنید دیگر هیچ ناقوس و زنگی در زندگی‌تان به صدا درنمی‌آید و ضربه‌ای به شما وارد نمی‌کند. فرایندی همچون زندگی، انعطاف‌پذیر و خاص شماست." وقتی دارید تلاش می‌کنید ببینید بعدازاین چه کاری انجام دهید با خود صبور باشید. برنز می‌گوید: "برای عبور از این مشکل روی خود فشار وارد نکنید، یا پیشاپیش بخشش را جزو راه‌های پیشنهادی خود بگذارید. هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد. در شروع فرایند بهبودی، صحبت در مورد آن و پردازش اتفاقاتی که افتاده بسیار مؤثر و سودمند است." شما التیام خواهید یافت و دوباره شاد خواهید شد. فقط مراقب عادت‌هایی از رابطه‌تان باشید که فکر می‌کنید دوست‌داشتن است؛ اما در واقع برای رابطه خطرناک است.


بعد از خیانت همسر چه کار کنیم؟


بعد از خیانت همسر چه کار کنیم؟

خیانت یکی از دردناک‌ترین و سخت‌ترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای یک زوج در طول زندگی مشترک اتفاق بیفتد. خیانت نه‌تنها احساسات بلکه تمام زندگی یک فرد را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و باعث فروپاشی زندگی و رابطه عاطفی می‌شود. اما برخورد مناسب هنگام خیانت همسر چیست؟ آیا بهترین و درست‌ترین راه طلاق و جدایی است؟ اصلاً اگر خیانت فاش شد چگونه باید در مورد آن صحبت و تصمیم‌گیری کرد؟ فراموش نکنید که در زمان خیانت باید بهترین تصمیم را برای زندگی‌تان بگیرید و فقط با فردی که صلاحیت دارد و می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد، مشورت و صحبت کنید. زیرا رفتارها و تصمیمات اشتباه در این شرایط نه‌تنها کمکی به شما نمی‌کند؛ بلکه شرایط را سخت‌تر و حال شما را بدتر می‌کند.

چطوری با خیانتش روبرو بشم؟

یکی از بدترین و تلخ‌ترین تجربه‌هایی که یک زن یا مرد می‌تونه توی رابطه عاطفی و زندگی مشترکش تجربه کنه اینه که متوجه بشه طرف مقابلش یک رابطه پنهانی با کسی دیگه داره. احتمالاً هیچ‌چیزی نمی‌تونه به‌اندازه این موضوع شما رو به هم بریزه و ناراحت کنه، چون با این حقیقت روبرو شدین که همسرتون، نزدیک‌ترین فرد به شما بهتون خیانت کرده و بهتون دروغ گفته. وقتی خیانتی اتفاق میوفته خیلی طبیعیِ که فرد آسیب‌دیده احساس خشم، افسردگی، جنون، وسواس فکری نسبت به همسرش و رفتارهای همسرش داشته باشه و بیشترین چیزی که توی ذهنش میاد اینه که این رابطه دیگه درست نمیشه! یادتون باشه خیانت فقط در رابطه‌ها و ازدواج‌های بد اتفاق نمیوفته و این باور که دلیل اصلی خیانت بد بودن ازدواج یا بد بودن ارتباط هست اشتباهه؛ درسته که میزان خیانت در ازدواج‌های اشتباه زیاده اما درعین‌حال در ازدواج‌های و رابطه‌های خیلی خوب هم رخ میده و اتفاق میوفته.

دلایل مختلف خیانت!

همونطور که قبلاً هم گفتم خیانت دلایل مختلفی داره از جمله تنوع‌طلبی فرد، عدم بلوغ عاطفی، عدم بلوغ اقتصادی، بلوغ جنسی، مشکلات زناشویی، کمبود اعتماد به نفس در فرد، عدم علاقه به شریک زندگی، فرار از فشارهای موجود و... که هر کدوم از این موارد نیاز به بررسی تخصصی و جداگانه دارد.

طلاق یا بخشش؟!

واقعیت اینه که خیانت هرچقدر هم مخرب و آزاردهنده باشه، تنها راه‌حل اون طلاق نیست. زوج‌های زیادی هستن که بعد از خیانت رابطشون حتی بهتر شده و زندگی خیلی بهتری رو در کنار هم ساختن. ولی برای این کار ابتدا هر دو نفر باید تعهد بیشتری نسبت به هم داشته باشن و با هموارسازی مسیر ارتباط و صداقت مسیر بازسازی و اعتماد مجدد رو برای خودشون ایجاد کنن.

اگر شما خیانت کردین...

اگر شما فردی هستین که خیانت کردین، هرگز، هرگز و هرگز همسرتون رو تشویق به فراموش‌کردن و نادیده‌گرفتن رفتار اشتباهتون نکنید در عوض به حرف‌ها و رنج‌های همسرتون گوش کنید و اون ها رو بپذیرید. با هم گفت‌وگو کنید و اجازه بدید همسرتون متوجه بشه که به کارتون فکر می‌کنید و نمی خواید اون رو مجبور کنید تنهایی این درد و ناراحتی رو تجربه کنه و آمادگی شنیدن رنج اون رو دارین تا بتونه با خودش کنار بیاد.

اگر بهتون خیانت شده...

اگر شما فردی هستین که بهتون خیانت شده، قبل از هر اقدام جدی از یک مشاور کمک بگیرید. به همسرتون فرصت بدید تا دوباره رابطه رو بسازه و اعتماد شما رو به دست بیاره و مطمئن باشید اگر دوستون داشته باشه حتماً این کار رو می کنه! درعین‌حال برای خودتون هم زمان خریدید و اجازه رشد و التیام دردهاتون رو دادید. خیانت از نظر افراد مختلف متفاوته، از نظر بعضی‌ها خیانت یعنی صرفاً داشتن رابطه جنسی! و برای برخی یک نگاه نادرست هم خیانت محسوب میشه؛ اما به‌طورکلی هر کار یا رفتار شما با فرد دیگه که اون رو از شریک زندگیتون پنهان می‌کنید و می دونید که یک تهدید برای رابطه شماست، در حقیقت یک خیانته اول به خودتون و بعد هم به شریک زندگیتون.

وقتی خیانت همسرم رو فهمیدم چیکار کنم؟

1- از یک متخصص و مشاور کمک بگیرید.
2- بلافاصله بعد از فهمیدن به روی همسرتون نیارید، چون هر پنهان کاری بخصوص خیانت یک فشار و بار روانی برای فرد مقابل به همراه داره و وقتی شما خیلی سریع به این مساله واکنش نشون میدین در واقع اون بار رو از روی دوشش برداشتین و چه بسا حتی متهم به توهم و بدبینی و شکاک بودن یا انواع بی احترامی های دیگه بشید، پس لطفا صبور باشید و عجولانه برخورد نکنید.
3- با فرد سوم وارد مذاکره نشید، چون با این کار دارید به اون فرد مشروعیت میدید. در نهایت رابطه شما با همسرتون باید درست بشه چون اون نمی تونید همه افراد رو از دور و بر همسرتون حذف کنید.
4- دلیل اصلی این رفتار رو متوجه بشید و سعی کنید اون ها رو از بین ببرید.
5- در صورتی که تصمیم به بخشش گرفتید، نباید هر بار سر هر موضوعی به گذشته برگردید و مدام اون اشتباه رو بعنوان یک صلاح استفاده کنید.
6- اگر می بینید طرف مقابل هیچ احساس پشیمونی نداره و از کارش دفاع هم میکنه باید با توجه به ظرفیت و توانایی خودتون تصمیم بگیرید که آیا باز هم می خوایید با این آدم و کنار این آدم زندگی کنید یا خیر؟!
7- گاهی لازمه قبل از محکوم کردن فرد مقابل یک ذره بین روی رفتارهای خودمون هم بگذاریم و ببینیم چه کردیم مخصوصا اگر بارها در رابطه‌های مختلف بهمون خیانت شده!


جبران خیانت در روابط


جبران خیانت در روابط

جبران خیانت اولین اقدام برای ترمیم رابطه ایست که خواهان حفظ و بازگشت به آن هستیم. اغلب هم افراد به‌خاطر آسیب‌های خیانت در عشق و پیمان‌شکنی، اجازه جبران خیانت نمی‌دهند. قطعاً بی‌وفایی و بدعهدی، اشتباهی است که عواقب و صدمات زیادی دارد؛ اما ممکن است هر انسانی در این شرایط قرار گیرد. ولی تصمیم‌گیری در بحث خیانت موضوعی است که نیاز به دقت و درایت بسیاری دارد. به نظر شما آیا با همسری که خیانت کرده می‌توان زندگی کرد؟ آیا خیانت قابل‌جبران و تلافی است؟ آیا خیانت باید بخشیده شود؟ آیا دادن فرصت برای جبران خیانت‌کار درستی است؟ شما در این شرایط چه تصمیمی می‌گیرید؟

تأثیر خیانت در زندگی زناشویی

آسیب‌هایی مثل خیانت و پیمان‌شکنی که به اعتماد ما، امنیت ذهنی ما، رضایت خاطر و به عشق ما خدشه وارد می‌کنند باعث لطمه‌های سنگینی در زندگی و روحیات می‌شوند. این آسیب‌ها باعث دورشدن ما از طرف مقابل می‌شود و ما را وارد چرخه تخریب رابطه می‌کند. اولین جمله‌ای که بعد از خیانت در عشق به زبان هر فردی می‌آید، این است که: "اصلاً فکرش را هم نمی‌کردم!!!" و فکر می‌کنیم که دیگر هیچ راهی برای ما وجود ندارد و زمانی که می‌بینیم همسرمان فرصت جبران خیانت، اعتمادسازی و برگشت به رابطه را می‌خواهد با یک گارد خیلی شدید با او برخورد می‌کنیم. البته شما حق هم دارید و خیلی طبیعی است، چون شما اصلاً انتظارش را نداشتید و خیلی ناراحت و بی‌اعتماد هستید.

برای جبران خیانت اولین "قدم خیانت‌نکردن" است!

وقتی همسر شما فرصت دوباره برای ترمیم و برطرف‌کردن آسیب می‌خواهد، یعنی هنوز شما و زندگی‌تان را دوست دارد و حفظ زندگی مشترکتان برایش اهمیت دارد. پس فرصت جبران خیانت را هم به او و هم به زندگی‌تان بدهید؛ ولی باید هوشیار باشد که آگاهانه قدم در این مسیر بگذارید. فراموش نکنید که هر انسانی جایزالخطا است و ممکن است هر کدام از ما انسان‌ها اشتباهاتی را در زندگی مرتکب شویم و فرصت تلافی بخواهیم. بهترین کار این است که عجولانه تصمیم به اقدام کاری نگیرید و به خودتان فرصت دهید تا بدون خشم بهترین و درست‌ترین تصمیم را برای زندگی‌تان بگیرید.

آیا از تکرار دوباره خیانت واهمه دارید؟

در مسئله خیانت در عشق یکی از مسائلی که ذهن ما را درگیر می‌کند این است که نکند بعد از فرصت دادن برای جبران خیانت به همسر مجدد این اتفاق را تجربه کنیم. شما می‌توانید با کمک افراد متخصص و مشاور و با یک‌سری از برنامه‌ریزی‌ها و صحبت‌ها راه ورود و تکرار دوباره این آسیب را به زندگی‌تان ببندید. البته خودتان را هم فراموش نکنید و فرصت تسکین درد و آرام‌شدن را بدهید. چون شما هم مثل گیاهی که از ریشه آسیب‌دیده و از عمق وجود این درد و آسیب را حس می‌کند، هستید. مثل گیاه آسیب‌دیده که در درجه اول عضو آسیب‌دیده مثل ساقه، برگ و یا گل را ترمیم می‌کند و بعد به روند رشد ادامه می‌دهد، زندگی ما و روابط ما با همسرمان هم همین است و باید اجازه ترمیم گیاه زندگی‌مان را بدهیم.

آیا بازگشت به زندگی بعد از خیانت امکان‌پذیر است؟

صبور باشید و زمان دهید تا اعتمادسازی انجام و آسیب خیانت در عشق ترمیم شود و به سمت رشد و بهبود رابطه حرکت کنید. زمانی که متوجه شدید دیگر این بی‌اعتمادی و پیمان‌شکنی اتفاق نخواهد افتاد، روند رشد را برای شکل‌گیری زندگی و ارتباط بین همسرتان سریع‌تر کنید. گاهی به دلیل خشم و عصبانیت و عدم آگاهی درست در شرایط خاص زندگی‌مان، در مسیر عدم رشد متوقف می‌شویم و شاید شانس بزرگ برای زندگی که امکان ساختش را داشتم از دست دهیم و با یادآوری مکرر این اتفاق برای خودمان و همسرمان از جبران خیانت پشیمانش کنیم. واقع‌بین باشید، اول فرصت جبران و تلافی بدعهدی و اشتباه و رشد را بدهید و در صورت تکرار، آن زمان ببینید تصمیم درست چیست و باید دراین‌رابطه بمانید یا خیر. زیرا همیشه درست‌ترین و بهترین تصمیم خروج و ترک رابطه نیست و گاهی باید بمانید و رابطه را بهتر از قبل بسازید. البته فراموش نکنید که در این شرایط هم تصمیم‌گیری باید با کمک مشاور و متخصص باشد.


نتیجه گیری به زبان پریسا نصری


آنچه باید در مورد خیانت در روابط بدانید

خیانت در روابط، موضوعی است که می‌تواند روابط را به چالش بکشد و اثرات عمیق و درازمدتی بر روی افراد داشته باشد. بااین‌حال، مهم است که درک کنیم خیانت نشانه‌ای از نقص یا ضعف فردی نیست، بلکه نشان‌دهنده‌ی مشکلات پیچیده‌تر و عمیق‌تر در رابطه است. روابط سالم بر پایه اعتماد، احترام و صداقت ساخته می‌شوند و هرگونه خیانت می‌تواند این اصول را به چالش بکشد. بااین‌حال، خیانت لزوماً پایان رابطه نیست. با کارکردن بر روی مسائل، ارتباطات صادقانه و درمان، زوج‌ها می‌توانند رابطه خود را ترمیم کنند و حتی آن را قوی‌تر کنند؛ بنابراین، خلاصه کلی این است که خیانت چالش بزرگی برای هر رابطه‌ای است، اما با تلاش و تعهد، می‌توان بهبود یافت. همچنین، مهم است که به یاد داشته باشیم هر فرد و هر رابطه منحصربه‌فرد است و نحوه پاسخگویی به خیانت ممکن است متفاوت باشد.


سوالات متداول


سؤالات متداول در مورد خیانت در روابط

خیانت چیست؟

پاسخ: خیانت به معنای شکستن عهد و قول وفاداری به یک شریک عاطفی است. حال چه این قول به‌عنوان بخشی از عهد و پیمان ازدواج باشد، چه یک توافق بین دو نفر که عاشق همدیگر هستند و حتی یک فرض ناگفته در یک رابطه.

چرا کسی خیانت می‌کند؟

پاسخ: برای بزرگسالان، خیانت می‌تواند هیجان‌انگیز و اغواکننده باشد، و احساس تجدید، جوان‌‌سازی و شادی را به وجود می‌آورد.

چگونه می‌توان خیانت را تشخیص داد؟

پاسخ: برخوردهای غیرمعمول شریک زندگی، تغییرات ناگهانی در رفتار، کاهش علاقه به برقراری ارتباط فیزیکی، و افزایش حساسیت نسبت به حریم شخصی ممکن است نشانه‌های خیانت باشند.

چه باید کرد وقتی به فردی خیانت شده است؟

پاسخ: پاسخ به این سؤال بستگی به شرایط خاص هر فرد دارد. بعضی افراد ممکن است تصمیم بگیرند رابطه را ادامه دهند و سعی کنند بازسازی آن را آغاز کنند، درحالی‌که دیگران ممکن است تصمیم بگیرند که رابطه را پایان دهند.

آیا خیانت منجر به طلاق می‌شود؟

پاسخ: خیانت می‌تواند یکی از دلایل اصلی طلاق در جوامع امروزی باشد.

ارسال نظر

0دیدگاه

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید.
نظراتی که شامل الفاظ رکیک و توهین آمیز و بحث های سیاسی و قومیتی، تبلیغ، لینک باشد منتشر نشده و حذف می شوند.

خبر خوب اینکه در مقالات آموزشی مطالب زندگینامه زنان موفق دنیا، مقالات زندگی سالم و ویدئوهای آموزشی استقلال مالی را برای ازدواج موفق و زندگی سالم خودتان برایتان قرارداده ایم.

دیدن نظرات بیشتر

تعداد کل نظرات: 0 نفر

تعداد سوالات ایجاد شده

0

دیدن همه سوالات

چک لیست های زندگی  جدید

هر روز چک لیست های جدید برای شما آماده و منتشر میکنیم.

تعداد کاربران استفاده کننده

0

دیدن چک لیست ها

راه اندازی سایت و سیستم سازی کسب و کار